DOLAR

28,9208$% 0.08

EURO

31,4850% -0.1

STERLİN

36,7790£% 0.63

GRAM ALTIN

1.924,02%1,84

ÇEYREK ALTIN

3.181,00%2,15

BİTCOİN

1121554฿%1.30614

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

Filyasyon ekiplerini, yaban hayvanları bile durduramadı


Yaban ve sokak hayvanlarının saldırısına uğrayan filyasyon takımları, köylerde kendilerini bekleyenlere kar, yağmur, çamur demeden kilometrelerce yol yürüyerek hastalarına ulaştı. Covid-19 pandemisine yakalanan hastaları, her türlü koşullara karşın meskenlerinde ziyaret ederek tedavi eden filyasyon takımlarının çalışması, hadise sayılarının da Kastamonu’da yüzde 70 düşmesine sebep oldu.

Kastamonu’da Covid-19 ile temaslı olabilecek bireylere ulaşan filyasyon takımları, salgının önüne geçilmesi için mesailerine gece gündüz, yağmur çamur, kar kış demeden devam ediyor. Kastamonu Valiliğince korona virüsle çaba kapsamında oluşturulan filyasyon grupları, alanda vak’aları ve hastalıklı kişinin temasta bulunduğu bireyleri tek tek tespit edip, salgının önüne geçilmesi için hummalı bir çalışma yürütüyor. Kastamonu Vilayet Sıhhat Müdürlüğüne bağlı filyasyon takımları, verilen bilgiler doğrultusunda esirgeyici kıyafetlerini giyip belirlenen adreslere giderek korona virüsle uğraş veriyor. Filyasyon grupları, her türlü şiddetli kurallara karşın virüsü taşıyanların temas ettiği şahısları tespit ederek, virüsün yayılmasını denetim altında tutmak için 24 saat mesai gözetmeksizin misyon yapıyor.

Filyasyon grupları, öncelikle yeni bir hasta sistemde görüldüğünde olayın yakın etrafı, ailesi, iş arkadaşlarının da ortalarında bulunduğu tüm temaslıları en ince noktasına kadar tarıyor. Bu kapsamda filyasyon grubu, olumlu çıkan hadiselere gerekli bilgilendirme ve alınması gereken önlemleri anlatarak en kısa müddette alandaki grupları o bölgeye yönlendirilerek hastayı izole ediyor. Daha sonra hasta, konutta muayene edilerek tedavi düzenlemeleri yapılıp muhtaçlık varsa hastaneye gönderilmeleri yoksa da ilaçları verilerek, meskende tedavi süreci başlatılıyor.

Filyasyon grupları, bu çalışmaları yaparken yaban hayvanlarının, sokak hayvanlarının saldırına uğruyor, aracın ulaşmadığı meskenlere kadar vakit zaman kilometrelerce ellerindeki sıhhat çantasıyla birlikte yürümek zorunda kalıyor. Bu güçlü koşullara karşın filyasyon takımlarının alanda gösterdikleri üstün uğraşlarının sonucunda Kastamonu’da vilayet genelinde yüzde 70 hadiselerin önüne geçildi.

“Gece vazifeye gittiğimizde karşımıza domuz, ayı, köpek üzere hayvanlar çıkıyor”

Çatalzeytin Devlet Hastanesinde vazife yapan Dr. Arzuhan Yılmaz, “Hem acilde etkin olarak hasta bakıyorum hem de filyasyon takımıyla birlikte korona virüslü hastalarımızın konutlarına tedavi götürüyoruz. Meslekte birinci yılımı yeni doldurdum. Şu anda kış mevsimi geldi, buradaki coğrafik kaidelerde bir oldukça çetin. Hem hava şartları hem de yabani şartlar, hizmet götürmemizde bizleri bir epey zorluyor lakin biz çalışmaya devam ediyoruz. Vakit zaman kar yağıyor, yağmur yağıyor, taşıtın gitmediği yerde aracı bırakıp yaya yollarında yaklaşık 1-2 kilometre ne kadar gitmemiz gerekiyorsa yürüyoruz. Bazen gece geç saatlerde yola çıkma durumumuz oluyor. Hastalarımıza hizmet götürmemiz gerekiyor. Bu türlü durumlarda önümüze yabani havyanlar yani domuz, ayı üzere hayvanlar çıkıyor. Köylere gittiğimiz vakit vatandaşların baktığı köpek, kaz, kedi üzere hayvanlar bizleri ürkütüyor. Ancak tekrar de bizler için değişik bir tecrübe hem de unutamayacağımız anlar yaşıyoruz bu periyotta. Yılmadan usanmadan vatandaşımıza en düzgün hizmeti götürmek için elimizdeki bütün imkanları sonuna kadar zorluyoruz. Şu anda tulum, kış mevsimi olduğu için açıkçası bizleri soğuktan koruyor. Lakin yaz ayında bir oldukça zorlandık. Ben, yalnızca tulumun içerisinde yaz uzunluğu 4 kilo verdim. Hemşire arkadaşım 5 kilo verdi” dedi.

“Ailem koronaya yakalandı. bakmaya gidemedim, ailemi çok özledim”

Ailesini çok özlediğini söyleyen Dr. Yılmaz, “Ailemi Nisan ayından beri görmüyorum. Onları çok özledim. Ben, bir hastaya filyasyona çıktığım vakit telefonla ailem üyelerinden bir kaçının korona virüs testinin müspet çıktığını öğrendim. Uzakta olunca insan bir epey telaşlanıyor lakin biliyorum ki, ben burada nasıl birilerinin annesine, babasına, kardeşini en yeterli formda tedavi etmeye çalışıyorsam, orada da benim ailem için canla başla uğraşan meslektaşlarım var. O yüzden içim çok rahat. Ben, burada onlardan uzaktayım ancak meslektaşlarıma, ailemi emanet etmiş oluyorum. Ailemi de çok özledim. Umarım pandemi süreci bir an önce son bulur halkımızın takviyesiyle, bizlerin gayretiyle bilhassa sıhhat çalışanlarından ailesinden uzak kalanlar, sağlıklı günlerde ailemize kavuşmuş oluruz” diye konuştu.

“Filyasyon gruplarımızın çalışmasıyla olay sayıları son derece azaldı”

Çatalzeytin Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Anıl Kutlubay ise, “Filyasyon grubumuz, hastalarımıza en süratli halde ilaçlarını ulaştırarak onların tedavi, takip ve denetimlerini sağlıyor. Arkadaşlarım, devletimizin bizleri sunmuş olduğu imkanları en verimli formda kullanarak yağmurda, çamurda, gerektiğimde araçlarından inerek yürüyerek özverili formda çalışmalarını sürdürüyorlar. Bakanlığımızın da aldığı önlemler doğrultusunda son periyotta bu çalışmaların meyvesini toplamış bulunmaktayız. Temennimiz son derece azalmış olan olay sayısını sıfıra indirmektir. Önümüzdeki günlerde aşı çalışmalarının korona virüs çalışmalarına muvaffakiyet getireceğini ümit ediyoruz” diye konuştu.

“Herkesi aşı olmaya davet ediyorum, herkes aşısını olsun”

Çatalzeytin’de Hacıreissökü köyünde korona virüs hastası Kemal Açıkgöz de, Türkiye’ye aşıların gelmeye başladığını hatırlatarak, “Tüm milletimize iyi olmasını temenni ediyorum. Bazen yanlış telaffuzlar oluyor. Ben aşı olmayacağım diyenler var, bunlar saçma sapan şeyler. Herkesi aşı olmaya davet ediyorum. Filyasyon takımlarımız, köyümüze 30 kilometre uzaklıktan geliyor. Kar, çamur, yağmur demeyip canla başla bizleri tedavi etmeye gelmelerinden ötürü mutlu oluyorum. Bu sayede milletimizin yücelmesine neden oluyor. Sıhhatimiz sıhhatimiz şu an için yerinde, az bir kırgınlığımız var fakat o da geçecek” dedi.

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

“Pandemide kamburluk riski herkesi etkiliyor”

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI