DOLAR

32,7878$% 1.53

EURO

35,1602% 0.53

STERLİN

41,6058£% 0.85

GRAM ALTIN

2.456,52%2,76

ÇEYREK ALTIN

3.943,00%1,82

BİTCOİN

2168046฿%-0.19164

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

Covid-19 aşısı olmayan aile yoğun bakımda tedavi görüyor

Van Eğitim ve Araştırma Hastanesi Covid-19 Ağır Bakım Ünitesinde bir müddettir anne ve babasıyla korona virüs tedavisi gören Bedia Aşankeleş, Bakan Fahrettin Koca’yı dinlemediği için çok pişman olduğunu belirterek, aşı olmayanlara davette bulundu.
Son vakitlerde korona virüs olaylarının tekrar yükselişe geçmesi hastanelerdeki yoğunluğun da artmasına neden oldu.
Van Eğitim ve Araştırma Hastanesi Covid-19 Ağır Bakım Ünitesi’nde yatan ve neredeyse tamamı aşı olmamış bireylerden oluşan hastaların tedavisi sürüyor. Burada teneffüs meşakkati nedeniyle oksijen aygıtına bağlı halde tedavi gören İpek Manto, iki gündür ağır bakımda olduğunu ve durumunun düzgüne gittiğini tabir ederken, Bedia Aşankeleş ise aşı olmadıkları için tıpkı hastanede anne ve babasıyla birlikte ağır bakım servisinde tedavi gördüğünü söyledi. Aşı olmadıkları için pişman olduklarını söyleyen hastalar, aşı olmayan vatandaşlara davette bulunarak bir an evvel aşı olmalarını istedi.

“Annem ve babam da ağır bakım servisinde yatıyor”
Tıpkı hastanede anne ve babasıyla Covid-19 ağır bakım servisinde tedavi gören Bedia Aşankeleş, “Maalesef aşı olmadığım için buraya düşmek zorunda kaldım.


16 gündür bu acıyı çekiyorum ve son 5 gündür burada yatıyorum. Çok güç bir süreç. Sıhhat Bakanımız Fahrettin Koca’yı dinlemediğim için çok pişmanım. Şu an hala nefes darlığı yaşıyorum, hala acısı geçmemiş. Daima aşı olmayı erteledim, ha bugün ha yarın derken sonuç bu noktaya kadar geldi. Aşı olmamanın pişmanlığını çok berbat yaşadım. Şu an annem ve babamda ağır bakım servisinde yatıyorlar, onlar da aşı olmadılar. Biz ailece aşı olmamıştık aslında. Ben, annem ve babam şu an çok kötüyüz. Üçümüzde burada yatıyoruz. 7 yaşında çocuğumu konutta bırakıp geldim.

Aklım fikrim çocuğumda ve lütfen herkes aşısını olsun. Aşı değerli. Nefes darlığı yaşayınca insan aşının kıymetini anlıyor” dedi.

“Aşı olmadığım için çok pişmanım”
Covid-19 ağır bakım ünitesinde 2 gündür tedavi görmeye başlayan İpek Manto da, “Burada çok acı çekiyorum.


Aşı olmadığım için çok pişmanım. Daha evvelce aşı yaptırmadım, aşı olmak istediğimde ise korona virüse yakalanmıştım.

Aşı olmayan beşerler bir an evvel aşılarını olmalı, aşı iyidir” diye konuştu.

“Yoğun bakımda yatanların yüzde 90’ı aşısız”
Van Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekim Yardımcısı ve Covid-19 Ağır Bakım Genel Koordinatörü Tabip İsmail Kızıltaş ise ağır bakımda yatan hastaların yüzde 90’ının aşısız olduğunu söyledi.


Kızıltaş, “Son iki gündür 35’e yakın hastamız var. Bunlardan ikisi aşılı, başkaları büsbütün aşısız.

Vakit zaman ağır bakım servislerinde yaptığımız vizitler sırasında hastalarımızın bilhassa aşı olmadıkları için hastanede yattıklarına ve pişmanlık duyduklarına şahit oluyoruz. Aşı zıtlığı maalesef toplumumuzun aşikâr bir kesiti tarafından yapılıyor. Meğer bizim bu hastalıkla gayretimizde en tesirli silahımız aşı. 3 hafta öncesine nazaran aşı oranlarımız çok düşük bir düzeydeydi lakin son günlerde bakanlığımızın saha koordinatörleri ve vilayet sıhhat müdürlüğümüzün de takviyeleriyle aşı oranı yüzde 69’a yükseldi.

Batı oranına nazaran aşı oranımız hala düşük, bunu da daima bir arada insanları bilinçlendirip aşı aksiliği yapan insanların söylediklerinin gerek dışı olduğunu gösterip aşı oranlarını yükseltmeliyiz. Toplum bağışıklığından kelam edebilmemiz için aşılama oranının yüzde 80’e çıkması gerekmektedir. Bu hastalığın teneffüs yoluyla bulaştığını biliyoruz. Tıpkı ailede ve tıpkı ortamda bulunan insanlardan birinin hasta olması başkalarına de bulaşmasına sebep oluyor.

Tıpkı aile içinde aşılı olan vatandaşlarımızın hastalığa yakalanmadığını, aşı olmayanların bu hastalığa yakalandığını görüyoruz. Covid-19 hastalığıyla tek gayretimiz aşıdır. Vaktinde aşılarımızı yaptırıp, etrafımızı bu hususta bilinçlendirip, aşı olma konusunda insanları teşvik etmeliyiz” formunda konuştu.

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

“Bilinçsiz yapılan sıkı diyet saçları vuruyor”

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI