DOLAR

33,0888$% -0.03

EURO

36,1432% -0.21

STERLİN

42,9969£% 0.15

GRAM ALTIN

2.601,68%0,07

ÇEYREK ALTIN

4.249,00%0,05

BİTCOİN

2111133฿%-0.78236

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

Online psikolog dönemi


Gaziantepli üniversite öğrencisi Enes Dağdelen kendi yaşadığı ruhsal sorun için gidemediği psikologlara “başkaları kolay ulaşabilsin” diye internet alt yapısı oluşturdu. Genç girişimcinin projesi ile kurulan internet sitesinde psikologlar hastalarına online olarak terapi uygulayabiliyor.

Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Maliye Kısmı 4’üncü sınıf öğrencisi olan Enes Dağdelen, ruhsal sıkıntılar yaşadığı süreçte yaşadığı kentte tedavi için görüşebileceği bir psikolog bulamaması onu girişimciliğe itti. Ruhsal sorun yaşayan beşerlerle psikologların internet üzerinden buluşabileceği bir internet sitesi kurma fikrini hayata geçiren Dağdelen, psikolog-um.com isimli internet sitesini kurdu. Beşerler site üzerinden psikologlarla sesli, yazılı yahut imajlı konuşarak terapiyi uzaktan gerçekleştirirken sitenin kurallar gereği danışanların gerçek kimlikleri gizli kalıyor. Türkiye’de internette en çok aranan 3’üncü sözün psikolog olduğunu aktaran Dağdelen, ülkemizde anti depresan hap kullanımının piyasa pahasının 3.2 milyar dolar olduğunu belirterek, “Biz bunun önüne geçmeyi hedefliyoruz” dedi.

“İnternette ne çok aranan 3’üncü söz psikolog”

2019’un Nisan ayında ruhsal problemler yaşadığını belirten Dağdelen, yaşadığı kentte psikolog bulamadığı için yüz yüze terapiye gidemediğini anlattı. Bunun üzerine online terapi yapan yerleri araştırdığını kaydeden Dağdelen, “Birkaç internet sitesi vardı fakat onlar beni tatmin etmedi. Bunun üzerine ben neden daha güzelinin yapmayayım diye düşündüm. Öykü bu türlü başladı. Türkiye’de internette en çok aranan 3’üncü söz psikologdur. Onun yanı sıra ‘online psikolog’ ve ‘psikolog nasıl bulabilirim’ üzere cümlelerde arama motorlarında sıkça aranan cümlelerin başında geliyor. Türkiye’de anti depresan hap kullanımın piyasa kıymeti 3.2 milyar dolar. Biz bunun önüne geçmeyi hedefliyoruz. Pazar hissesi çok büyük ve çok geniş. Her insanın ruhsal dayanağa muhtaçlığı olduğunu düşünüyorum. Güçlü bir hayat var. Herkesin atlatamayacağı şeyler oluyor. Herkesin bir psikoloğu olması için bizde psikolog-um.com’u kurduk. Neden herkesin bir psikoloğu olmasın dedik” sözlerini kullandı.

“Kendime yardımcı olamadım öteki insanlara yardımcı olmak istedim”

Türkiye’de psikoloğa gitmek insanların etrafından görecekleri yansıdan çekindikleri için gidemediklerini tabir eden Dağdelen, platformlarında psikologla görüşenlerin gerçek kimliklerini psikologların bile bilmediğini söyledi. Sistemin kişiyi numaralandırdığı paylaşan Dağdelen, “Siz dilediğiniz üzere sıkıntılarınızı problemlerinizi anlatabiliyorsunuz. Kendi ruhsal problemlerim ve istediğimi bulamamam beni bu türlü bir girişimciliğe yönlendirdi. Daha uygununu yapabileceğim düşündüm. Danışmak isteyen beşerlerle psikologları bir ortaya getiren hoş bir platform kurdum. Kendime yardımcı olamadım ancak öteki insanlara yardımcı olmak istedim. Salgından ötürü beşerler aslında dışarı çıkamıyor. Çıksalar bile korona virüse yakalanma ihtimalleri çok yüksek. Beşerler meskenlerinden çıkmasın. Daha rahat psikoloğa erişebilsinler diye bu türlü bir süreç izledik. Meskenden çıksalar bile herkesin psikoloğa gitmeye vakti yok. Kurduğum platformda 7/24 isteyen herkes psikoloğuna bağlanabiliyor” diye konuştu.

“Yüz yüze terapi ile online terapi ortasında fark yok”

Platformda çalışan 17 psikologdan biri olan Ayça Ilgaz ise 2020 yılında korona virüs salgınının başlamasıyla her çeşitten işin online’a dönüştüğüne işaret etti. Bu durumun ruhsal danışmanlığında dönüşmesine neden olduğunu lisana getiren Ilgaz, “Ancak pandemiden evvel de bilhassa yaşadıklarını ve paylaşmak istediklerini yüz yüze anlatmaya çekinen, kimliğinin bilinmesini istemeyen danışlar için de online terapi var olan bir sistemdi. Ama toplumsal izolasyonun değerli olduğu bugünlerde görüşme ve terapiler daha çok çevrimiçi yapılıyor. Çevrimiçi terapilerle ilgili yapılmış akademik çalışmalarda var. Yüz yüze olduğu kadar tesirli olduğu bu çalışmalarda söz ediliyor. Yüz yüze ve online terapi ortasında pek bir fark yok. Sürecin olumlu sonuçlanması da buna bağlı değil. Örneğin kimi hadiseler yüz yüze uzun sürürken online terapide erken olumlu sonuçlandığı olabiliyor. Online terapinin birinci avantajı seans zorunluğunun olmamasıdır. Hem danışan hem danışman istediği her yerde görüşme sağlayabiliyor” dedi.

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Bakan Koca, bazı illerin yoğun bakım doluluk oranlarını paylaştı

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0