DOLAR

32,7878$% 1.53

EURO

35,1602% 0.53

STERLİN

41,6058£% 0.85

GRAM ALTIN

2.456,52%2,76

ÇEYREK ALTIN

3.943,00%1,82

BİTCOİN

2165861฿%0.13976

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

(Özel) Dünyanın gözü insansız deniz aracı ULAQ-SİDA’da

Türkiye’nin birinci muharip insansız deniz aracı ULAQ-SİDA, dost ve müttefik deniz kuvvetlerinin de ilgisini çekiyor.
İspanya, İtalya ve Yunanistan’dan Belçika, Romanya ve Pakistan, Almanya, Azerbaycan, Bangladeş, Irak, Kore Cumhuriyeti, Libya, Tanzanya, Umman, Bulgaristan ve Pakistan’dan subaylar, Nara Kalesi’nde Nusret 2021 Davet Tatbikatı bünyesinde hazırlanan silah ve savunma sistemleri standına katıldı.
Hazırlanan stantta yerli ve ulusal imkanlar ile Ares Shipyard ve Meteksan Savunma tarafından ortaklaşa geliştirilen Türkiye’nin birinci muharip insansız deniz aracı ULAQ SİDA büyük ilgi gördü. 400 kilometre menzile sahip muharip silahlı insansız deniz aracı, deniz üzerinde 65 kilometre sürate çıkabiliyor. Ayrıyeten bu silahlı insansız deniz Aracı (SİDA) yerli ve ulusal mühimmatları da başarılı bir formda kullanabiliyor.
Deniz Kuvvetleri bünyesinde birçok misyonu yapabilecek donanıma sahip ULAQ SİDA hakkında bilgi veren Meteksan Savunma İş Geliştirme Yöneticisi Aykut Kertmen, “Bugün burada Nusret Davet Tatbikatı kapsamında ULAQ sistemimizi tanıtıyoruz.
ULAQ sistemimizi Ares Tersanesi ile Meteksan Savunmanın iş iştiraki kapsamında gerçekleştirdik. Ülkemizin birinci silahsız insansız deniz aracıdır. Hem kıyıdan, hem ana bir gemi üzerinden buradan kullanılabiliyor. 27 Mayıs 2021 tarihinde birinci sefer Deniz Kurdu Tatbikatında birinci atışımızı yaptık.

Roketsan’ın yerli olarak geliştirmiş olduğu lazer güdümlü L-Umtas mermisini attık ve tam isabet olarak vuruş gerçekleştirdik. Ardından tekrar Roketsan’ın yerli olarak geliştirdiği Atmaca güdümlü mermisi atışında da hem saha denetim misyonunu insansız olarak icra etti, hem de yakın aralıktan atışları canlı olarak üzerinde bulundurdu. Bizim firmamız tarafından geliştirilmiş olan C-Bant Bilgi Bağ sistemi ile gerçekleştirmiş oldu” dedi.
ULAQ SİDA’nın daha gelişmiş versiyonlarının da çalışmalarının devam ettiğini söz eden Meteksan Savunma İş Geliştirme Yöneticisi Kertmen, “Savunma Sanayi Başkanlığı ile ULAQ’ın deniz kuvvetlerimize düşük ölçüdeki seri üretimine başlıyoruz.

Bu kapsamda Kasım ayı içinde mukavele görüşmelerimizi tamamlamayı umut ediyoruz. Ardından de 1 yıl içinde Deniz Kuvvetlerimize bu sistemimizi teslim etmiş olacağız. Savunma Başkanlığı ile yapılacak bu mukavele kapsamında Deniz Kuvvetlerimize birinci prototipin daha gelişmiş versiyonunu teslim etmeyi hedefliyoruz. Bu sistemimiz şu anki mevcut prototip ULAQ’a nazaran iki kat daha yararlı yük taşıyor olacak.

Yeniden 2 kat daha seyir alanına erişmiş olacağız. Sistemimiz bir yandan Türk Deniz Kuvvetlerinin gereksinimlerini karşılayacak biçimde geliştirilirken, bir yandan da yabancı birçok bahriyelilerin görüşmelerimiz ağır halde devam ediyor. Bu sistem dünya üzerinde de silahlı olarak birinci kez geliştirdiği için çok farklı dünya bahriyelilerinden de istekler, farklı talepler geliyor” dedi.

SİDA’nın su üstü, hava savunma, mayın karşı önlemleri ve deniz altı operasyonlarında kullanılabileceğini tabir eden Aykut Kertmen, “ULAQ deniz kuvvetlerimizin hali hazırda beşerli ve çok pahalı su üstü platformlarının da gerçekleştireceği birçok vazifeye talip durumda.
Bunlardan birkaçını saymak gerekirse su üstü harbi, hava savunma harbi, mayın karşı önlemleri, deniz altı harbi kapsamında da birçok vazifesi gerçekleştirecek halde tasarlanmaktadır” diye konuştu.
ULAQ SİDA için geliştirme çalışmalarının aralıksız devam ettiğini tabir eden Kertmen, “ULAQ’ın şu anki versiyonu 400 kilometre deniz sığasına sahip.

Fakat yeni versiyonda bunu 2 katına çıkarmayı hedefliyoruz. Mevcut seyir sığası ile de vazifeye nazaran değişmiş farklı konfigürasyonlarda fakat çok uzun müddet misyon yapacak formda tasarlandı” formunda konuştu.

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Terör konulu panelde siber saldırı uyarısı

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI