DOLAR

33,0727$% 0.09

EURO

36,0990% 0.28

STERLİN

42,9862£% 0.22

GRAM ALTIN

2.559,40%-0,07

ÇEYREK ALTIN

4.134,00%0,24

BİTCOİN

2081453฿%4.62149

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

(Özel) İtalyanların peşinde olduğu Türk öğrenci yeni bir gezegenin izini sürüyor

Avrupa’da astronomi ve astrofizik alanında gördüğü master eğitiminin akabinde İtalya’nın doktora teklifini kabul etmeyip memleketi Gaziantep’e dönen Gaziantep Üniversitesi doktora öğrencisi Kaan Kaplan, 2 yıl boyunca yaptığı araştırmalarda yeni bir gezegenin izine rastladı. Yaklaşık 50 bin yıldızın iki adedinde gezegen izlerini gören Kaplan, “Princeton Üniversitesindeki bir grupla çalışıyorum. Öncelikli maksadımız bu gezegenlerin varlığını kanıtlayabilmek” dedi.
Avrupa’da gördüğü Astronomi ve Astrofizik eğitiminin akabinde İtalya’dan aldığı doktora teklifine karşın ülkesi için çalışmak için doktorasını Gaziantep Üniversitesi Fizik Mühendisliğinde yapmayı tercih eden Kaan Kaplan, 2 yıllık çalışmanın akabinde öte gezegen keşfinin eşiğine geldi.
2 bin 700 ışık yılı uzaklıktaki Messier 35 yıldız kümesindeki yıldızlardan iki adedinde gezegen izlerine rastlayan Kaplan, gezegen keşfine katkı sunan ikinci Türk bilim insanı olma amacıyla çalışmalarını sürdürüyor. Yıldızlar ile aday öte gezegenlerle ilgili yazdığı makale dünyaca ünlü “New Astronomy” mecmuasında yayınlanan Kaplan, Amerika’daki Princeton Üniversitesinde birebir yıldız kümesinde çalışan bir takımla iş birliğine başladı.
Keşfi gerçekleştirdikten sonra Türkiye’de eğitim gören öğrencileri uzay alanına yönlendirmeye çalışacağını anlatan Kaplan, Avrupa’da kalmak yerine Türkiye’ye döndüğüne hiç pişman olmadığını söyledi.

50 bin yıldızı inceledikten sonra izlere rastladı
2 yıldır 50 bin yıldızın parlaklık bedellerini incelediğini aktaran Kaplan, gezegenin yıldızın önünden geçmesi durumunda parlaklığın azaldığını belirtti.


Lakin parlaklığın az olduğum kısımlar az olduğu için araştırmacılar çabucak bir gezegen olduğunu söylemekten kaçındığını söyleyen Kaplan, “Bu yüzden yaptığımız çalışmalar çok çok hassas olması gerekiyor. Uzayda gezegen aramada bu türlü işliyor. 2 yıl boyunca tek tek 50 bin yıldızın parlaklık kıymetlerini inceledim. 2 yılın sonunda 2 yıldızın öte gezegen olabileceğine dair izlere rastladım.

Bu sonuçlarımı grafiklerimi literatürde güzel bir yeri olan astronomi mecmuasına gönderdim. Geçtiğimiz günlerde de kabul edilerek yayınlandı. Bir doktora öğrencisi olarak bunları tek başıma yaptım. Lisans eğitimim müddetince İsviçre Cenevre’de müşahede meskeninde staj yaptım.

Orada gezegenlerin nasıl bulunacağıyla ilgili eğitimler aldım” dedi.

Beyin göçünü Avrupa’ya değil Anadolu’ya yaptı
Lisans eğitimini tamamladıktan sonra Avusturya, İtalya ve Almanya’da master eğitimini tamamladığını söz eden Kaplan, Gaziantep Üniversitesi Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi’nden aldığı teklif üzerine memleketi Gaziantep’e geri döndüğünü anlattı.


Şu anda doktorasını sürdürdüğünü paylaşan Kaplan, “Princeton Üniversitesindeki bir takımla çalışıyorum. Öncelikli amacımız bu gezegenlerin varlığını kanıtlayabilmek.

Daha sonra ise bu alanda öğrencileri yetiştirmeyi istiyorum. Her yıl en az 2-3 öğrenciyi havacılık alanından uzay alanına çekmeyi amaçlıyorum. 2023’te Ay’a çıkma amacı koyduğumuz bu vakitte ülkenin gelişimine katkı sağlamak istiyorum.

“Uzayda varlığımızı göstermeye başlayacağız”
Yurtdışında uzay alanında yürütülen çalışmaların çok yeterli seviyede olduğunu kelamlarına ekleyen Kaplan, “Eğitim alırken o ülkelerin çalışmalarına imrenerek bakıyordum.


Oradayken ‘Bizim ülkemiz neden yapamıyor’ diye soruyordum. Ben geldikten sonra Türkiye Uzay Ajansı kuruldu. Çok uygun işler yapmaya başladılar. Geçtiğimiz günlerde de Cumhurbaşkanımız Ay’a çıkma maksadını koyunca öteki ülkelere ‘Bu işte artık biz de varız’ demiş oldu. İnşallah birkaç yıl içerisinde varlığımızı göstermeye başlayacağız” sözlerini kullandı.

“Döndüğüme hiç pişman değilim”
Türkiye’ye dönerken dehşetlerinin bulunduğunu lisana getiren Kaplan, Avrupa’dayken teknoloji ve imkanlardan ötürü çalışmalarını daha süratli ilerletme talihine sahip olduğunu söyledi.


Lakin kendisi Avrupa’da öğrenebileceğini öğrendiğini düşünerek Türkiye’ye geri dönme kararı aldığını söyleyen Kaplan, “Ben beyin göçünü Batı’ya yapmak yerine Anadolu’ya yapmayı tercih ettim. O yüzden burayı seçtim. Birlikte mezun olduğum arkadaşlarımın 7’si Amerika ve Avrupa’ya gitti.

Ülkeye geri dönen benle öbür bir arkadaşımdı. Lakin o da artık Japonya’ya döndü. Yani tek başıma kaldım. Bizim bu insanları ülkeye geri döndürmemiz gerekiyor.

Ben Gaziantep’e dönerken İtalya’da bir üniversiteden doktora için kabul almıştım. O kabule karşın kendi kentime döndüm. Hiç pişman değilim” diye konuştu.

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

The One Awards’ın Teknoloji Üreticisi Ödülü Casper’a

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0