DOLAR

32,6119$% 0.72

EURO

35,1853% 0.64

STERLİN

41,6071£% 0.71

GRAM ALTIN

2.399,82%0,75

ÇEYREK ALTIN

3.908,00%-2,12

BİTCOİN

2264841฿%0.88239

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

Kemik kırığı ve kas-tendon zedelenmesi teşhisi ile geldiği hastanede kolu çürüdüğü iddiası

Rize’nin Pazar ilçesinde 1 ay evvel geçirdiği trafik kazası sonrası sol kolunda kemik kırığı ve kas-tendon zedelenmesi teşhisi ile sevk edildiği Trabzon’daki Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakültesi Farabi Hastanesi’nde sol kolu enfeksiyon kapan Avni Kuru’nun çürüyen etleri nedeniyle kolunda yalnızca kemikleri kaldı.
Kuru’nun yakınları, hastalarına geç müdahale edildiği için kolunun enfeksiyon kaparak çürüdüğünü argüman ederek ihmali olanlar hakkında savcılığa hata duyurusunda bulundu.

Hastane odasında başından geçenleri anlatan Avni Kuru (68) 26 Ekim 2021 tarihinde Rize’nin Pazar ilçesinde geçirdiği trafik kazası sonrasında ambulansla evvel Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırıldığını, oradaki birinci müdahalenin akabinde hastanede Plastik Cerrahi Servisi olmadığı için Trabzon’daki Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakültesi Farabi Hastanesi’ne sevk edildiğini söyledi.

Kuru “Rize Pazar’da kaza yaptık. Kazadan sonra ambulansa konulup Rize Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne götürdüler.
Alerjim olduğunu söyleyerek alerjim olan ilaçların listesini cebimden alıp tabiplere verdim. Elimi güzelce yıkadılar. ‘Burada plastik cerrahi olmadığından seni Trabzon’a göndereceğiz. Senin tedavin Trabzon’da olacak’ dediler. 26 Ekim gecesi Trabzon’da ameliyat oldum. Plastik cerrahi ile ortopedi hekimleri birlikte ameliyata girdiler. Ameliyattan sonra sonraki gün plastik cerrahideki hekimi beni taburcu etmek istedi, yapacakları bir şey olmadığını söylediler. Ameliyat eden Ortopedi hekimi bu formda bu hasta taburcu edilemez diye kendi servisine aldı. Pansumanı yaptılar, temizlediler ancak bir süre sonra cansız etler çürümeye başladı. Apse yaptı. 8. gün 3 Kasım’da 2. ameliyatı oldum. 2. Ameliyattan sonra apseleri temizlediler çürük etleri kestiler, biraz rahatladım. 3 hafta geçti. Kolumda kısmi çürüme ve ağır bir iltihap oluştu, ağrılarım arttı” diye konuştu.

“Kol iltihap kaptığı ve olan olduğu için sorumluluktan kurtulmak için öteki hastaneye göndermek istediler”
Avni Kuru’nun kızı Yasemin Demirci (38) ise babasının başına gelenleri anlatarak “Babam Rize’nin Pazar ilçesinde bir trafik kazası geçiriyor.


Kolu ağır formda yaralanıyor. Kaza sonrası Rize Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırılıyor fakat orada plastik cerrahi servisi olmadığı için oradan Trabzon’daki Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakültesi Farabi Hastanesi’ne sevk ediliyor. Buraya geldiğinde bir 4 saat sedyede bekletiliyor, hiçbir müdahale yapılmıyor. Sonra ameliyata alıyorlar, 4 saat bir ameliyatı sürüyor. Sonraki gün Plastik Cerrahi Servisi taburcu etmek istiyor lakin sağolsunlar Ortopedi Servisindeki tabipler sayesinde biz bu hastanede kalıyoruz. 20 gün hastamıza onlar baktı. ‘Bu kol meskene gitmez, iltihap kapar bir şey olur, gönderemeyiz’ diyerek hastamızla ilgilendiler.

Lakin babamın koluna Plastik Cerrahi Servisi’nden bir müdahalede bulunulmadığı için kol enfeksiyon kaptı. Plastik Cerrahi Servisi’ndeki tabipler bizim hastamızı Kaşüstü’ndeki Yasal Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne sevk etmek istedi, göndermeye çalıştı. Kol iltihap kaptığı ve olan olduğu için sorumluluktan kurtulmak için öbür hastaneye göndermek istediler. Biz bunu hastane çalışanından öğrendik. Duruma itiraz ettik. ‘Bu hastayı burada siz tedavi edeceksiniz, gitmeyeceğiz’ dedik. Savcılığa kabahat duyurusunda bulunduktan ve Cumhurbaşkanlığı’na kadar gerekli yerlere başvurduktan sonra panikleyip ‘Zaten bu hasta bizim hastamız bir yere göndermeyecektik, biz tedavi edeceğiz’ diyerek Plastik Cerrahi tabipleri ameliyat yaptılar” dedi.

“Savcılığa yaşananlar ile ilgili hata duyurusunda bulunduk; Sorumluların cezalandırılmasını istiyoruz”
“Hastanın kolunda hiç et yok.


Yalnızca kemik var. Kolu geç müdahale edildiği için çürüdü” diyen Demirci “Dün sonunda bir ameliyata soktular.

Birinci geldiğimizde tahminen yüzde 15-20 kolda bir hareket kaybı olabilir demişlerdi fakat şu evrede hastanın hiç psikolojisi bile düşünülmeden hastanın yanında ‘Kolunu artık bundan sonra aksesuar olarak kullanacaksın’ dediler. Biz her tarafa gerekli şikayetlerimizi yaptık, cürüm duyurusunda bulunduk, sorumlu olanların artık cezalarını çekmelerini istiyoruz” sözlerini kullandı.

Suçlamaları kabul etmedi, “Covid hasebiyle 1,5 yıldır servisimiz kapalı” diyerek kendini savundu
Suçlamaların odağında olan ve hakkında savcılığa kabahat duyurusunda bulunulan Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Kolu Lideri Prof. Dr. Ümit Naci Karaçal ise hakkındaki suçlamaları kabul etmediğini söyledi.Prof. Dr. Ümit Naci Karaçal, yaptığı açıklamada “Hasta Rize’den trafik kazası sonrası sol dirseğinin altında kemik kırığı kas tendon zedelenmesi v.s meseleleri ile bize geldi.
Biz geldiği gün Ortopedi tabipleri ile müdahale ederek kolunun derisini kapatıyoruz. Ondan sonra Ortopedi yatırıyor hastayı. Bizden istenilen takviyeleri veriyoruz. Covid hasebiyle 1,5 yıldır servisimiz kapalı. Servisimiz olmadığı için hastayı devralamıyoruz.

Ortopedi’de hastanın işi bitince bize ‘devralın’ diyorlar. Biz de hem hastanın konumu uygun olmadığı hem Covid nedeniyle hem hastanın ameliyat için uygun olmadığını söylüyoruz. Günlük pansuman yapılması gereken bir hasta bu. Hasta yakınları buna karşın ısrar ediyorlar. Bunun üzerine ben Yasal Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde yer ayarlıyorum. Lakin son anda hastanın bir alerjik sorunu ortaya çıkıyor. Ameliyat sırasında kullanılan ilaçlarla ilgili. Alerji ilaçlarının tespiti için bir mühlet yatırılıyor hasta. Dün ameliyata aldık, paklık yaptık. Servisimiz olmadığı için Göğüs Cerrahi Servisi’ne yatırdık.

Orada takibini yapıyoruz” halinde konuştu.

“Hasta 10 dakika pansuman olacak diye 24 saat hastanede yatmaz”
Hastanın alerjisi olan ilaçlar söylenmesine karşın 7-8 gün alerji testleri ile vakit kaybedildiği ve hastaya geç müdahale edildiği tezlerine da yanıt veren Karaçal “Hastanın hangi ilaçlara alerjisi olduğunu elindeki listeye nazaran değil bizim tespit etmemiz gerekiyordu.


Ellerindeki listeye nazaran biz ameliyata alsak ve ameliyat sırasında bir sorun yaşasak hatalı biz olurduk. İmmünoloji Servisi’ne yatırıldı ve onlar bize kısıtlı ameliyat yapabilirsiniz dediler ona nazaran ameliyata aldık. Suçlamaları kabul etmiyoruz. Hasta bizim hastamız değil, Ortopedi Servisi’nin hastası. Bizden konsolidasyon isteniyor, biz bu takviyesi veriyoruz. Hasta 10 dakika pansuman olacak diye 24 saat hastanede yatmaz” diyerek kendini savundu.

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Uzm. Dr. Ay: “Gripten korunmanın en etkili yollarından biri aşı”

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI