DOLAR

32,7878$% 1.53

EURO

35,1602% 0.53

STERLİN

41,6058£% 0.85

GRAM ALTIN

2.456,52%2,76

ÇEYREK ALTIN

3.943,00%1,82

BİTCOİN

2164760฿%-0.13603

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

2 saatten fazla kullanılan maskeleri laboratuvarda inceledi gördüklerine inanamadı

Laboratuvarda 2 saatten fazla kullanılan maskeleri inceleyip oluşan bakterileri gösterdi.
Bursa Uludağ Üniversitesi Veteriner Fakültesi Besin Hijyeni ve Teknolojisi Ana Bilim Kısmı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Tayar, laboratuvarında insanların 2 saatten fazla kullandığı maskeleri inceleyip çıkan ziyanlı bakterileri laboratuvar ortamında göstererek ağıza takılan maskeleri saatte bir değiştirilmesi ikazında bulundu.

Maskeleri 1 hafta kullanan insanların olduğunu söz eden Bursa Uludağ Üniversitesi Veteriner Fakültesi Besin Hijyeni ve Teknolojisi Ana Bilim Kısmı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Tayar, “Eğitimin başladığı havaların soğuduğu bu süreçte tekrar önlemleri hatırlatmak istiyorum.
Bunlardan birincisi maske, yalnız maskelerde dikkat edilmesi gereken bir özellik var elimizde ve cebimizde maskelerle güya hiç bir şey olmayacakmışız üzere davranıyoruz. Halbuki maskelerin özelliklerine tekrar bakmamız ve ömrünün en fazla 2 saat olduğunu unutmamız gerekiyor. Ben bir çok arkadaşımda ve yakınımda bu maskelerin 1 hafta kullanıldığını görüyorum. Bu maskeler bu halde kullanılınca bir çok hastalık için uygun bir taşıyıcı haline geliyor. Maskelerin bir tıbbi atık olduğunu unutmamız gerekiyor. Maskeleri kuralına nazaran takıyoruz. Maskeyi taktıktan sonra önüne çok fazla elle temas etmiyoruz ve 2 saat sonrada maskeleri kesinlikle değiştirmemiz gerekiyor” dedi.

“Bu 100 yılda bir gelen felaketler maalesef tesirini devam ettiriyor”
Covid 19’la 2019 Mart ayında tanıştığımızı belirten Tayar, “Covid 19 hepimizin sıhhat ve hijyen anlayışını kökten değiştirdi.


Birinci hadiseler çıktığı vakit hatırlarsanız aşını yansılar gösterdik. Beşerlerle temas etmemeye çalıştık. Hastalık endişesiyle konutlarımıza kapandık. alışkanlığımız eksiksiz değişti. Alışverişten meskene getirdiğimiz meyveleri bile deterjanla yıkayan arkadaşlarımız oldu. Konuta gelen ambalaj paketlerini balkonda 2 gün bekleten beşerler oldu.

Birinci gösterilen reaksiyondan sonra bir ekip kuralları tekrar hatırladık. Maske uzaklık ve hijyen hepimiz için kıymetliydi. Bu kavramlar hayatımıza girmeye başladı. Hastalığın birinci vakitleri verdiğimiz reaksiyon ve tepkiler vakitle biraz daha yumuşamaya başladı. Ondan sonra bana bir şey olmaz diyerek önlemleri gevşetmeye başladık.

Çok sürecinden sonra bu türlü bir pandemi süreci yokmuş üzere davrandık. Bu 100 yılda bir gelen felaketler maalesef tesirini devam ettiriyor. Evvelce hastane sonuçlarına istatistiklerine bakan onlara nazaran karar veren beşerler daha gevşek davranmaya başladık fakat bugün hala ortalama 200 vatandaşımız hayatını kaybediyor. Bunlar resmi kayıtlar birde bunların gözden kaçanları var, tekrar havaların tekrar soğumaya başladığı okulların açıldığı toplu ulaşımdan daha fazla yararlandığımız bu süreçte bence tekrar birinci korona sürecindeki üzere önlemleri hatırlamakta fayda var maske, aralık ve hijyene yanı formda itina göstermemiz gerekiyor ki aşılamanın muhakkak bir orana ulaştığı toplumsal bağışıklığın biraz daha yaygınlaştığı ve Covid 19’un tanıştığı vakit insan organizması etkeni tanımıyordu.

Bir çoğumuz hastalığı bir halde geçirdik. Covid 19 organizma için tanınan bilinen bir virüs olmaya başladı. Virüs bu süreçte süratle değişime uğrayarak bize değişik yerlerden saldırmaya devam ediyor” formunda konuştu.

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Polatlı Devlet Hastanesi “Gönülden Gönüle Destek” projesiyle örnek oldu

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI