DOLAR

32,8421$% 0.21

EURO

35,2253% 0.36

STERLİN

41,7168£% 0.29

GRAM ALTIN

2.443,67%-0,57

ÇEYREK ALTIN

3.917,00%1,67

BİTCOİN

2175677฿%-0.07195

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

Kayseri’de mezarlık içerisinde Selçuklu’ya ait türbe bulundu

Kayseri’de Seyyid Burhaneddin Hazretleri’nin de türbesinin bulunduğu mezarlık içerisinde yapılan hafriyatlarda Selçuklu periyoduna ilişkin olduğu bedellendirilen türbe (kümbet) ortaya çıkarıldı. Kayseri Büyükşehir Belediye Lideri Memduh Büyükkılıç, Selçuklu medeniyetinin merkezlerinden birisi olan Kayseri’de yeni bir Selçuklu yapıtını daha gün yüzüne çıkartacaklarını söyledi.
Seyyid Burhaneddin Mezarlığı içerisinde jeoradar çalışması ile toprak altında bir yapının varlığının tespit edilmesinin akabinde Kayseri Müdafaa Bölge Kurulu’ndan müsaade alınarak 3 Ağustos’ta Müze Müdürlüğü kontrolünde, Büyükşehir Belediyesi’nin konusunda uzman teknik takımı eşliğinde hafriyat çalışmaları başladı.
Hafriyat çalışmaları tüm süratiyle sürerken, çıkan buluntulardan ve imal tekniğinden yapının Selçuklu yahut Beylikler periyoduna ilişkin bir mezar yapısı olduğu uzmanlar tarafından belirtildi. Hafriyat çalışmaları sırasında Selçuklu periyoduna ilişkin az sayıda kesim, kırık bir sanduka modülü ve daha sonraki devirlere ilişkin bir mezar taşı bulundu.

Hafriyat çalışmalarını yerinde inceleyen Lider Büyükkılıç, çalışmaları yürüten gruptan bilgiler aldı. Lider Büyükkılıç’a hafriyat ile ilgili bilgiler veren Vilayet Kültür ve Turizm Müdürü Şükrü Dursun, hafriyatta şu ana kadar yapının cenazelik kısmı denilen kısmının ortaya çıkarıldığını, buluntulara nazaran yapının ‘eyvan tipi’ türbeler kümesine dahil olduğunun düşünüldüğünü söyledi.

Dursun, ortaya konulan bilgilerin bu yapının Selçuklu devrine ilişkin olduğu tarafında olduğunu, etrafı büsbütün açıldığında niteliğinin netleşeceğini söyledi.
Lider Büyükkılıç, husus ile ilgili yaptığı açıklamada, “Selçuklu medeniyetinin merkezlerinden birisi olan Kayseri’mizde tekrar bir Selçuklu yapıtımızın gün yüzüne çıkmasını sağlayan hafriyat çalışmalarımızın başındayız.

Kayseri’miz değişik medeniyetlere mesken sahipliği yapmış, 6 bin yıllık geçmişi olan ticaretin ve sanayinin merkezi olarak bilinir. Bütün bunların yanında kültürün ve tarihi dokunun yaygın ve ağır olduğu adeta açık hava müze imgesi arz eden bir kentte olduğumuzu unutmamalıyız” dedi.

Hafriyat çalışmaları sürüyor
Kayseri Büyükşehir Belediyesi olarak hafriyat çalışmalarını değişik alanlarda sürdürdüklerinin altını çizen Büyükkılıç, “7.5 milyon yıl evvel yaşadığı tespit edilen fosiller ile ilgili çalışmalarımızın yanında, Kızıl Köşk diye bilinen kentimizin merkezine yakın bir bölgede hafriyat çalışması, Keykubadiye Sarayı bölgesinde Selçuklu periyoduna ilişkin hafriyat çalışması, Kültepe Kaniş Karum’daki hafriyat çalışması devam ederken, bütün bu çalışmalarımız ile ilgili müze mantığı içerisinde bir yaklaşım sergileyen anlayış içerisindeyiz” diye konuştu.


Lider Büyükkılıç, Büyükşehir olarak tarihi mirasa sahip çıktıklarını tabir ederek, kelamlarını şöyle sürdürdü:
“Şimdi de Seyyid Burhaneddin Hazretleri’nin metfun olduğu mezarlığın yakınında jeoradar yeraltı imgelerini ortaya çıkaran teknik ile ve bilim adamlarının teklifleri sonrası tespiti ve akabinde yapılan hafriyatla haklılık hissesinin yüzde yüz olduğu bir anlayış içerisinde hafriyat çalışması yapılıyor.

Birinci datalara nazaran, Selçuklu ya da ondan sonraki Beylik devirlerine ilişkin olduğu ortaya çıkıyor, üst katı ile ilgili eser kalmadığı için bir şey yok. Yer altındaki metfun olan zatın mezarı ile ilgili çalışmalar gösteriyor ki bu bir Selçuklu periyodu yapıtı.

Burada çalışmalarımızı tamamlayacağız, hafriyat müsaadesi ile etrafındaki gerekli çalışmaları yapacağız, inşallah bunu projelendirip, ortaya çıkarıp kentimize kazandırma tarafında uğraş göstereceğiz. Emeği geçen herkese teşekkür ediyor, çalışmaların güzel uğurlu olmasını diliyorum.

En kıymetli çalışmamız da mozaiklerle olacak, bizi izlemeye devam edin.”
Lider Büyükkılıç’a inceleme sırasında Vilayet Kültür ve Turizm Müdürü Şükrü Dursun, Genel Sekreter Yardımcısı Hamdi Elcuman, Kent Tarihi ve Tanıtımı Daire Lideri Gürcan Senem ile Kültür ve Toplumsal İşler Dairesi Lideri Salih Özgöncü de eşlik etti.


Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Samsun Üniversitesi Roket Takımı IREC2021’de ikinci oldu

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI