DOLAR

32,7878$% 1.53

EURO

35,1602% 0.53

STERLİN

41,6058£% 0.85

GRAM ALTIN

2.456,52%2,76

ÇEYREK ALTIN

3.943,00%1,82

BİTCOİN

2166255฿%-0.65449

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

Öğretim üyesi ve öğrenciler çamaşır makinelerindeki çocuk ölümlerinin sonunu getirecek proje geliştirdi

Fırat Üniversitesi (FÜ) Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Kısmı Öğr. Üyesi Çetin Özay ve öğrencileri, geliştirdikleri proje ile çamaşır makinelerindeki çocuk ya da evcil hayvanların ölmesi yahut yaralanmalarının önüne geçilecek kıymetli bir muvaffakiyete imza attı.
FÜ Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Kısmı Öğr.
Üyesi Doç. Dr. Çetin Özay ve öğrencileri, her yıl dünya genelinde çamaşır makinesi içerisinde kalarak hayatını kaybeden çocuk yahut evcil hayvanların ölmesi sonucunda 2017 yılında ‘Çamaşır Makineleri için Titreşim Sensörlü Çocuk ve Evcil Hayvan Güvenlik Sistemi ve Algoritması’ Projesi üzerinde çalıştı. AR-GE sürecini tamamladıktan sonra uygulamada da başarılı sonuç veren proje, Türk Patent Enstitüsünden ’olur belgesi’ aldı. Geliştirdikleri aygıtın hem ekonomik hem de hayati ehemmiyet taşıdığına dikkat çeken Doç. Dr. Özay, firmaların bundan sonraki süreçte aygıtı seri üretimde kullanmaları konusunda yardımcı olabileceklerini kaydetti.

“Çamaşır makinesinde ölen çocuk yahut hayvanların acıları nedeni ile projeye başladık”
Aygıtı geliştirmelerindeki gayelerine değinen Doç. Dr. Çetin Özay, “Bizim buradaki temel emelimiz, devletine milletine bağlı ve insanlığa hizmet eden kıymetli mühendisler yetiştirmektir.


Bunları yetiştirirken de mevcut sorunları, günlük hayatta karşılaştığımız sorunları çözme ve geleceğe daha yeni eserler katma maksadıyla bilhassa aktüel hususlar noktasında çalışmalar veriyoruz. Bu projeye başlamamızın sebebi ise 2017 yılında geçtiğimiz günlerde Kastamonu’da yaşanmış olan olay üzere benzeri olaylar olmuştu. Emelimiz bunun önüne geçmek. Çalışan çamaşır makinesi içerisinde kalan çocukların ve evcil hayvanların ölmesi sonucunda bizlere vermiş olduğu ıstıraptan ötürü bu projeye başladık” dedi.

Proje sonucunda geliştirilen aygıtın hayati değere sahip olduğunu aktaran Doç. Dr. Çetin Özay, “Normal mevcut kullanımda olan çamaşır makineleri ve üretilecek yeni çamaşır makinelerine entegre edilebilecek bir aygıt yapmaya çalıştık.
Çamaşır makineleri çalışırken kapak kapatıldıktan sonra düğmeye basıldığı takdirde evvel su alıyor akabinde dönmeye başlıyor. İçerisinde canlı olup olmadığı bilinmemekle birlikte olmaları durumunda ölmelerine neden oluyordu.

Ancak bizim yapmış olduğumuz aygıt, bu durumun önüne geçebilecek bir çalışma. Aygıtın çalışma sistemi ise şu formda, öncelikle elektrik bizim aygıta gelmekte ve tamburun üzerine yerleştirmiş olduğumuz titreşim sensörleri vasıtasıyla oradaki titreşimi algılayabiliyoruz. Bunu yapmadan evvel içerideki şayet canlı hareket etmiyorsa onu uyandırmak için tambura 45 derecelik sağ sol hareketi vererek titreşim algılandığı takdirde makine çalışmıyor ve kullanıcıya sesli ihtar veriyor” diye konuştu.

“Maliyeti çok fazla olmayacak, hayat kurtaracak”
Çalışmayı öğrencileriyle birlikte yaptıklarını aktaran Doç. Dr. Özay, “Bu projeyi Türk Patent Enstitüsüne sunduk.


Enstitüden, ‘olur’ aldık. Bu projeyi yaparken birlikte patent almış olduğum öğrencilerim çok önemli emek sarf etti. Bu üniversal bir aygıt. Halkımızın kullanmış olduğu makinelere de takılabilecek, ayrıyeten yeni üretilecek çamaşır makinelerine de entegre edilebilecek.

Maliyeti çok fazla olmayacak ancak yapmış olduğu fonksiyon olarak hayat kurtaracak. Sevdiklerimizden bizi ayırmayacak bir özelliğe sahip olacak.

Şimdiye kadar akademisyen ve üniversite olarak bunu üretmiş olduk. Bunun denemelerini 2017 yılında yaptık, başarılı sonuçlar elde ettik.

Bugünün kaidelerinde yapılması gereken, seri üretim yapan firmaların bunu seri üretime sokması ve halk arz etmesi” formunda konuştu.

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

TÜSEB Aziz Sancar Bilim, Hizmet ve Teşvik Ödülleri sahiplerini buldu

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI