Okul öncesi göz kontrolünün önemi

Göz Sıhhati ve Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Adnan İpçioğlu, çocuklarda oluşan görme bozukluklarının okul muvaffakiyetini olumsuz etkilediğini ve …

Hediye sipariş alışveriş ankara
28.08.2021
A+
A-

Göz Sıhhati ve Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Adnan İpçioğlu, çocuklarda oluşan görme bozukluklarının okul muvaffakiyetini olumsuz etkilediğini ve ilerleyen devirlerde akademik, toplumsal ve günlük yaşantıda pek çok sorunla karşılaşılmasına sebep olduğunu söyledi.
Okul öncesi görme bozukluklarının tedavi edilmemesi halinde çocukların öğrenme kabiliyeti, okula ahenk süreci ve kişiliklerinin olumsuz etkileneceğine dikkat çeken Özel Medicana Bursa Hastanesi Göz Sıhhati ve Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Adnan İpçioğlu, “Ailelerin çocuklarının eğitim hayatındaki başarısı için bu mevzuda tedbir alıp gerekli tetkikleri yaptırması gerekiyor.
Görme sorunları, okul öncesi çocukların yüzde 5 ile 10’unu, okul çağındaki çocukların ise yüzde 20 ile 30’unu etkiliyor. Çocukların derslerdeki düşük muvaffakiyetleri, öğrenme kabiliyetlerinden değil, görme bozukluklarından kaynaklanıyor olabilir” dedi.
Okula başlamadan evvel ve okul mühletince nizamlı göz muayenesi yapılması gerektiğini vurgulayan İpçioğlu, “Çocuklarda en sık görülen hastalıklar ortasında göz kayması, göz tembelliği, gözyaşı kanalı tıkanıklığı, miyop, hipermetropi, şaşılık, astigmatizma ve konjonktivit yer alıyor.
Erken teşhis yapılmaz ise çocuğun tahtayı gereğince güzel görememesi, okurken satır atlaması, cümleleri eliyle takip etmesi, bir gözünü daha öne alarak kitaba bakması, televizyonu yakından seyretmesi, gözlerde sulanma ve ödevlerini yaparken zorlanması üzere durumlar okul muvaffakiyetini olumsuz etkiliyor” diye konuştu.
Çocuğunun görme bozukluğunun farkında olmayan ailelerin, çocuklarının derslerdeki düşük muvaffakiyetlerini öğrenme yeteneklerinin düşüklüğüne bağladığının da altını çizen İpçioğlu, “Öğrenme kabiliyetinde eksiklik olmayan çocuklar, uygun göremediği için derslerinden geri kalabiliyor.
Göz bozukluğunda tedbir alınmadığında, beğenilen tembellik başlıyor ve bu durum ilerleyen yıllarda çocuğun görme kalitesini daha önemli oranda etkiliyor. Çocuk göz sıhhati için, 6 ayda bir sistemli denetim kıymetli. Erken konulan teşhis ile tedavi süreci de kolay kolay atlatılabiliyor” formunda konuştu.

Hediye sipariş alışveriş ankara
NALLIHAN CEP TELEFONU UYGULAMASI NALLIHAN SON DAKİKA
HABER GÖNDER


YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.