DOLAR

32,7878$% 1.53

EURO

35,1602% 0.53

STERLİN

41,6058£% 0.85

GRAM ALTIN

2.456,52%2,76

ÇEYREK ALTIN

3.943,00%1,82

BİTCOİN

2178020฿%0.40414

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

Uzm. Dr. Ay: “Gripten korunmanın en etkili yollarından biri aşı”

Grip olan hastaların tabibe müracaattan ilaç almaması gerektiğini belirten Uzm. Dr. Bengisu Ay, “Mevsimsel grip hastalığının etkenleri olan influenza virüslerinin çok fazla sayıda alt tipleri bulunur. Bir evvelki yıl görülen virüsten epey farklı virüsler sonraki yıllarda insanları hastalandırabilir. Bu durum neden her yıl grip olabildiğimizi ve her yıl aşı olunması gerekliliğini net bir halde açıklamaktadır” dedi.

Medipol Üniversitesi Pendik Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Kısmından Uzm. Dr. Bengisu Ay, havaların soğumasıyla birlikte artan grip salgınına ait kıymetli açıklamalarda bulundu.

Uzm. Dr. Ay, influenzanın yani halk ortasında bilinen ismiyle gribin en önemli burun, boğaz, bronşlar ve bazen akciğerleri etkileyen, hafif yahut ağır bir seyir gösterebilen, epey bulaşıcı viral bir hastalık olduğunu belirterek “Genellikle Ekim ayından başlayarak Mart sonu Nisan başına kadar olan devirde sık görülen bir teneffüs yolu hastalığıdır. Bu aylarda hasta kişi sayısının besbelli biçimde artması beklenen bir süreçtir. Yaklaşık 2 günlük kuluçka mühletinin akabinde ortaya çıkan ani başlangıçlı yüksek ateş, çoklukla kuru öksürük, baş ağrısı, kas ve eklem ağrıları, boğaz ağrısı, burun akıntısı yahut burun tıkanıklığı, önemli halsizlik, yorgunluk, titreme, bazen ishal ve kusma ile karakterizedir. Öksürük ağır olabilir ve 2 hafta ya da daha uzun müddet devam edebilir. İnsanların birçok rastgele bir tıbbi tedaviye gerek kalmadan 1 hafta içinde güzelleşirler. Yaşlılarda, çocuklarda, hamilelerde ve kronik hastalığı olanlarda ağır seyretmekte, zatürre, bronşit, sinüs ve kulak enfeksiyonları gelişebilmekte ve hastane yatışlarına ve hatta ölümlere neden olabilmektedir. Kesin teşhis lakin yarım saat yahut daha az müddette sonuç veren süratli influenza testleriyle mümkündür” dedi.

“İlk 48 saatteki tedavi daha etkili”
Hastaların doktora istişareden, kulaktan dolma bilgilerle ilaç kullanmaması gerektiğini vurgulayan Uzm. Dr. Bengisu Ay, “Hastalık belirtileri başladıktan sonraki birinci 48 saat içerisinde başlanan tedavinin daha tesirli olduğu bilinmelidir.


Ayrıyeten grip olan bireyler bol sıvı almalı, beslenmelerine dikkate etmeli, ellerini sık sık yıkamalı, öksürme ve aksırma sırasında ağızlarını kâğıt mendille, mendil yok ise kolun iç yüzü ile kapatmalı, mümkün ise birkaç gün meskende istirahat etmelidir. İnfluenza virüsleri hasta bireyden başka şahıslara çarçabuk bulaşabilmekte, insanların kapalı alanlarda daha çok vakit geçirdikleri kış aylarında hastalık en ağır periyoduna ulaşmaktadır. Grip ekseriyetle hasta olan şahısların konuşma, öksürme ve hapşırma üzere davranışları ile saçılan ve virüs içeren damlacıkların, hasta bireye 1 metre ve daha yakın olan şahısların ağız, burun ve göz mukozalarına geçmesi ile bulaşmaktadır. Daha az olarak virüs içeren damlacık ile kirlenmiş yüzeylere, araç ve gereçlere şahısların evvel elleri ile dokunması ve sonrasında ellerini ağız, burun yahut gözlerine götürmeleri ile de bulaşabilmektedir. Hastalıktan korunmak için grip döneminde mümkün olduğunca kalabalık ve kapalı ortamlardan uzak durulmalı, hasta şahıslar ile temas etmemeye, sarılmamaya ve tokalaşmamaya çalışılmalı, eller sık sık yıkanmalı ve ferdî hijyen kurallarına dikkat edilmelidir” sözlerini kullandı.

“Her yıl grip aşısı olunmalı”
Uzm.


Dr. Ay, mevsimsel grip hastalığının etkenleri olan influenza virüslerinin çok fazla sayıda alt tipleri bulunduğuna işaret ederek, “Bir evvelki yıl görülen virüsten epeyce farklı virüsler sonraki yıllarda insanları hastalandırabilmektedir. Bu durum neden her yıl grip olabildiğimizi ve her yıl aşı olunması gerekliliğini net bir biçimde açıklamaktadır. Hastalıktan korunmada en tesirli sistemin grip aşısı olduğu Dünya Sıhhat Örgütü (DSÖ) tarafından her yıl vurgulanmaktadır. Bu nedenle grip dönemi öncesinde ve grip dönemi mühletince bilhassa hastalığın ağır seyrettiği ve hatta ölümlerin görülebildiği risk kümesindeki bireylerin grip aşısı yaptırmaları önerilmektedir. Öbür ülkelerde olduğu üzere ülkemizde de Sıhhat Bakanlığı tarafından doktor reçetesi ile grip aşıları risk kümesindeki bireylere her yıl tüm sıhhat kuruluşları tarafından fiyatsız yapılmaktadır. Tıpkı vakitte grip gibisi hastalıklara neden olan öteki teneffüs yolu virüsleri de dolanımda yüksek seviyede yer almaktadır (respiratory syncytial virüs, rhinovirus, parainfluenzavirus, adenovirus, coronavirus, enterovirus, vb.). Dolanımdaki öbür teneffüs yolu virüslerinin baskınlığı mevsimlere nazaran değişkenlik göstermektedir. Grip dönemi başlarında soğuk algınlığına neden olan rhinovirüs baskın seyretmekte iken son haftalarda bilhassa 5 yaş altı çocukları etkileyen respiratory syncytial virüsün baskın olduğu görülmektedir” açıklamasında bulundu.

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

30 yıllık aktardan kışa bitki çayı reçetesi

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI