DOLAR

33,1952$% -0.11

EURO

36,0226% -0.6

STERLİN

42,8115£% -0.31

GRAM ALTIN

2.548,96%-1,98

ÇEYREK ALTIN

4.184,00%-1,32

BİTCOİN

2218442฿%0.84893

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

Oruç tutmak isteyen anne adaylarının dikkat etmesi gerekenler

Bayan Hastalıkları ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Güvenç Karlıkaya, ’’Gebeliğin birinci üç ayında oruç tutmaya çalışmak beraberinde kimi sorunları doğurabilir. Bununla birlikte hamilelik periyodunda anne adayının kâfi ölçüde sıvı alması ziyadesiyle değerlidir. Anne adayının kâfi sıvı almaması ve susuz kalması erken doğuma neden olabilmektedir’’ dedi.

Hamilelik devrinde beslenme anne ve bebek sıhhati açısından büyük değer taşır.

Anne adayları bebeğinin gelişimi için alınması gereken protein, vitamin ve minerallerin eksik olmadığı istikrarlı bir beslenme programı benimsemeli. Tutulacak oruç ile birlikte uzun vadeli açlık ve susuzluk bu dengeyi bozabilir diye belirten Bahçeci Fulya Tüp Bebek Merkezi hekimlerinden Bayan Hastalıkları ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Güvenç Karlıkaya, ’’Hamilelikte oruç tutmak şahsî bir karardır fakat bu karar alınırken anne adayında gelişebilecek birtakım komplikasyonlar ve bebeğin uzun vadede gelişimini etkileyecek tüm risk faktörleri göz önünde bulundurulmalı” dedi.

’’Hamilelik periyodunda anne adayının kâfi ölçüde sıvı alması ziyadesiyle önemlidir’’
Gebelerin Ramazan ayında oruç tutmasını pahalandıran Op. Dr. Güvenç Karlıkaya, ’’Gebeliğin birinci üç ayında bedende değişiklik gösteren hormonların da tesiriyle bulantı, kusma ve iştah bozukluğu görülür.


Bu periyot bebeğin organları oluştuğu için kıymetli bir süreçtir. Gebelikte uzun mühlet aç kalmadan sık sık ve azar azar yemek yenmesi önerilir. Gebeliğin birinci üç ayında oruç tutmaya çalışmak beraberinde birtakım sorunları doğurabilir. Bununla birlikte hamilelik devrinde anne adayının kâfi ölçüde sıvı alması ziyadesiyle değerlidir. Anne adayının kâfi sıvı almaması ve susuz kalması erken doğuma neden olabilmektedir. Tıpkı halde hamilelerin kan şekeri daha kolay düşme eğilimindedir . Oruç sırasında uzun mühlet aç kalındığında bu durum gelişebilir ve bulantı, kusma, mide yanması, kabızlık üzere şikayetlerde artış görülebilir. Bilhassa gebeliğinde riskli bir ekip durumlar tespit edilmiş olan anne adaylarının oruç tutmaları daha da sakıncalı olabilir” biçiminde konuştu.

’’Kronik hastalığı olan anne adayları dikkatli olmalı’’
Op.


Dr. Karlıkaya, kelamlarına şöyle devam etti: ’’Gebeliğin üçüncü ayından itibaren hormonlar sisteme girmeye başlar lakin bu devirde hem bebek hem de plasenta artan kan hacmi nedeniyle demire daha fazla gereksinim duyar. Hamilelikte demirin gerekli ölçüde alınmaması kansızlık, yorgunluk ve baş dönmesine sebep olabilir. Ek olarak bu devirde gebeliğe eşlik eden kalp hastalığı, hipertansiyon, diyabet üzere bir kronik hastalık yahut erken doğum tehdidi bulunması halinde gebelerde oruç tutmanın komplikasyonları artırma riski yüksek olacaktır. Hamileliğin son 3 ayı bebeğin süratli kilo aldığı ve doğuma hazırlandığı bir periyottur. Bu periyotta anne adayında kan şekeri ve tansiyon seviyesini olağan sonlar içinde tutmak için sistemli beslenmek değerlidir. Uzun periyodik açlık ve susuzluk bu dengeyi bozabilir; anne adayında hipoglisemi atakları yahut gebeliğe bağlı diyabet, kansızlık, tansiyon düşmesi, hipertansiyon üzere sorunları oluşturabilir; bebekte ise yetersiz kilo alımı, bebeğin suyunda azalma üzere birçok komplikasyonlara yol açma riski taşır’’.

’’Oruç tutmak isteyen gebeler bu ihtarları göz önünde bulundurmalı’’
Hamilelik sürecinde olmasına karşın oruç tutmak isteyen anne adaylarının kesinlikle tabibine müracaatı gerektiğini vurgulayan Op. Dr. Karlıkaya, dinlenmeye ve beslenme formuna dikkat edilmesinin altını çizerek şu ihtarlarda bulundu:

’’Kan şekerinin daha erken saatlerde düşmesine mani olmak için kesinlikle sahura kalkılmalı.
Sahurda bilhassa süt eserleri ve yumurta tüketilmeli. İftar ve sahur ortasındaki müddette bol sıvı alımına ihtimam gösterilmeli. En kıymetli protein kaynağı olan et, haftada 2 gün iftar menüsüne dahil edilmeli. Omega 3 ve 6 bakımından güçlü olan balık tüketimi ihmal edilmemeli. Anne adayında mide yanması üzere sorunlara yol açmaması ismine sosis, salam, sucuk üzere işlenmiş besinlerden uzak durulmalı. İftar sonrası şerbetli tatlılar yerine mevsim meyveleri tercih edilmeli. Bilhassa gebeliğin son aylarında görülen ödemi azaltmak için öğünlerde fazla tuz tüketiminden kaçınılmalı. Bilhassa sıcak havalarda gün içerisinde dinlenmeye vakit ayırılmalı.Rutin tabip denetimleri ihmal edilmemeli’’.

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

İlerleyen yaşta koku kaybına dikkat!

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0