DOLAR

33,1952$% -0.11

EURO

36,0226% -0.6

STERLİN

42,8115£% -0.31

GRAM ALTIN

2.548,96%-1,98

ÇEYREK ALTIN

4.184,00%-1,32

BİTCOİN

2200712฿%-1.19073

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

Otomotiv sektörü, gelişen teknolojileri, mobilite ekosistemi kurmak için kullanıyor

Ankara Sanayi Odası (ASO) Lideri Nurettin Özdebir, otomotiv bölümünün, gelişen teknolojileri, mobilite ekosistemi kurmak için kullanmaya başlandığı belirterek, “Bu perspektiften değerlendirildiğinde Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının Teknoloji Odaklı Sanayi Atağı Programı’nda Mobilite Davetinin ne derece manalı ve değerli olduğu daha net anlaşılacaktır” dedi.
ASO Lideri Nurettin Özdebir, ASO üyelerinin rekabet gücünün artırılması amacı doğrultusunda ilgili kurum ve kuruluşlarla işbirliği halinde üyelerimizin faydalanabileceği dayanaklar hakkında gerçekleştirilen bilgilendirme toplantıları çerçevesinde Ankara Sanayi Odası ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı iş birliğinde düzenlenen “Teknoloji Odaklı Sanayi Atılımı Mobilite Daveti Tanıtım Toplantısı”na görüntü konferans metoduyla katıldı.
Toplantıya Özdebir’in yanı sıra, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Stratejik Araştırmalar ve Verimlilik Genel Müdürü Prof. Dr. İlker Murat Ar ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Stratejik Araştırmalar ve Verimlilik Genel Müdürlüğü Program İdaresi Dairesi Lideri Hakan Erten de katıldı. Özdebir bu toplantıda yaptığı konuşmasında On Birinci Kalkınma Planı’nın beş ana maksadından birinin rekabetçi üretim ve verimlilik olduğunu hatırlattı.
ASO Lideri Özdebir, On Birinci Kalkınma Planı’nın imalat sanayii odaklı bir yaklaşım içeren üretim ve verimlilik odaklı, Türkiye’nin memleketler arası rekabet edebilirliğinin artırılması ve yüksek katma paha oluşturarak sürdürülebilir ekonomik büyümenin ve kalkınmanın sağlanması için kritik bir perspektif sunduğunu söyledi.

Özdebir, On Birinci Kalkınma Planı doğrultusunda Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank tarafından açıklanan Yüksek Teknoloji ve İnovasyon”, “Dijital Dönüşüm ve Sanayi Hamlesi”, “Girişimcilik”, “Beşeri Sermaye” ve “Altyapı” bileşenlerinden oluşan 2023 Sanayi ve Teknoloji Stratejisi’nin kıymetli bir yaklaşım olduğunu kaydetti.

Özdebir, 2023 Sanayi ve Teknoloji Stratejisi’ne uygun olarak, Türkiye’de orta-yüksek ve yüksek teknoloji düzeyli kesimlerdeki katma pahası yüksek eserlerin ve bu dalların gelişimi için kritik ehemmiyeti olan eserlerin üretimini arttırmaya yönelik Teknoloji Odaklı Sanayi Atılımı Programı yürütüldüğünü hatırlattı.

Teknoloji Odaklı Sanayi Atılımı Program’ın Türkiye’de katma pahalı üretimin artırılması emeli doğrultusunda, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından sağlanan dayanak ve teşviklerin orta-yüksek ve yüksek teknoloji düzeyli kesimlere ağırlaşmasına yönelik özel bir program olduğunu lisana getiren Özdebir, “Türkiye için kritik değere sahip ve gelecek potansiyeli yüksek eserlerin ülke içinde üretim kapasitesinin geliştirilmesini hedeflemektedir” değerlendirmesini yaptı.

Tarihin her safhasında dönüşümün başlangıcı olarak nitelendirilebilecek gelişmelerin ortaya çıktığına dikkat çeken Özdebir, yakın devirdeki dijitalleşme ile dönüşümün istikametini ve çehresini daha da değiştirdiği aktardı.

Günlük yaşantıda ve iş yapma hallerindeki kelam konusu dönüşümün merkezinde yer alan kesimlerin başında mobilitenin geldiğini belirten Özdebir, “Her geçen devirde gelişen teknolojilerle sanayinin en değerli kazanımlarından ve yenilikçi alanlarından bir tanesi olan otomotiv bölümü, gelişen teknolojileri mobilite ekosistemi kurmak için kullanmaya başlamıştır” tabirlerini kullandı.
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın Teknoloji Odaklı Sanayi Atağı Programı’nda Mobilite Çağrısı’nın çok manalı ve değerli olduğunun daha net anlaşılacağını söyleyen Özdebir, “Birbirinden farklı takviye ve hibe modellerinin tek pencere yaklaşımı ile ortak bir hedefe hizmet edecek halde kurgulanması Programın en işlevsel kısmı olarak karşımıza çıkmaktadır” diye konuştu.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Stratejik Araştırmalar ve Verimlilik Genel Müdürü Prof. Dr. İlker Murat Ar, ise Mobilite Çağrısı’na ait yaptığı konuşmasında, “Çağrımız kapsamında 152 eseri ve 5 temel başlık altındaki 40 yenilikçi teknoloji alanını desteklemeyi hedefliyoruz.
Her biri cari açık, ithalat bağımlılığı üzere ögeler açısından kritik kıymette olan bu öncelikli eser listesine yapılacak yatırımlarla birlikte inşallah ülkemizin 2023 sanayi ve teknoloji gayelerine de katkı sağlayacağız” halinde konuştu.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Stratejik Araştırmalar ve Verimlilik Genel Müdürlüğü, Program İdaresi Dairesi Lideri Hakan Erten ise Teknoloji Odaklı Sanayi Atılımı Programı’na ve Mobilite Çağrısı’nın tanıtımına ait kapsamlı bir sunum gerçekleştirdi.


Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Sabri Ülker Bilim Ödülü kazananı Metabolizma ve Yaşam Sempozyumu’nda açıklandı

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0