Lohusa depresyonu tüm aileyi etkileyebilir

Lohusa depresyonu dikkate alınmadığı vakit tüm aileyi etkileyen bir periyodun kapılarını aralayacağını belirten Uzman Klinik Psikolog Başak …

Hediye sipariş alışveriş ankara
26.09.2021
A+
A-

Lohusa depresyonu dikkate alınmadığı vakit tüm aileyi etkileyen bir periyodun kapılarını aralayacağını belirten Uzman Klinik Psikolog Başak Memnun, sağlıklı irtibatın bu devirde en kıymetli yardımcı olabileceğini söyledi.
Doğumun akabinde birtakım annelerde önemli düşüncelere yol açabilen lohusa depresyonu, sıkıntı bir periyoda sebep olabiliyor.
Doğumdan itibaren sürecin dikkatle takip edilmesi gerektiğini vurgulayan Medicana Bursa Hastanesi Uzman Klinik Psikoloğu Başak Memnun, “Doğumla birlikte anne için yepisyeni bir periyot başlar. Vücudu, hormonları ve rutini değişirken, hayatına yeni rol ve sorumluluklar girer. Daha evvel aşina olmadığı bu yeni hayata adapte olması vakit alabilir. Bu adaptasyon devrinde annelerin vakit zaman telaş ve endişe yaşamaları, bebeğe yetip yetemediklerini sorgulamaları, duygusal açıdan daha hassas hissetmeleri olağan ve doğaldır. Bu süreçte annenin ebeveynliğe mükemmeliyetçi yaklaşmaması ve kendisinden beklentilerini yüksek tutmaması değerlidir. Zira harika ebeveynlik, ulaşılabilir bir amaç değildir. Bunun yerine var olan şartlarda elden geldiği kadarını yapmaya odaklanmak daha uygun bir seçenek olabilir” dedi.
Psikolog Başak Keyifli, her düşüncede olduğu üzere lohusa depresyonu sonrası da aile içi irtibatın hayati kıymet taşıdığını şu sözlerle anlattı:
“Annenin zorlandığı vakitlerde hislerini güvendiği yakınlarıyla paylaşması, sorumluluklarıyla başa çıkmakta zahmet çektiğinde etrafından takviye istemesi süreci kolaylaştıracaktır.

Sağlıklı beslenmek ve âlâ dinlenmek de annenin olumsuz hislerle daha güzel başa çıkabilmesine yardımcı olur. Çoklukla zorlanma hali, yaklaşık 10 gün içinde bizatihi azalır. Lakin birtakım annelerde bu devirde daha şiddetli tablolar gözlenebilir. Anne, şiddetli hüzün ya da boşluk hisleri içindeyse, bebekle bağ kurmakta zorluk yaşıyorsa, hayatının bir daha olağana dönemeyeceği kaygısı taşıyor ve umutsuz hissediyorsa, kendine yahut diğerlerine ziyan verme kanıları varsa profesyonel dayanak için kesinlikle dayanak almalıdır. Unutulmamalıdır ki annenin ruh sağlığındaki rastgele bir bozulmanın yalnızca anne için değil tüm aile için olumsuz sonuçları olabilir.”

Hediye sipariş alışveriş ankara
NALLIHAN CEP TELEFONU UYGULAMASI NALLIHAN SON DAKİKA
HABER GÖNDER


YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.