DOLAR

32,7878$% 1.53

EURO

35,1602% 0.53

STERLİN

41,6058£% 0.85

GRAM ALTIN

2.456,52%2,76

ÇEYREK ALTIN

3.943,00%1,82

BİTCOİN

2166926฿%-0.60229

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

KOAH her beş kişiden birinin sorunu

Acıbadem Adana Hastanesi Aile Tabibi Dr. Filiz Otomobilci, nefes darlığı, yorgunluk, halsizlik, öksürük ve balgamla kendini gösteren, 40 yaşın üzerinde her beş şahıstan birinde görülmesine rağmen 10 hastadan birine yanlışsız teşhis konabilen Kronik Obsrüktif Akciğer Hastalığı’nın (KOAH), toplum sıhhati için giderek daha da büyük bir sorun haline gelmeye başladığını söyledi.
Dr. Otomobilci, Türkiye’de teneffüs sistemi hastalıklarının en sık görülen üçüncü vefat nedeni olduğunu ve bu ölümlerin de yüzde 61.5’inin KOAH nedeniyle meydana geldiğini belirterek, “KOAH ilerleyici bir hastalık olmasına rağmen erken teşhis ve aktif tedavi ile kişi hayat kalitesini tıpkı düzeyde devam ettirebilir.
Ayrıyeten antrenmanın de tedavinin kıymetli bir modülü olduğu unutulmamalı” dedi.
KOAH’ın, en kolay biçimiyle teneffüsle akciğerlere alınan havanın kolaylıkla dışarı verilememesi olarak tanımlandığını belirten Dr. Otomobilci, akciğerlerde mikroplardan kaynaklı olmayan iltihaplanmaya bağlı oluşan ilerleyici bir hastalık olan KOAH’ın en yaygın nedeninin sigara dumanı olduğunu kaydetti.
Filiz Otomobilci, “Sigara içenlerde, daha fazla teneffüs şikayetleri, teneffüs işlev kaybı ve daha yüksek KOAH mevt oranları gözleniyor. Pipo, puro, nargile içmek ve çevresel tütün dumanı da KOAH gelişimine katkıda bulunuyor” diye konuştu.

Nefes darlığı, öksürük ve balgama dikkat
Toplumun KOAH konusunda kâfi bilgiye sahip olmamasının erken teşhis ve faal tedaviyi güçleştirdiğini anlatan Dr. Filiz Otomobilci, hastalığın belirtileri hakkında şunları söyledi:
“KOAH’ta en sık görülen yakınmalar nefes darlığı, öksürük ve balgam çıkarmadır.Nefes darlığı nedeniyle fizik aktivitede azalma ortaya çıkar. Hareket halinde iken nefes darlığı çeken kişi, yol yürümek istemez, günlük işlerini azaltır, markete gitmeye çekinir ve vakitle konuttan çıkmamayı tercih eder hale gelir. Bu halde giderek artan fizikî aktivite azalması, hastanın ömür kalitesini bozarak hastalığın ilerlemesine neden olur, sakatlık ve mevte yol açar. Nefes darlığının yanı sıra göğüste sıkışma, yorgunluk, halsizlik, depresyon, ağız, göz ve tırnak etrafında cildin mavimsi bir renk alması, ayaklarda ve bacaklarda şişme de belirtiler ortasında yer alıyor.”

Erken teşhis için tertipli kontrol
Bu hastalığa bağlı sakatlık ve vefat oranlarının azaltılmasının erken teşhis ile mümkün olduğunu belirten Dr. Otomobilci, bu nedenle, 40 yaşın üstünde, sigara içmiş olan, içmeye devam eden ya da meslek gereği tozlu ortamlarda bulunan şahıslarda kronik öksürük, balgam ve nefes darlığı yakınmalarından en az birinin bulunması durumunda çabucak bir göğüs hastalıkları uzmanına başvurulmasını önerdi.


Otomobilci, “Düzenli sıhhat denetimi de değerli. Ayrıyeten teşhis için şikayetlerin yanı sıra akciğer röntgeni kan sayımı, biyokimya, arteryal kan gazı tayini, teneffüs testi ve tomografi üzere usullerden yararlanılıyor” dedi.

İdman, tedavinin değerli bir parçası
İlerleyici özellik taşımasına rağmen KOAH’ın önlenebilir ve tedavi edilebilir bir hastalık olduğuna dikkat çeken Dr. Filiz Otomobilci, yapılması gereken birinci işin sigarayı bırakmak olduğunu vurguladı.


Ayrıyeten ziyanlı toz ve dumandan uzak durulması, grip ve zatürre aşılarının yapılması ile nefes yoluyla alınan ilaç tedavisinin yanı sıra fizikî aktivitenin de tedavide kıymetli olduğunu tabir eden Dr. Otomobilci, “Haftada 4-5 kere orta yoğunlukta fizikî aktivite kafidir. Herkesin yapabileceği bir aktivite olan yürüyüş, gereken tüm faydaları sağlayabilmektedir” halinde konuştu.

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

2 saatten fazla kullanılan maskeleri laboratuvarda inceledi gördüklerine inanamadı

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI