Kronik hastalığınız varsa kontrolleri ihmal etmeyin

Acıbadem Adana Hastanesi Aile Tabibi Uzmanı Dr. Filiz Otomobilci, bilhassa kronik hastaların “maske, ara ve hijyen” tedbirleri konusunda çok …

Hediye sipariş alışveriş ankara
14.01.2021
A+
A-


Acıbadem Adana Hastanesi Aile Tabibi Uzmanı Dr. Filiz Otomobilci, bilhassa kronik hastaların “maske, ara ve hijyen” tedbirleri konusunda çok hassas davranması gerektiğini belirterek, “Bu hastaların ayrıyeten ilaçlarını tertipli kullanması ve rutin denetimlerini aksatmaması hayati değer taşıyor” dedi.

Dr. Filiz Otomobilci yaptığı açıklamada, Covid-19 virüsünün, hasta kişinin ağzından ya da burnundan saçılan damlacıklar yoluyla bulaştığını hatırlatarak, havada asılı kalma mühleti çok uzun olmasa da yüzeylerde bir mühlet yaşayabildiği ve bunun da bulaşma riskine yol açtığının bilimsel çalışmalarla ortaya konulduğunu vurguladı. Son devirlerde virüste meydana gelen değişiklikler (mutasyon) ile bulaşma suratı daha yüksek çeşitlerinin de ortaya çıktığını belirten Dr. Otomobilci, “65 yaş ve üstünde olanların, hangi yaşta olursa olsun önemli kronik hastalığı olan bireylerin Covid-19 enfeksiyonu nedeniyle çok önemli rahatsızlık geçirme riski hayli yüksek” dedi. Bilhassa astım, akciğer hastalığı, kalp hastalığı, diyabet, beden kitle indeksi kıymetinin 40’ın üstüne çıktığı obezite durumu, kanser tedavisi ya da bağışıklık sistemi zayıflığı üzere nedenlerin Covid-19’u daha ağır geçirme riskini artırdığını kaydeden Dr. Filiz Otomobilci, “Hastaların kullandığı ilaçları, nizamlı ve saatinde alması gerekiyor. Sağlıklı beslenme, nizamlı hareket etme, sigarayı bırakma üzere sıhhat durumunu düzgünleştiren davranışları edinmek de önemli” diye konuştu.

“Hastaneye gitmekten çekinmeyin”

Kronik hastalığı olanların tedavileriyle ilgili olarak doktorlarıyla her vakit bağlantı halinde bulunmaları gerektiğini kaydeden Dr. Filiz Otomobilci, bilhassa göğüs ağrısı ya da önemli nefes darlığı yaşayanların Covid-19 enfeksiyonu kapmaktan telaş etmelerinden ötürü hastaneye gelmemeleri halinde hastalığın seyrinin ağırlaşabildiğine dikkat çekti. Dr. Otomobilci, bu bireylere “Göğüs ağrısı ya da önemli nefes darlığı üzere şikayetleriniz olduğunda çabucak doktorunuza başvurun. Hastaneye gitmekten çekinmeyin” ikazında bulundu.

Diyabeti olanların ve kalp hastalarının da bu süreçte dikkatli olması gerektiğini belirten Dr. Filiz Otomobilci, şu tekliflerde bulundu:

“Diyabeti olan hastaların kan şekeri seviyelerini denetim altında tutmaları enfeksiyonlar açısından değerlidir. Bilhassa insülin kullanan hastaların kan şekeri takibini tertipli yapmalarını öneriyoruz. Kalp hastalarının hekimi ile uzaktan görüşme yapabilme imkanı varsa hastaneye gitmeden takiplerini yaptırmasında yarar var. Lakin bu imkanı olmayanlar için kritik denetimlerini aksatmamalı. İlaçlarını sistemli almaları ve diyetlerine dikkat etmeleri gereklidir. Genel olarak, beslenme, ilaçların sistemli alınması, zatürre üzere gerekli aşıların vaktinde yapılması ve fizikî aktivitenin devamlılığı kronik hastalıkları olan bireylerde daha çok kıymet kazanıyor. Maske, aralık ve paklık bahislerindeki gösterdikleri özenlerini, bu hususlarda da göstermeleri çok değerli.”

Nallıhanhaber Whatsapp

Hediye sipariş alışveriş ankara

Hediye sipariş alışveriş ankara
NALLIHAN CEP TELEFONU UYGULAMASI NALLIHAN SON DAKİKA
HABER GÖNDER


YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.