DOLAR

32,3972$% 0.29

EURO

34,8251% -0.11

STERLİN

41,2230£% 0.13

GRAM ALTIN

2.402,14%0,84

ÇEYREK ALTIN

3.911,00%-2,03

BİTCOİN

2246999฿%-0.14696

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

(Özel) Bilim Kurulu Üyesi İlhan’dan hafta sonu uyarısı: “Bir araya geldiğiniz insanlar mutant virüse sahip olabilirler”

Sıhhat Bakanlığı Koronavirüs Toplum Bilimleri Şurası Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, uzun periyodik bir ortaya gelmelerin, mesken toplanmalarının virüsün yayılımını hızlandırdığını belirterek, “Hazır bulaşın fazlalığı da kelam konusu iken vatandaşların kurallara her zamankinden daha fazla uyması gerekiyor. Yani hafta sonu bir ortaya geldiğiniz beşerler mutant virüse sahip olabilirler” dedi.

Sıhhat Bakanlığı Koronavirüs Toplum Bilimleri Konseyi Üyesi ve Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, mutant virüs sonrası yine düzenlenen takip ve izolasyon rehberini kıymetlendirdi. Prof. Dr. İlhan, “Hepimizin bildiği üzere artık 20’den fazla vilayetimizde 200’e yakın vatandaşımızda mutant virüs görüldü. Olağan bu sayı daha fazla da olabilir, haliyle tüm Türkiye’ye de yayılmış olabilir. Bu nedenle de Sıhhat Bakanlığı tarafından Salgın İdaresi Rehberi’nde bir düzenleme yapıldı. Bu düzenleme şunu içeriyor; mutant virüse sahip hastaların izolasyonu 10 gün sürecek, 10 gün sonrasında da PCR testiyle izolasyonun sonlandırılmasına karar verilecek. Şayet 10 gün sonrasında alınan PCR testi negatif ise vatandaşlarımızın izolasyonu sonlandırılacak. Şayet 10 gün sonrasında PCR olumluluğu devam ediyorsa 48’er saatlik ortalarla PCR testi tekrarlanacak ve lakin test sonucu negatif olduktan sonra vatandaşımızın izolasyonu sonlandırılacak” açıklamasında bulundu.

“Bundan sonra da daha az bulaşın olması için uğraş sarf ediliyor”

Mutant virüs ile enfekte olan ve hastanede tedavi gören hastaların birbirinden başka ve tek başlarına yatırılma kararının da alındığını hatırlatan Prof. Dr. İlhan, “Bir de hastanede tedavi görenler ile ilgili bir yaklaşım geliştirildi ki bu da çok yanlışsız bir şey. Tedavi gören mutant virüs hastalarının tek başına yatmaları sağlanacak. Yanlarında öteki hasta olmayacak. Bunun da nedeni tekrar hem bulaşın fazla olması hem de öteki hastalardaki korona virüsler ile bir ortaya gelip, virüslerin etkileşip yeni bir mutasyona sebep olmaması. Çok yanlışsız bir yaklaşım açıkçası bu. Bundan sonra da daha az bulaşın olması için uğraş sarf ediliyor elbette” tabirlerini kullandı.

“Hafta sonu bir ortaya geldiğiniz beşerler mutant virüse sahip olabilirler”

Hafta sonlarında bir ortaya gelmelerin, cuma akşamından pazartesi sabahına kadar toplu bir formda konut buluşmalarının virüsün yayılımını hızlandırdığına dikkat çeken Bilim Konseyi Üyesi Prof. Dr. İlhan, “Özellikle hafta başlarının çabucak ardından pazartesi akşamı, salı, çarşamba günleri yapılan PCR testlerinde olumluluğun yüksek gelmesinin nedeni hafta sonu bir ortaya gelmeler olabilir. Zira biliyorsunuz genelde temastan 2 ile 3 gün sonrasında olumluluk kelam konusu oluyor, vatandaşlar o vakit semptomatik oluyorlar. İkinci neden ise mutant virüsten ötürü bulaş daha fazla artmış olabilir. Her ikisini de bir ortaya koyup pahalandırmak gerekiyor. Ancak açıkçası biliyorsunuz 30 binlerden 5 binlere kadar gelmişti sayılar. Epey âlâ bir düzeydi. Ancak tekrar 6 binler oldu, 7 binler oldu, 8 binlere çıktı. İzlemimiz daima hafta içine hakikat bir artış eğiliminin olduğu. Bu doğal bize kararsız bir durumu gösteriyor. Bu durumda hazır bulaşın fazlalığı da kelam konusu iken vatandaşların kurallara her zamankinden daha fazla uyması gerekiyor. Yani hafta sonu bir ortaya geldiğiniz beşerler mutant virüse sahip olabilirler” formunda konuştu.

“Hala 100’den fazla insanımızı kaybediyoruz”

Mutant virüs sonrasında bulaş ve yayılım suratının arttığına dikkat çeken Bilim Konseyi Üyesi İlhan, “Hafta sonu bir ortaya geliyorsak, aileler, kardeşler ya da kuzenler olarak. Bilhassa de cuma akşamı başlayıp pazartesi sabahına kadar devam eden birlikte olmalarda virüs bulaşının artma ihtimali çok yüksek. Bu düzeyle de açıkçası zorlanıyoruz. 5 binler, 6 binler, 8 binler diyoruz ancak baktığınız vakit yeniden 500, 600 hastamız oluyor. Hala 100’den fazla insanımızı kaybediyoruz. O yüzden biraz daha sabredip kurallara uymak, maske, uzaklık ve hijyene dikkat etmek dışında elimizde diğer bir seçenek de yok” diye konuştu.

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Unutkanlığı unutturan doğal besinler

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI