DOLAR

29,0016$% 0.05

EURO

31,2363% 0.06

STERLİN

36,4211£% 0.1

GRAM ALTIN

1.860,82%-0,29

ÇEYREK ALTIN

3.132,00%-0,88

BİTCOİN

1223905฿%-3.46479

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

MHP’den Sağlık Bakanı Koca’ya destek


MHP Gaziantep Milletvekili Ali Muhittin Taşdoğan, Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca tarafından deşifre edilen Spinal Müsküler Atrofi (SMA) hastası çocuklar üzerinden yürütülen kirli kampanyaya reaksiyon gösterdi.

Kendisinin de doktor olduğunu hatırlatan MHP Milletvekili Muhittin Taşdoğan, SMA hastalarının bilimsel ispatı olmayan bir tedavi sistemiyle kobay olarak kullanıldığını kaydetti. Milletvekili Taşdoğan, ”Bu kirli kampanya ile sağduyudan mahrum zillet ittifakı; hem siyasi istismar peşinde hem de küresel ilaç kartellerinin sözcülüğünü yapmaktadır. Çocuklarımızın bilimsel ispatı olmayan bir tedaviye kobay olmasını istemektedir” dedi.

“Gen tedavisinin kâfi bilimsel delili yoktur”

SMA hastalarının tedavi formülü hakkında bilgiler veren Taşdoğan, “Bir tabip olarak söylüyorum, SMA hastası çocuklarımızın ve hasta yakınlarının mağduriyetleri kullanılarak, klinik etkililiği ve güvenilirliği şimdi kanıtlanmamış gen tedavisinin ülkemizde geri ödeme sistemine dâhil edilmesine yönelik gerçekçi olmayan yaklaşımlar ile toplumumuz, devletimiz ile karşı karşıya getirilmek istenmektedir. Kelam konusu gen tedavisinin faz-1 çalışması, 2 yaşından küçük SMA tip-1 tanısı konmuş 10 çocuk ile tamamlanmıştır. Klinik çalışma kriterlerini karşılayan 10 SMA hastasından 4’ü gen tedavisi aldıktan sonra ülkemizde fiyatı geri ödenmekte olan tedaviyi de almaya muhtaçlık duymuşlardır. Ayrıyeten gen tedavisinin karaciğer yetmezliği ve trombosit sayısında düşüklük olmak üzere önemli yan tesirleri de bulunmaktadır. Bunun üzere birçok bilgilere bakıldığında gen tedavisinde tesirlilik, güvenilirlik ve klinik yararına dair kâfi bilimsel bir ispat bulunmamaktadır” sözlerini kullandı.

“Devletimizden kartellere fon istiyorlar”

SMA hastası çocuklar ve aileleri üzerinden kirli bağış kampanyası başlatan yurt dışı ilişkilerinin zillet ittifakını da kukla üzere oynattığını söyleyen Milletvekili Taşdoğan, “Hasta çocuklar üzerinden kamuoyu ve medya baskısı oluşturma yaklaşımı, ekonomik ögelerden çok SMA hastalığı ile uğraş eden aileleri toplumsal açıdan incitmekte ve ruhsal ziyan vermektedir. Bir müddettir SMA hastası çocuklarımız ve aileleri üzerinden bağış kampanyası ismi altında yurt dışı kontaklı kirli oyunlar oynandığından haberdarız. Bahsettikleri paranın iyi bir faaliyette kullanılmasını istemek makul görülebilecek ve herkes tarafından haklı olduğu düşünülebilecek bir durum olmakla birlikte, bir de madalyonun gerçek yüzüne bakmakta yarar vardır. Ortada sorgulanması gereken bir durum vardır. Sağduyudan mahrum zillet ittifakı; hem siyasi istismar peşinde hem de küresel ilaç kartellerinin sözcülüğünü yaparak adeta bir kukla üzere oynatılmaktadır. Çocuklarımızın kelam konusu gen tedavisinde kobay olarak kullanılmasını istemektedirler. Bununla yetinmeyerek küresel ilaç firmalarının klinik çalışmasının da Türkiye Cumhuriyeti tarafından fonlanmasını istemektedirler. Derhal kendilerine gelmeli ve bu şuursuz niyetlerinden biran evvel geri adım atmalıdırlar” formunda konuştu.

İmamoğlu’na ihale atfı

Milletvekili Taşdoğan, İstanbul Büyükşehir Belediye Lideri Ekrem İmamoğlu’nun varlık fonu ile ilgili toplumsal medya paylaşımına ise, “İmamoğlu, ender hastalıklarla gayret edenleri ve ailelerini bu kadar düşünüyorsa kirli siyaset kampanyalarına ışık tutmak yerine 235 milyon TL’lik tertip ihalesine çıktığını hatırlamalıdır. Bu bütçenin bir kısmını SMA hastaları ve ailelerine toplumsal takviye için ayırmalıdır. Tıbbi dayanağı devletimiz aslında vermektedir” dedi.

“Devletimiz her mevzuda güçlüdür”

SMA hastaları ile ilgili yurt dışı kontaklı yapılan kirli bağış kampanyasının biran evvel son bulması gerektiğini kelamlarına ekleyen Taşdoğan, “SMA hastalığından mağdur tüm çocuklarımızın gerek ilaçları, gerekse multidisipliner tedavileri devletimiz tarafından karşılanmaktadır. Devletimiz her bahiste olduğu üzere bu mevzuda da güçlüdür. Türkiye Cumhuriyeti, dört tipinde de SMA hastalığını uzun vadeli klinik bilgi etkililiği ve güvenilirliği kanıtlanmış ilaçla tedavi eden birinci ve tek ülkedir. Mevzu çocuklarımız olduğunda yanlışsız ve bilimsel her tedavi yapılmaktadır. Ayrıyeten Türkiye Büyük Millet Meclisimiz tarafından oluşturan Ender Hastalıklar Kurulumuzda da ülkemizin dünyaya örnek tedavi ödeme planı tartışılmış ve rapor hazırlanarak Meclis Başkanlığına sunulmuştur” diye konuştu.

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Filyasyon ekiplerini, yaban hayvanları bile durduramadı

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI