DOLAR

33,1952$% -0.11

EURO

36,0226% -0.6

STERLİN

42,8115£% -0.31

GRAM ALTIN

2.548,96%-1,98

ÇEYREK ALTIN

4.184,00%-1,32

BİTCOİN

2216045฿%0.80344

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

Nallıhan Yöresel El Dokumasını Canlandırmaya Çalışıyor

Nallıhan Kaymakamlığı ,Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı ADEM projesi kapsamında Nallıhan Halk Eğitim Merkezi  tarafından iş kur destekli kurs açılmıştır. Nallıhan kocahan pasajı  içersinde bulunan el dokuma atölyesinde geleneksel el dokuma ustası Mukaddes ÖNAL , insanların dokuma sanatını tanıması gerektiğini söyledi. Mukaddes ÖNAL  dokumayla yapılan kumaşların daha sağlıklı, daha sağlam ve uzun ömürlü olduğuna dikkati çekti.
İpliklerin tezgahlarda şekil alması ve kumaş haline getirilmesi ile gerçekleştirilen dokuma sanatı, Geleneksel türk el sanatları içerisinde yer alan en eski sanatlardan biri olduğunu söyleyen Mukaddes ÖNAL,Büyük bir el emeğinin sonucu; yün, tiftik, ipek, keten veya pamuk kullanılarak yapılan geleneksel Türk dokumaları bazen halı, kilim, masa veya sehpa örtüsü bazen de eşarp, şal ya da giysi olarak karşımıza çıkar. Dokuma yöntemiyle yapılabilen tüm bu eşyalar, yüzyıllardan beri süregelen Türk kültürünün yansımalarını da bizlere sunar.

Geçmişi oldukça eskilere dayanan ve bizim kültürümüzün bir yansıması olan dokumacılık, günümüzde de ortaya çıkardığı ürünlerle içinde bulunduğumuz kültürümüzün örneklerini barındırır. Ancak, dokumacılık her ne kadar kültürümüzün bir parçası olsa da, günümüzde dokuma sanatıyla elde edilen ürünler, eskiye göre azalmıştır. Dokuma sanatı ile elde edilen ürünlerin azalmasında ise konfeksiyonların ve hazır kumaşların etkisi büyüktür. Bu nedenle kültürün bir yansıması olan dokuma sanatının konfeksiyon ve hazır kumaşlar karşısında yenik düşmemesi için bu sanatın gelecek nesillere aktarılması büyük önem taşımaktadır. Bu sanatı gelecek nesillere aktaracak olanlar ise, dokuma sanatına gönül ve emek veren Biz ustalar yani sanatçılar olacaktır.

                        İnsanların dokuma sanatıyla tanışmasını istiyorum

Yöresel Bez Dokuma Ustası Mukaddes ÖNAL, unutulmaya hatta yok olmaya yüz tutan dokuma sanatının günümüz koşullarına yenik düşmemesi için mücadele vererek, bu sanatın gelecek nesillere aktarılmasını sağlamaya çalışan  el dokuma ustamız ÖNAL Nallıhan Kaymakamlığına Bağlı Nallıhan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfının Başlatmış olduğu Adem Projesi kapsamında 13 Adet Kursiyeri ile insanların dokuma sanatıyla tanışmasının çok önemli olduğunu söyledi.

14 yıldır dokuma sanatıyla ilgilenen Mukaddes ÖNAL Nallıhan Kocahan pasajında bulunan yöresel bez dokuma atölyesinde el dokuma sanatını canlandırmak ve tanıtmak için çalıştığını dile getirdi.EL Dokuma sanatına gönül veren Mukaddes ÖNAL benim bu sanatı gelecek nesillere aktarmam gerekiyor” diye sözlerine devam eden ustamız. Atölyemizde bu işi öğrenmek isteyen insanlara el ve bez dokumacılığını öğretiyorum. Bu kapsamda yaklaşık 2. kursumuzu 13 kursiyerimiz ile hayata geçirdiklerini söyledi.
                        Dokumacılık aslında atalarımızdan bize kaldı

Nallihan’lı olan ve dokuma sanatının atalarından kendisine kaldığını söyleyen Mukaddes ÖNAL “Ben dokumacılığı büyüklerimden , öğrendim. Küçük yaşlarda öğrenmeye başladığım bu sanatı zaman içerisinde aldığım eğitimlerle pekiştirdim. Şimdi de, bu sanatı öğrenmek isteyenlere yol göstermeye çalışıyorum” diye konuştu.
                        Yaptığımız iş ipliği kumaş haline getirmek 

El dokuma eğiticimiz Mukaddes ÖNAL, dokuma sanatının büyük emek gerektirdiğine dikkati çekerek, şunları söyledi.“Bizim yaptığımız iş, ipliği kumaş haline getirmek. İplerle, fular, şal, masa örtüleri dokuyoruz. Yaptığımız iş tamamen el emeği isteyen bir iş. Tezgahlarda büyük bir emekle iplikleri dokuyoruz. Verdiğimiz eğitimlerimizde de bu mesleği en ince ayrıntılarına kadar  öğretmeye çalışıyoruz. Kursiyerlerimiz arasında dokuma sanatını canı gönülden öğrenenler de oluyor.”
                        Nallıhan kaymakamımız dokuma sanatına öncelik tanıyor

Dokumacılığın unutulmaya hatta yok olmaya yüz tutan bir sanat olduğuna dikkati çeken Mukaddes ÖNAL,Nallıhan Kaymakamımız  Murat KAHRAMAN Beye  , Nallıhan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı  Müdürümüz Hasan OLUM Bey , Kordinatörümüz İbrahim ELAGÖZ Beye Ayrıca  Adem Proje Kordinatörü Filiz GÜÇLÜ Hanfendiye ,  Halk Eğitim Müdürümüz Şazimet Görgülü ERBİL Hanfendiye Böyle Büyük Projelerde Özellikle Unutulmaya Yüz Tutan Sanatlara Öncelik Tanıyarak Yardım ve Desteklerinden Dolayı Çok Teşekkür Ettiğini Söylemiştir.

                        Kullandığımız ipler yerli ve doğal

Ayrıca Nallıhan Kaymaklığının dokuma sanatına olan destekleriyle dokuma sanatında kullanılan iplerin yerli üretimle elde edildiğine dikkati çekerek, “Kullandığımız ipler doğal. Hiçbir kimyasal madde veya boya yok. Asla polyester iplik kullanmıyoruz. Çünkü ütülenince kumaşın bozulmamasını istiyoruz” dedi.
                        İnsanları dokuma kumaşlara yönlendirmek lazım

“İnsanları dokuma kumaşlara yönlendirmek lazım” diyen ÖNAL , dokuma kumaşların daha sağlıklı olduğunu vurguladı. Önal ayrıca, insanları dokuma sanatını yapmaya yönlendirmenin de gerekli olduğunu belirterek, “Bu sanat unutulmaya yüz tutmuş bir sanat, çünkü insanlar artık hazır giyime yönelmiş durumda. Eskiden annelerimiz kendi kumaşlarını üretip kendi giysilerini dikermiş. Bu giysiler doğal olduğu için de vücudun terini emermiş bu nedenle daha sağlıklı olurmuş. Ama zaman içerisinde hazır giyimin ortaya çıkmasıyla bizim sanatımız unutulmuş. Ancak, şimdi hem dokuma kumaşın kullanımını hem de dokuma kumaş üretimini devam ettirmek için insanları bu sanata yönlendirmemiz lazım. Böylelikle geleneksel sanatımızı ayakta tutabilir, sağlıklı eşyalar kullanabiliriz” şeklinde konuştu.

                        El emeği ve üretim çok değerli 

Dokuma sanatının devam etmesi için bu sanatı bir kişinin bile öğrenmesinin büyük bir adım olduğunu söyleyen Önal, el emeği üretimin önemine dikkati çekti.“Bizim halkımız dokuma sanatını duymalı” diyen Önal, el emeğinin ve üretimin çok değerli olduğunu dile getirdi. Önal, insanların dokuma sanatını öğrenmesiyle hem bir sanat kazanabileceğini hem de aile bütçesine katkı sağlayabileceğini ifade etti. Önal, “İnsanın bir şey üretmesi kadar doğal ve güzel bir şey yok. Mesela birine bir hediye götürürken kendi elinizden çıkan, kendi ürettiğiniz yani kendi emeğiniz bir ürünü hediye etmek çok anlamlı olur” dedi.
                        Bir ürün ortaya çıkarmak motifin ağırlığına ve el hızına göre değişir

Dokuma sanatıyla bir ürün ortaya çıkarmanın ise, yapılan ürüne ve motife göre değiştiğini ifade eden Önal, bir ürünün bazen 1 saatte bazen de 10 günde ortaya çıkabildiğini, bir ürün ortaya çıkarmanın motifin ağırlığına ve kişinin el hızına bağlı olduğunu belirterek, sözlerini tamamladı.

HABER [Nallihanhaber.com haber gönder servisimiz kanalıyla sitemize ulaşmıştır] Sizde haber gönderin yayınlayalım. TIKLAYIN

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Atatürk ve Annesi Zübeyde Hanım Nallıhan’da

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0