DOLAR

32,4991$% 0.57

EURO

34,9694% 0.25

STERLİN

41,3379£% 0.34

GRAM ALTIN

2.398,06%0,67

ÇEYREK ALTIN

3.906,00%-2,15

BİTCOİN

2260695฿%0.85049

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

Meme kanserini nasıl yendiklerini anlattılar

Samsun’da düzenlenen seminerde uzmanlar bayanları göğüs kanseriyle ilgili birçok hususta bilgilendirirken, göğüs kanserini yenen bayanlar ise bunu nasıl başardıklarını anlattılar.
VM Medical Park ve Liv Hospital Samsun tabipleri “Meme Kanseri Farkındalığı” için seminer düzenledi.
Uzmanlar ‘meme kanseri riski nasıl azaltılır, kendi kendine muayene prosedürleri, güçlü bir psikoloji ile risk azaltılabilir mi, göğüs kanserinden korunmak için nasıl beslenilmeli’ mevzularında bilgilendirdi. Seminere kanseri yenen bayanlar da katıldı. Başka bayanlara tekliflerde bulunan göğüs kanserini atlatan Nurtaç Yıldız, “Hastalığı bundan yaklaşık 1 buçuk yıl öncesinde öğrendim. Elime gelen bir kitle ile öğrendim. 6 ayda bir denetim olduğum halde süratli bir biçimde ilerledi. Sonrasında süreç kemoterapi ve 2 ameliyat geçirdim. Bu halde devam ettim ve atlattım. Kemoterapi süreci güç bir süreçti. Onun peşine radyoterapi oldum. 2 operasyon geçirdim. Öteki bayanlar ise muayeneleri ihmal etmesinler. Kendi vücutlarını tanısınlar. Göğüs ve hekim denetimlerini ihmal etmesinler. Korkulacak bir süreç değil. Kabullenmek işi kolaylaştırıyor. Sonrasında hocalarımızın takviyesiyle daha kolay bir biçimde sonuçlanıyor. Bu hastalık sürecinde şöyle korkuyorsunuz: Benim 2 tane çocuğum var. Benden sonra ne yaparlar, korkusuna ister istemez kapılıyorlar. Hayata tutunmak için hekimlerimizle bir arada elimizden geleni yaptık” dedi.

“Hiçbir bayan korkmamalı”
Göğüs kanseriyle savaşmakta olan bayanlara seslenen ve kanseri atlatan Hasret Kavak, “Bundan yaklaşık 1 yıl evvel göğsümde bir kitle hissetim.


Bunun üzerine çabucak tabiplere başvurdum. Evvel mamografi çektirmeyle başladık ve süreç bu halde gelişti. Sonrasında makus haberi aldık. Hiçbir vakit umudumu kaybetmedim.

Çabucak ne yapılması gerekiyor buna karar verdik. Kemoterapiye başladım. Daha sonrasında ameliyatımı oldum. Şu an ışın görüyorum, radyoterapi görüyorum. Kimsenin endişeye kapılmasını istemem. Her bayan kendisini tanımalı ve denetimlerini sık sık yaptırmalıdır. Hiçbir vakitte korkmamalıdır” diye konuştu.

“20 yaşından sonra kendi kendileri denetim yapmalılar”
Kanseri erken devirde atlatan Huriye Çınar ise “Kendi kendime göğüs kanseri muayenesini önemsediğim ve yaptığım için çok erken evrede yakalandım.


Muayenelerimde bu türlü bir kuşkuya kapılınca tabip denetimlerimi tertipli yaptırıyordum. Öbür bayanlara ise 20 yaşından sonra kendi kendine göğüs muayenesini yapmalarını vurguluyorum. Derslerimde öğrencilerime anlatarak onların da etrafına bu bilgiyi yaymasının değerli olduğunu her seferinde vurguluyorum” halinde konuştu.

Seminerde Liv Hospital Samsun Uzm. Psikolog Enise Öziç, VM Medical Park Samsun Hastanesi Onkoloji Uzm. Doç. Dr. Yasemin Kemal, Diyetisyen Hilal Yazıcı ve Eğitmen Esma Bal iştirakçilere bilgilendirmelerde bulundu.

Göğüs kanseri seminerinin ehemmiyeti hakkında bilgilendiren Doç. Dr. Yasemin Kemal, “Meme kanseri dünyada olduğu üzere ülkemizde de bayanlarda en sık görülen kanserdir ve erken teşhis edildiğinde tedavi edilebilir bir hastalıktır. Biliyoruz ki her 7-8 bayandan biri hayatı boyunca göğüs kanserine yakalanmaktadır.

Dünya Sıhhat Örgütü tarafından 2004 yılından bu yana göğüs kanserinde erken teşhisin ehemmiyeti ve göğüs kanseri farkındalığının vurgulanması maksadıyla 01-31 Ekim Ayı Göğüs Kanseri Bilinçlendirme ve Farkındalık Ayı olarak belirlenmiştir. Yapılan çalışmalarda göğüs kanserinin erken evrede hiç bir belirti göstermediği gösterilmiştir. Bu nedenle, bayanların göğüs kanserinin erken tanısı için 20 yaşından itibaren kendi kendilerine göğüs muayenesini yapmaları ve 40 yaşından sonra da yılda bir mamografi taramasına katılmaları gerekmektedir. Biz de Samsun’da göğüs kanserinin erken fark edilmesi için kendi kendine muayeneyi maket üzerinden öğretmek, erken teşhis için yapılabilecek başka tarama formüllerine dikkat çekmek, sağlıklı beslenme ile hem fizikî hem de ruhsal sağlımızı korumak için neler yapılabilir konuşmak için Liv&VM ailesi olarak ’Pembe Ekim: Göğüs kanserinden korunma ve erken tanı’ seminerini gerçekleştirdik. Hem merak ettiklerimiz öğrenmek hem de keyifli vakit geçirmek için konuklarımız çok mutlu kaldılar ve birçok şey öğrendiler. İştirak gösteren herkese ve uzmanlarımıza teşekkür ederiz” tabirlerini kullandı.

“Psikoloji bu manada çok kıymet taşıyor”
Bayanlara seminerde eğitim veren Psikolog Enise Öziç ise “Çok hoş bir aktiflik gerçekleşti.


Psikoloji bu manada çok değer taşıyor. Göğüs kanserine yakalanıldığı vakit gerilimle baş edebilmekle ilgili ya da hayatı sağlıklı yaşabilmekle ilgili birçok bilgiye muhtaçlık duyuyoruz. Bugün onların kimilerinde bahsettim. Örneğin fizikî idmanları bu manada psikolojiye çok takviye verdiği biliyoruz. Ya da sevdiğimiz beşerlerle bağlarımızı daha çok artırıp çokta görmekten keyif almadığımız durumlar varsa onlara hudut koyabilmenin de psikolojimize ne kadar düzgün geldiğini konuştuk” açıklamasında bulundu.
Seminer toplu fotoğraf çekimi ile son buldu.


Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Aşı karşıtları için “izole edilsinler” önerisi

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI