DOLAR

31,1287$% 0.07

EURO

33,8272% 0.06

STERLİN

39,5007£% 0

GRAM ALTIN

2.034,54%0,14

ÇEYREK ALTIN

3.454,00%0,11

BİTCOİN

1752853฿%9.58405

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

Önümüzdeki yıllarda teknoloji sektörünü neler bekliyor

Tarihte birinci masaüstü bilgisayar üretildikten neredeyse 20 yıl sonra birinci laptop üretilmişti lakin günümüzde teknolojinin suratına yetişmek mümkün değil. Teknoloji dünyası her gün farklı bir yenilikle hayatımızı değiştirmeye devam ederken tüketicilerin de heyecanı ve beklentisi artıyor. Casper da bu manada 2022’de teknoloji kesimini domine edecek ve kesinlikle takipte kalınması gereken 5 trendi sıraladı.
Teknoloji süratle geliştikçe günden güne daha kullanışlı ve erişilebilir olmayı vaat ediyor.
Önüne geçilemez süratte kendini yenileyen teknoloji bölümünden bilhassa tüketicilerin de beklentisi gittikçe artıyor. O denli ki 10 yıl öncesine kıyasla geldiğimiz nokta birçok teknoloji meraklısını heyecanlandırıyor. Yapay zeka, yüz yahut parmak izi tanıma teknolojileri ya da yüksek süratli internet herkesin hayatını ve alışkanlıklarını değiştirmeye devam ediyorken, Türkiye’nin teknoloji markası Casper da 2022 ve sonrasında teknoloji dünyasını bekleyen 5 trendi paylaştı.
Markanın paylaşmış oldu 5 trend aşağıdaki üzere sıralandı:
AR teknolojisi online alışverişin vazgeçilmezi olacak
Sanal ortamda alışveriş yapmak 10 yıl öncesine kadar hayal bile edilmesi zorken artık artırılmış gerçeklik teknolojisiyle birleşerek müşterilere vazgeçilmez bir tecrübe sunuyor.


Satıcılar artık gerçekçi 3D eser modelleri oluşturarak potansiyel alıcıların satın almadan evvel eseri ellerindeymiş üzere görmelerine imkan tanıyor. Tüketicilerin alışveriş yaparken daha gerçek eser tercih etmelerine yardımcı olan AR teknolojisinin, 2022’de online alışverişin tarafını büsbütün değiştirmesi bekleniyor.
Teknolojide sürdürülebilirlik değer kazanacak
Son yıllarda tüm dünya sürdürülebilirliğe hayli ehemmiyet vermeye başladı.

Teknoloji bölümü de bu mevzuda geri kalmıyor ve daha uzun ömürlü aygıtlar üretmeye başlıyor. 2022, eski aygıtları değiştirmek yerine onarmaya ve tekrar kullanmaya yönelik çalışmaların daha çok ön plana çıkacağı bir sene olacak. Uzun ömürlülüğü artırmak ve etraf üzerindeki olumsuz tesirleri azaltmak ismine yeni aygıtların daha sağlam gereçlerden yapılması da bekleniyor. Ayrıyeten gelecekteki telefonlar, sistem ve güvenlik güncellemelerini daha uzun mühlet alabileceğinden daha uzun ömürlü kullanılabilecekler.
Performans, bilgisayar tercihinde ön planda olacak.

Uzaktan çalışma, uzaktan eğitim ya da oyun oynamak için bir bilgisayara olan muhtaçlık arttı.
Fakat 2022 ve sonrasında bu gereksinimin daha yüksek performansa dönüşmesi bekleniyor. Bilhassa bir oyun bilgisayarının sağladığı performans kriterleri ağır grafik ve çalışma isteyen iş alanlarında da tercih ediliyor. Kullanıcılar hem iş hem de cümbüş için donanımsal açıdan güçlü masaüstü bilgisayarlara ya da mobilleşmenin verdiği konforla güçlü laptoplara ziyadesiyle ilgi gösterecek. Gelecek yıllarda tüketicinin odağında performans yer alacak.
Klâsik kimlik doğrulama tarihe gömülecek
Şifre girmenin bile artık modası geçiyor.

AI ve ML teknolojilerinin yaygınlaşmasıyla şifre kullanmak yavaş yavaş tarih oluyor. Önümüzdeki yıllarda parmak izi ve biyometrik yüz tanıma özellikli aygıtların ve uygulamaların artmasıyla parolasız kimlik doğrulamaya gerçek kademeli bir geçişe şahit olunacak. Bu gelişme, sırf yüzlerce parolayı hatırlama ve tertipli değiştirme problemini ortadan kaldırmakla kalmayacak, birebir vakitte siber güvenliği de son derece artıracak.
Yüksek süratli internete olan muhtaçlık artacak
İnternetsiz teknoloji düşünülemez lakin her internet teknolojiden son derece randıman alınmasını da sağlamaz.

Sanal ortamdaki 4K görüntüler, yüksek kaliteli oyunlar üzere birçok içeriğin boyutu büyüdükçe daha süratli ve emniyetli internet gereksinimi da artıyor. 5G, 4G’den farkı hissettirecek derecede süratli. 2021’de global 5G ilişkilerinin sayısı üç katına çıkarak 670 milyona ulaştı ve 2022’de çok daha geniş bir pazara ulaşması bekleniyor.

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Bağcılar Belediyesi’nden El Halil Belediyesi’ne siber güvenlik eğitimi

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI