DOLAR

32,7878$% 1.53

EURO

35,1602% 0.53

STERLİN

41,6058£% 0.85

GRAM ALTIN

2.456,52%2,76

ÇEYREK ALTIN

3.943,00%1,82

BİTCOİN

2181581฿%0.82121

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

(ÖZEL) Bilim Kurulu Üyesi Turan: “Aşının olumlu etkilerini bu üçüncü pikte yaşadık”

Sıhhat Bakanlığı Koronavirüs Bilim Heyeti Üyesi Prof. Dr. Sema Kultufan Turan, “Aşının olumlu tesirlerini bu üçüncü pikte yaşadık. Aşılanmış bireylerin ağır bakım muhtaçlığı çabucak hemen yok denecek kadar azdı. Bu da çok kıymetli bir durum” dedi.
Sıhhat Bakanlığı Koronavirüs Bilim Heyeti Üyesi ve Ankara Kent Hastanesi Ağır Bakım Koordinatörü Prof. Dr. Sema Kultufan Turan, ‘tam kapanma’ periyodu ile Covid-19 hadise sayılarında yaşanan düşüşün ağır bakımlara da yansıdığını söyledi.
Bilim Konseyi Üyesi Prof. Dr. Turan, aşılamanın da ağır bakımlarda olumlu hissedildiğini, en son yaşanan 3’üncü pik devrinde aşılanan kümedeki ağır bakım gereksiniminin yok denecek kadar az olduğunu belirtti. Aşılamanın pandemi zincirini kıracak en büyük silah olduğunun altını çizen Prof. Dr. Turan, aşı tedarikinin devam etmesi ile birlikte, bilhassa faal bir halde alanda çalışan genç nüfusun aşılanması gerektiğini söyledi. Turan, faal bir aşılama stratejisi ve ferdi tedbirler ile birlikte virüs ile gayretin daha başarılı bir halde ilerleyeceğini vurguladı.

“Kapanmanın olumlu tesirlerini de şu an yaşıyoruz”
Tam kapanma devri sonrasında ağır bakım doluluk oranlarının hayli azaldığını ve bu durumun kendilerini çok keyifli ettiğini belirten Bilim Konseyi Üyesi Turan, “Genel hadise sayısına da paralel olarak 2 hafta evvel ağır bakım gereksinimi olan insan sayısı epeyce fazlaydı.


Fakat tam kapanmanın da tesiri ve bireylerin tedbirlere ahengi bizi çok olumlu etkiledi. Sıhhat hizmet sunucuları olarak bizler, ağır bakım muhtaçlığı duyan hasta sayıları azaldığında tabiki çok rahatlatıcı bir durum oluyor. Önemli manada ağır bakım yatak gereksinimi azaldı, ağır bakım doluluk oranlarımız azaldı. Bu da hem hastalara hizmet açısından da olumlu etkiliyor. Bu kapanmanın olumlu tesirlerini de şu an yaşıyoruz” halinde konuştu.

“Aşının olumlu tesirlerini bu üçüncü pikte yaşadık”
Aşının olumlu tesirlerinin son yaşanan 3’üncü pikte hayli hissedildiğini kaydeden Turan, “Aslında bu pandemideki en temel silahımızın aşılama olduğunu hepimiz biliyoruz.


Aşının olumlu tesirlerini bu üçüncü pikte yaşadık. Aşılanmış bireylerin ağır bakım muhtaçlığı çabucak hemen yok denecek kadar azdı. Bu da çok değerli bir durum. Demek ki biz aktif bir aşılama sürecini yaşarsak, hastalarımızın hastalık şiddetinin hafifleyeceğini, daha çok bir gribal enfeksiyon üzere geçirebileceklerini görüyoruz. Ne hastaneye ne de ağır bakıma gereksinimleri olmayacak. Bu çok sevindirici, böylesine kıymetli bir silahın elimizde olması, bizim de aktif bir formda aşılamaya bütün önümüzdeki günlerde devam etmemiz gerekiyor. Aşıya karşı hassaslığın daima yüksek olması gerekiyor. Bir ağır bakım hocası olarak söylüyorum, aşılanmış bireylerin ağır bakım muhtaçlığının azaldığını net bir formda söylüyoruz. Beraberinde hastalık şiddeti açısından da daha hafif geçirdiklerini gözlemledik bu daha sevindirici” diye konuştu.

“Aktif iş hayatını devam ettiren genç kümenin bir an evvel aşılanması lazım”
Aşılamada tedarik sürecinin sürdürülebilir olması ile birlikte, süratle alt yaş kümelerine gerçek hareket edildiğini hatırlatan Prof. Dr. Turan, “Genç yaş kümesi aslında bu 3’üncü pikte aşılanmış bireylerimiz çoğunlukla 65 yaş üzeriydi biliyorsunuz.


55’e kadar inmişti. O kümenin çok ağır bakım muhtaçlığı olmadı, oldu ancak daha az bir oranda. Eşlik eden komorbiditeleri, hastalıkları olanlar genelde ağır bakım gereksinimi duydu. Daha genç yaş kümesi Covid’e yakaladığında ne yazık ki aşısız oldukları için çok ağır tablolar da seyredebildiler. Bu manada genç yaş kümesinin da aşılama içerisinde rolü çok kıymetli. Toplumda dolaşan, yani faal iş hayatını devam ettiren genç kümenin bir an evvel aşılanması lazım.

Hem bu hastalıkla savaşları açısından, onları muhafazası açısında bu çok kıymetli. Biliyorsunuz BioNTech aşısının önümüzdeki günlerde uygun bir sayıda gelmesi aşıdaki süreci de olumlu etkileyecek. O yüzden genç, etkin çalışan, toplumda gezen bireylerin bir an evvel aşılanmalarını sağlayacağız” açıklamasında bulundu.

“İnşallah çok sayıda aşı gelecek ve bu aşılar ile birlikte toplumumuz bir nebze nefes alacak”
Kademeli olağanlaşma sürecinde rehavete kapılmaması gerektiğinin altını çizen Turan, “Budan sonraki tavsiyelerimiz şöyle, biz ferdi tedbirlerimize devam edelim.


Zira bu pandemide tek bir ülkenin pandemiyi sonlandırması mümkün değil. Tüm dünyada azalması gerekiyor, o yüzden kişisel tedbirler bir müddet daha devam edecek.

Lakin kapanmalar üzere daha şiddetli kararlar almaya, aşılama sürecini hakikat yönetirsek gerek kalmayabilir. O yüzden biz aşı konusunda ısrarımıza devam ediyoruz. İnşallah çok sayıda aşı gelecek ve bu aşılar ile birlikte toplumumuz bir nebze nefes alacak. Önümüzdeki günler çok kıymetli inşallah bundan daha fazla bir kısıtlama gerekmeyecek” dedi.

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Samsun’daki Kovid-19 vaka düşüşü kesintiye uğradı

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI