DOLAR

33,0900$% 0.16

EURO

36,1176% 0.15

STERLİN

42,9681£% 0.1

GRAM ALTIN

2.627,52%0,23

ÇEYREK ALTIN

4.255,00%0,19

BİTCOİN

2174524฿%1.98087

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

NALLIHAN’DA GÜZEL ŞEYLER OLUYOR

Nallıhan İlçe Kaymakamımız Sayın Dr İsmail Altan DEMİRAYAK’ın önderliğinde hazırlanan Bozyaka mahallesinde Domates kurutma, Yakapınar mahallesinde yeşil sebze ürünlerini yıkama ve ambalajlama ve eymir mahallesinde pekmez ve cevizli sucuk üretimi tarımsal sanayii ve tesislerinin ilçemizde kurulumu Nallıhan’ın ilk tarımsal sanayii tesisleri olacaktır. Bu modern tesisler bölge çiftçiliğine ve Nallıhan ekonomisine büyük güç kazandıracaktır.
Yine Nallıhan Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakfı Başkanlığınca ilçemiz de Eğitim, Sağlık, Gıda , Yakacak, Barınma, Engellilere yardım, Muhtaç asker yardımı, Kira yardımı gibi bir çok kalemde Nallıhan halkına yardım eli uzatmıştır.
Elbette bu yardımlar yapılırken muhtaçlık sınırına göre belirli kriterler çerçevesinde sistem onayı ile yapılmaktadır. Nallıhan Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı SABUP sosyal adımlarla büyük umutlara projesi kapsamında ise Aile yaşam merkezi ve Bilim kültür sanat evi (Aymanlı Arif Ağa Konağı ) ilçemizde faaliyet göstermektedir.
Her iki projede amaç başta kadın ve çocukların sosyal yaşama katılmaları, kültürel ve fiziksel hizmetlere erişimin kolaylaştırmasına yönelik olmasıdır. Başta kadın ve çocuklarımız olmak üzere tüm halkımız proje kapsamında faaliyet gösteren bu nezih ortamlara gelerek hizmetlerden yararlanabilirler.
İlçe Kaymakamımız Sayın Dr. İsmail DEMİRAYAK’ın önderliğinde kurulan (NAKAV) Nallıhan Kalkınma Vakfı’nın “ Turizm altyapısı ile markalaşan Nallıhan” projesi kapsamında kapalı köy okullarının turizme kazandırılması amacı ile kapalı durumdaki 3 köy okulunda tadilat çalışmaları başlatılmıştır.

Yine Sayın Milletvekilimiz Nevzat CEYLAN’ın destekleri Nallıhan Kaymakamımız Sayın Dr İsmail Altan DEMİRAYAK ve Belediye Başkanımız Sayın İsmail ÖNTAŞ’ın girişimleri ile start alan mesleki eğitim kursları halkımızdan çok rağbet gördü.
İş kur ilçemiz de hem meslek öğrendiriyor hem de istihdama katkı sağlıyor. Mesleki eğitim kursları ve işbaşı eğitim programları sayesinde bir çok kişi iş sahibi oldu. Halk eğitim merkezinde Bilgisayarlı Muhasebe, kadın giysileri dikimi, aşçı çırağı, muhasebe yardımcısı branşlarında 85 kursiyer eğitim görerek mezun oldular. Bu kursiyerler katıldıkları gün için 20 Lira günlük ücret aldılar. Aile bütçelerine katkı sağladılar.
İş kur ile ilgili bu program kapsamında İlçemiz kurumlarında bir çok vatandaşımıza iş imkanı sunulmuş olup, halen devam eden çalışanlar vardır. Bu kapsamda Nallıhan Belediye Başkanlığında 167 kişi iş imkanı bulmuş 70 kişi halen çalışmaktadır. Büyükşehir Fen işlerinde 35 kişi, Nallıhan Orman işletmesinde 190 kişi, Nallıhan Milli Eğitim Müdürlüğünde 45 kişi ve Nallıhan Müftülüğünde 10 kişi çalıştırılarak ilçe ekonomisine büyük katkıda bulunulmuştur.
İstihdama katkısı olan bir diğer program olan İşbaşı eğitim programı İlçe Kaymakamlığımız ve Nallıhan esnaf odasının tanıtımını yaptığı İşbaşı eğitim programı;
En az 2 sigortalı işçisi olan işverene 3. İşçiyi iş kur vermektedir. 6 ay hem maaş hem de sigortasını yatırarak çalışmasını sağlamaktadır. Kişiler çalıştıkları her gün için 50 Lira ücret almaktadırlar.
İlçemiz de iş ve meslek danışmanı olan İbrahim ELAGÖZ firmalarla iş kur arasında koordinasyon sağlayarak 41 firmanın işbaşı programını başlatmış, Nallıhan genelinde 51 firmanın işbaşı programının başlatıldığı 53kişinin programdan faydalandığı görülmüştür.
Sömestre tatilinde bulunan öğrencilerimizle ilgili önemli bir konuya da buradan değinmek isterim. Bilindiği üzere 2016-2017 Eğitim öğretim yılında İlkokul 4. Sınıf, Ortaokul 5.6.7.8 sınıflar ve Lise 9.10.11.12 sınıf öğrencileri için seçmeli ders uygulaması başlatılmıştır.
Okulların açıldığı haftanın ilk günlerinde Öğrenci velilerine seçmeli dersler matbu dilekçeleri ulaştırılacağını sanıyorum. Temel dersleri etkilemeyecek bu seçmeli dersler içerisinde İlk olarak Kuran-ı Kerim, Peygamberimizin hayatı, Temel dini bilgiler dersi konulmuştur.
Evlatlarımızın Dini bilgilerini geliştiren, Kuranı okulda iken öğreten, Peygamberimizi SAV hakkıyla tanıtan bu dersleri tercih etmenizi tavsiye ederim.
Dinini öğrenen, Ahlak ve etik değerlerini kavrayan yeni genç neslin bu Program sayesinde kötü alışkanlıktan uzak, saygılı, terbiyeli yetişmesini sağlayacağı bir gerçektir. Bu vesileyle Velilerimizin 12 Şubat tarihine kadar öğrencilerimizin okulu ile irtibata geçerek seçmelerini yapmaları gerekmektedir.
Nallıhan ‘da tüm bu hizmetlerde katkısı olan Başta Sayın Milletvekilimiz Sayın Nevzat CEYLAN’ a, İlçe Kaymakamımız Sayın Dr. İsmail Altan DEMİRAYAK’a ,Belediye Başkanımız Sayın İsmail ÖNTAŞ’a, emeği geçen tüm kurum Amirlerine, Aymanlı Arif Ağa konağını gezerken bize tanıtım yapan Bilim merkezi Müdürü Burcu KARAKOÇ’a Güleryüz ve nezaketinden dolayı teşekkür ederim.
Nallıhan Belediyesinin başlattığı Bayır bucak Türkmenlerine yardım Kampanyasına destek olmanız dileğiyle hoşçakalın.
Email : tan1er1@hotmail.com Tel: 0 553 643 23 69

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

80 li yıllar nallıhan

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0