DOLAR

33,0495$% 0.15

EURO

36,0644% 0.15

STERLİN

42,9568£% 0.13

GRAM ALTIN

2.620,63%1,99

ÇEYREK ALTIN

4.245,00%2,20

BİTCOİN

2153083฿%3.00208

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

NALLIHAN PANAYIRLARI

Nallıhan ve civar şehirlerde Köylü kentli Kasım ayını ve Panayırı büyük özlem ve hasretle bekler, herkesi bir telaş bir gayret sarardı. Bütün bir yılın işleri bu aya toplanırdı.

Bağlar bozulur, Meyveler toplanır. Pekmez, pestil, tarhana bu ayda yapılırdı, Kışlık kıyma, kavurma bu ayda küplere doldurulurdu. Çeşit çeşit Turşu kurulur, Nallıhan Sokakları Kaynayan üzüm şırasının mis gibi kokusuyla dolar evlerden pekmez çırpan zelvenin sesi duyulurdu. Nallıhan’lılara, bilhassa hanımlara bu yorgunluk sırasında yapılan panayır adeta bir ilaç gibi gelir, tüm yorgunluklar panayırın eğlenceli ortamında unutulurdu.

Genelde 15 gün süren panayır bir yılı kapsayan alışverişlerin topluca yapıldığı büyük bir Pazardı. Panayır süresince Nallıhan nüfusu iki katına kadar çıkar şirin ilçemiz bir festival havasına bürünürdü.
Panayırda canlı hayvan başta olmak üzere her türlü emtia alınır satılırdı. Halk büyük rağbet ederdi. Nallıhan panayırı sanki büyük bir fuardı. Ancak bu fuarın yapıldığı alan bütün Nallıhan’ı kapsardı. Nallıhan’lılar her yönü ile bu aktiviteye katılır ve bu büyük olayı yaşardı.

Panayır sahası olarak düzenlenen geniş alanda çeşit, çeşit çadırlar kurulurdu. Tüccarlar özel çeşitlerini panayıra saklarlardı. Bayanlar Panayır alanındaki büyük bir alışveriş merkezinin mağazaları sayılabilecek stantlarda alış veriş yaparlar burada en kaliteli ürünleri bulabilirlerdi.
Çocuklara yönelik kukla gösterileri her zaman ilgi ile izlenirdi. Ailece gidilen Panayır gezintileri önce çocukların luna park eğlenceleri ile başlar, alış verişle devam ederdi. Yılın ilk kestane kebabı panayırda yenirdi. O günler üç kardeşler motosikletçiler çok popülerdi. Bilhassa hanımlar motosiklet sürücülerini heyecanla izler, ip cambazları kaçırılmazdı. Cambazın Sırıktan yapılmış ayaklar üzerinde yürüyen kırmızı pantolonlu reklamcısı şehir içinde dolaşırken çocukların ilgisi hep üzerinde olurdu. Orta oyunu Ailece seyredilirdi. Aynalı çadır, Hayvanat bahçelerini aratmayan çok sayıda hayvanın bulunduğu çadırlar çok ilgi uyandırırdı.

Küçük çocuklar anne ve babalarının ellerini çekiştire, çekiştire çarpışan otomobillere ve cambaza yöneltmeye çalışırlar, o güne kadar hiç görmedikleri bu eğlence ve rüya ortamının en küçük ayrıntsını bile kaçırmamak için acele ederlerdi. Seyyar Lokantaların mangallarından çıkan kokular çay bahçelerinde kaynayan semaverlerle yarışırdı.

Cılız Sokak lambalarından sonra panayır alanındaki parıltı insanların gözlerini kamaştırır, atılan fişek ve maytaplar adeta bir ışık gösteri gibi görülürdü. Panayır sırasında çok sayıda genç gösteri için gelen sanatçılara, satıcılık yapan kızlara veya sigaralara kasnak attıran genç kadınlara aşık olur, gelecek yıl onun gelmesini özlemle beklerdi. Az da olsa polis gözünden uzak yerlerde kumar oynanır, cep harçlıklarını yada o yılın mahsulü dönen rulet ve top masalarına bırakılır, üzüntü içinde evlere dönülürdü.

Kışlık giyecek, Yiyecek ve yakacak gibi bütün ihtiyaçlar panayır zamanı alınırdı. Alacak ve vereceklerin vadeleri. Kiraların başlangıç ve sonları panayıra göre hesaplanırdı. Adeta mali bir yılbaşı idi. Nallıhan panayırını anlatmaya bu gibi bir iki sayfa yetmez.

Bu gün artık panayırlar yok. Büyük marketler var. Nallıhan pazarı eski günlerinden yoksun, küçük esnafımız memnun değil bir Nallıhan sevdalısı olarak ilçemizin yerli küçük esnafına destek olmak gerektiğini düşünüyorum. Selam ve sevgilerimle.

Email : tan1er1@hotmail.com Taner DEMİR Tel:0 553 643 23 69

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

NALLIHAN’DA GÜZEL ŞEYLER OLUYOR

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0