DOLAR

32,4299$% 0.39

EURO

34,8960% 0.1

STERLİN

41,2727£% 0.25

GRAM ALTIN

2.399,30%0,72

ÇEYREK ALTIN

3.905,00%-2,30

BİTCOİN

2251749฿%0.22823

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

NALLIHANLI TELLAL MEHMET ÇAVUŞ VE OĞLU MUSTAFA HARMANCI

nostaljiNallıhan’lı Tellal Mehmet Çavuş İzmir’e kiremit ocaklarında çalışmaya gider. Oğlu Mustafa HARMANCI babası İzmir’e gittikten 1 sene sonra 14 yaşında iken İzmir’e babasını aramaya o günün şartlarında yaya olarak gider. Bir süre aradıktan sonra babasıyla buluşurlar ve İzmir’de kalmaya karar verirler. Tellal Mehmet Çavuş İzmir’de bir tuğla fabrikasında çalışmaktadır. Oğlu Mustafa HARMANCI’ya Devlet Demir Yolları’nda iş bulur. Mustafa HARMANCI Nallıhan’a gelip annesiyle kız kardeşini alıp İzmir’e yerleştirir. Sonra İzmir’de Yaşar hanımla tanışır ve evlenirler. kızı Sevim ve oğlu Hasan 5-6 yaşlarında iken tekrar nallıhan’a dönüş yapılır. Mustafa amca Nallıhan’da belediyeye işçi olarak girer. Geri kalan 3 kardeş Nallıhan’da dünyaya gelir. Çocuklar sırasıyla Sevim,Hasan,Fikret,Nermin ve Soner.

Tellal Mehmet çavuş Nallıhan’da sevilen bir insandı. Çok güzel sesi vardı. Nallıhan’ın o zaman ki tüm duyuru ve ilanlarını kendisi yapardı. Geceleri ise oğlu Mustafa ile Kadayıf dökerdi. Tellal Mehmet Çavuş gazeteye sardığı o mis gibi kadayıfları Nallıhan meydanında bulunan evinin alt katını dükkan yaparak Orada satışlarını yapardı. vefat edince kadayıf tezgahının başına oğlu Mustafa amca ile kızı Nermin geçti.

Mustafa amca ve eşi yaşar teyze eski top sahasının karşısında tek katlı evde yaşarlardı. Bizimde komşumuz olurlardı. Yaşar teyze İzmir’li idi. Bahçelerindeki dereye bakan büyük ağaçlarına kuş lastik ile taş atarken bizleri de kovalardı. Mustafa amca ise ailesi ve çocukları için çok çalıştı, yeri geldi baca süpürürdü, yeri geldi iş çıkışı akşamları mısır patlatıp kahvelerde sattı, ücretsiz herkesin bahçelerinde ağaçlara aşı yapardı. Onu unutulmaz yapan ise Nallıhan sokaklarında kendine özgü tel, yuvarlak gözlükleri ile babasından yadigar tatlı sesiyle Hayat sinemasının afişiyle tüm Nallıhan’ı dolanıp filmlerin tanıtımını yapardı. Renkli sinema afişini bağrına asarak “Bu akşam saat sekizde Hayat sinemasında yalnızca bayanlara” diye bağırır duyuru yapardı. Biz Nallıhan çocukları reklamı Mustafa amcadan görmüştük. Ve tüm çocuklar peşinde koşar onu takip ederdik. Çocukları çok sever bize hiç kızmazdı. Karşılığında çocuklarım ücretsiz olarak istedikleri filmi izlesin yeter demişti.

İtfaiyeci Kemal Harmancı ile Mustafa HARMANCI amca çocukları olurdu. Kemal amcanın oğlu Ali Harmancının düğününe kızı sevim, diğer kızı Nermin o zamanki nişanlısı şimdiki eşi Nadir bey ile beraber Nallıhan’a İzmir’den gelmişlerdi. Gelin alma günü Mustafa amca hayatın yorgunluğuna fazla dayanamamış olacak ki , Nallıhan garajında kızlarını İzmir’e yolcu ederken kalp krizi geçirip 16.11.1986 yılında vefat etti. Ben o dönemde askerde idim. Aldığım bilgilere göre O gece sabaha kadar tüm Nallıhan evine akın etmiş. Çok seveni varmış Allah rahmet eylesin. Kendisinin vefatından 15 sene sonra eşi Yaşar teyze rahatsızlanarak tedavi için gittiği İzmir’de 14.02.2001 yılında vefat etti. Evlatlarından Fikret abi vefat etmiş. Diğer çocukları İzmir’de küçük oğlu İbrahim Soner HARMANCI Nallıhan’da yaşamaktadır.

Sevgili rahmetli Mustafa amca sanki Nallıhan’ın sokaklarını değil insanların ruhunu temizliyordu. Kendisine Allahtan rahmet dilerken bana bu yazı çalışmamda yardımcı olan Başta Nermin ve İbrahim Soner HARMANCI ile tüm aileye teşekkür ederim. Selam ve sevgilerimle hoşçakalın.

TANER DEMİR mail: tan1er1@hotmail.com Tel: 0 553 643 23 69

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Nallıhan Öğretmenler Günü

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI