DOLAR

28,9079$% 0.1

EURO

31,4589% -0.14

STERLİN

36,6770£% 0.38

GRAM ALTIN

1.915,74%1,40

ÇEYREK ALTIN

3.170,00%1,74

BİTCOİN

1121334฿%3.06918

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

(Özel) Hem ürettiler, hem dezenfekte ettiler hem de 1.8 milyon TL kazandılar

Zonguldak’ın Kilimli ilçesine bağlı Çatalağzı beldesindeki Eren Güç Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi salgın süreci öncesinde 26 bin liralık eğitim takviyesi ile başladığı üretimle hem öğrencilerini eğitti hem de Batı Karadeniz Bölgesi’nin dezenfektan, çamaşır suyu ve kolonya gereksinimini karşıladı. Okul, bir yıllık süreçte hem kurumları eserleriyle dezenfekte etti hem de 1.8 milyon TL gelir elde etti.
Eren Güç Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi Kimya Teknolojileri Alanı, 2019 yılında kalkınma ajansından 26 bin liralık eğitim takviyesi ile okulun paklık materyalleri gereksiniminin karşılanması için projeye başladı.
Er-Kim markasını oluşturan okul, günlük bir tonluk üretim gayesiyle çalışmalara başladı. Kısmı tercih eden öğrencilerle hem eğitime hem de uygulamalı olarak üretime geçen okul, eser çeşitliliğini de geliştirdi. 2020 yılının Mart ayında başlayan okul, Zonguldak’taki kamu kurumlarının dezenfektan ve yüzey temizleyici gereksinimini karşılamaya başladı.

“İnanıyoruz ki 15 yıl sonra bölgeye deterjan üretimiyle ilgili OSB kurulacak”
Kilimli İlçe Ulusal Eğitim Müdürü Muzaffer Yıldız, pandemi öncesi kurulan laboratuvarın gereksinimleri karşılamasıyla hayata geçen projenin pandemiyle daha ileriye taşındığını söyledi.


Zonguldak’ın yanı sıra Düzce’ye de dezenfektan, çamaşır suyu, yüzey temizleyici, kolonya üzere eserler verildiğini söz eden Yıldız, önceliğin eğitim olduğuna dikkat çekerek şöyle dedi:
“Bizim üretimimiz laboratuvarımızda üç yıl evvel başladı.
Öncelikle biz bu salgın sürecinden evvel de yüzey temizleyici, çamaşır suyu, sıvı sabun, köpük üzere eserleri üretip kamu kurumlarına döner sermaye bünyesinde veriyorduk. Lakin salgınla farklı bir kanala geçmiş olduk. Salgın sürecinde evvel gereksinim duyulan ortam dezenfektanı ve el dezenfektanı muhtaçlığını büyük oranda okulumuz karşıladı. Yalnızca vilayetimizin, ilçelerimizin okulları değil etraf vilayetlere de bu hususta yardımcı olduk. Düzce vilayetindeki okullara, vilayet özel yönetimine, vilayetimizdeki öbür kamu kurumlarına da dezenfektan konusunda istek ve taleplerini karşılayacak seviyede yardımcı olduk. Bizim öncelikli maksadımız eğitim. Uygulamalı eğitim veriyoruz ve bunun için de memnunuz. Çocuklarımız buradan mezun olduklarında inanıyoruz ki elde ettikleri diplomalar ve iş yeri açma dokümanlarıyla küçük atölyeler kuracaklar.

Kurdukları atölyelerle buradan geniş bir üretim ağı oluşturacaklar. İnanıyoruz ki bundan 15-20 yıl sonra tahminen Çatalağzı bölgesinde tahminen daha yakın bir alanda Kimya Teknolojisi ile ilgili deterjan üretimiyle ilgili bir OSB kurulacak. Bölge için önemli bir istihdam kapısı olacaktır.”

“Türkiye’nin 2023 vizyonu içerisinde meslek liselerinin kıymeti çok büyük”
Eren Güç Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi Okul Müdürü Kamil Zoroğlu, eğitim projesiyle yola çıktıklarını evvel küçük kazanlarla üretime geçtiklerine dikkat çekti.


Zoroğlu, eser çeşitliliğini 10’a çıkardıklarını günlük 15 tona kadar üretim yaptıklarının aktaran Zoroğlu şöyle devam etti:
“Ekim ayında kendi okulumuzun gereksinimleriyle yola çıktık.
Ancak dünyada bir salgın başladı. Mart ayında ise bölgenin muhtaçlığına nazaran öncelikle hipoklorit çözeltisi ve yüzey dezenfektanı biçiminde işe giriş yaptık. Baktık ki bu işte hakikaten bir şeyler yapmaya çalışıyoruz. Öğrencilerimiz ve öğretmenlerimiz olsun. Batı Karadeniz Bölgesi’nin tüm gereksinimlerini karşılamaya başladık.

Şu anda da geldiğimiz nokta hakikaten güzel. Şu anda eser çeşitliliğimizi artırdık. 8-10 çeşit eserimiz var. Kamu kurumlarının tüm muhtaçlıklarını karşılamaya talibiz. Eğitim projesi ile yola çıktık. Küçük kazanlarımız vardı. Şu anda kazandıkça atölyemize yatırım yaptık. Atölye şu anda çok daha farklı bir atölye oldu. Günlük 15 tona kadar üretim yapabiliyoruz.

Öğrencilerimizle bir arada daha çok otomasyona döndük. Bu manada da çocuklarımızın da katkısı oluyor. Bizim de onlara katkımız oluyor. Bölgemiz dezavantajlı bir bölge olarak görülse biz bunu avantaja çevirdik. Hem eğitim hem öğretim hem de kazanım yapmaya çalışıyoruz. Öğrencilerimizin hepsi çok istekli. Ablalarını, ağabeylerini görüyorlar. Ne vakit üretime katılacaklarını soruyorlar.

Onları da peyderpey üretime alacağız. Öğreteceğiz. Onlar da muhakkak noktaya gelecek. Meslek liseleri devlet sorunu noktasına geldi. Zira orta eleman konusunda devletimiz bu manada zahmetler yaşıyor. Öğrencilerimizi de esasen bu manada yetiştirmeye çalışıyoruz. Mümkün olduğu kadar orta eleman stilindeki bu yalnızca Kimya alanı içerisinde geçerli değil okulumuzda başka alanlarımız da var. Bu manada öğrencilerimizi uygun bir formda yetiştirip kendilerine ileride bir bilezik vermeye çalışıyoruz.

İnşallah bunda da meslek liseleri başarılı olacaktır. Türkiye’nin 2023 vizyonu içerisinde meslek liselerinin ehemmiyeti çok büyük. Bakanımız da bu mevzuda bize çok takviye çıkıyor. Donatım gereçleri, öğretmen gereksinimi olsun bu manada meslek liselerinin açıkları kapandı. İnşallah bundan sonra daha âlâ olacaktır. Üniversite kapısı çocuklarımıza biraz daha açılırsa çocuklarımız bu manada çok daha rahat edeceklerdir.”

“Bir yıl içerisinde 1.8 milyon TL ciroya ulaştık”
Kimya Teknolojileri Kısmı Öğretmeni Ertuğrul Önal ise “26 bin liralık eğitim takviyesi aldık.


Bu eğitim dayanağını 2019 Aralık ayından itibaren faaliyete geçirdik. Birinci iki eserle başladık. Eser yelpazemiz 9’a çıktı. Üç eserimiz daha eser yelpazemizin içine katılacak. 12 esere çıkartıyoruz. 26 bin liralık bu dayanak ile çarpan tesiri yaptık. Bir yıl içerisinde 1.8 milyon TL üzere ciroya ulaştık. Bu çarpan tesiriyle gittik. Hem ürettik hem okullarımızı temizledik.

Zonguldak vilayetimizin eksiksiz bütün okullarına, kamu kurum ve kuruluşlarımıza, Düzce vilayetimizin müdürlükleri, özel yönetimlerine hepsine de el dezenfektanını verdik. Çamaşır suyundan başka eserlere kadar talepler oldu. Bu ortada da öğrencilerimiz hem meslek edindiler. Hem de eğitimini alıyorlar. İleride üniversitede etken olacak hem de iş alanında kendilerine bir bilezik olacaktır. Meslek liselerinin ehemmiyeti burada bir sefer daha ortaya çıktı. Öğrencilerimizin ürettikleri bu eserlerle hem de ileri ki hayatlarında meslek sahibi olabileceklerini hem de kar sağlayarak kendi ve aile bütçelerine katkı oldu” diye konuştu.

“Hem üretiyoruz hem kazanıyoruz”
11.


sınıf öğrencisi Damlanur Çetin, üniversite tercihinde Kimya Bölümü’nü seçeceğini aktararak “Burada hem üretiyoruz hem kazanıyoruz. İleride benim için yapacağım meslekte daha çok tesirli olacak. Uygulamalı eğitimlerimizin büyük yararı olacak. Üniversite tercihimde de Kimya kısmını tercih etmeyi düşünüyorum. Liseye başlamadan evvel hiç aklımda yoktu.

Bize 9. sınıfta kısım tanıtımları yapılmıştı. Bir deney yapılmıştı. Çok hoşuma gitmişti. Merakım bu türlü başladı. O yüzden Kimya kısmını tercih ettim. Bizim pandemi sürecine katkımız dezenfektan konusunda çok büyük katkımız oldu. Yüzey temizleyici olsun, kolonya da üretiyoruz” diye konuştu.

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Akıllı saatler kiralamada öne çıkıyor

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI