DOLAR

32,7878$% 1.53

EURO

35,1602% 0.53

STERLİN

41,6058£% 0.85

GRAM ALTIN

2.456,52%2,76

ÇEYREK ALTIN

3.943,00%1,82

BİTCOİN

2177082฿%0.43368

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

Aşı karşıtları için “izole edilsinler” önerisi

Covid-19 salgınıyla çabada aşılama sürerken, aşı karşılarına bir reaksiyon de Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Serhan Sakarya’dan geldi. Aşı terslerinin toplumsal ortamdan, toplu ulaşımdan izole edilmesi gerektiğini belirten Prof. Dr. Sakarya, okula giden tüm çocukların farklı kriterlere bakılmaksızın aşılanmasının ehemmiyetine de dikkat çekti. Sakarya, “Geçen yıl bu devirlerde hasta sayımız 60 bin civarındayken bu yıl 30 binler düzeyinde seyrediyor. Birebir biçimde geçen yılın tıpkı devrine nazaran Covid kaynaklı ölümlerde yarı yarıya azalma oldu. Bu durum, aşının işe yaradığının göstergesi; lakin önümüz kış ve ipi elimizden kaçırırsak, toplam vefat sayımız 120 bine dayanabilir” dedi.
Pandemi, tüm dünyanın olduğu üzere Türkiye’nin de bir numaralı gündem hususu.
Salgının tam olarak ne vakit biteceğine ait soru ise kimsenin yanıtını bilmediği ve en çok merak ettiği soru. Covid’in son devir Türkiye’deki seyrini kıymetlendiren Medicana International İzmir Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Serhan Sakarya, ekim ayı sonunda hedeflenen 200 milyon doz aşı maksadına ne yazık ki ulaşılamadığını; lakin yapılan aşılamanın sonucundaki sayısal bilgilerin de göz gerisi edilmemesi gerektiğini söyledi. Prof. Dr. Sakarya, “Geçen yılın birebir periyotlarına baktığımızda, Covid tanısı konulmuş hasta sayımız 60 binler düzeyindeydi, şu an 30 binler düzeyinde. Vefat oranına baktığımızda da 400’lü sayılardan, 200-250 ortası sayılara düşüş var. Yalnızca bu sayılar bile aşılamanın işe yaradığının göstergesi” dedi.

“Bu nedenle okula giden her çocuk kesinlikle aşılanmalı”
Olağanlaşmanın ülkemizde yanlış anlaşıldığını, neredeyse tüm bağların Covid öncesi duruma döndüğüne dikkat çeken Prof. Dr. Sakarya, “Solunum izolasyonu, ara ve hijyen her vakit değerini koruyor, korumalıyız; lakin olağanlaşma için muhakkak okullar açılmalı.


Eğitimsizlik, Covid’ten daha tehlikeli bir mevzu. Şu an okullarda aşikâr kriterleri karşılayan 13 yaş üzeri çocuklar aşılanıyor. Bu türlü bir şey olamaz. Birtakım şahıslara yalnızca yurt dışına çıkıyor diye 4. doz aşı yapılıyor; ancak birebir sınıf içerisindeki çocuklar aşılanmıyor. Bu çocuklar daima birbirleriyle temas içerisindeler. Konuta gidiyorlar, tahminen anne ve babalarına bulaştırıyorlar. Bu nedenle okula giden her çocuk kesinlikle aşılanmalı. Biz her vakit aşının hastalığı yok etmek manasına gelmediğini söyledik. Aşı, kişinin hastanede yatma ya da hastalıktan ölme riskini azaltıyor” diye konuştu.
İleride aşıya dirençli ya da aşı kaçağı varyantlarla müsabakanın çok muhtemel olduğunu belirten Prof. Dr. Sakarya, “Bunu aşmak için aşılamanın sürat kazanması ve önlemlerin daha sıkı hale gelmesi gerekiyor.
Dünyada şu an için tedbirleri en çok gevşeten ülkelerden birisi ne yazık ki Türkiye. Başka tarafından aşı zıtlarına yaptırım uygulamak zorundayız. Bunun demokrasi ya da kişinin kendi tercihi ile açıklanacak bir durumu yok. Kişi aşı yaptırmak istemez tahminen o kişi Covid de olsa onda çok hastalık yapmaz tahminen; lakin yakınındaki kişiyi öldürebilir. Bu nedenle aşı zıtları lütfen çıkıp konuşmasın. Katiyetle aşı olmak zarurî tutulmalı ve aşı olmayanlar da toplumsal ortamlardan, toplu taşımalardan, okullardan uzak tutulmalı yani izole edilmeli. İpleri elimizden kaçırırsak, bu sayılar bu kız 120 binlere dayanır. Pekala ipi elimizden nasıl kaçırırız, aşı olmazsak, tedbirleri gerektiğini üzere uygulamazsak bu ip elimizden kaçar” diye konuştu.

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Son 24 saatte korona virüsten 201 kişi hayatını kaybetti

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI