DOLAR

32,6496$% -0.46

EURO

34,9940% -0.74

STERLİN

41,4362£% -0.6

GRAM ALTIN

2.423,89%-0,85

ÇEYREK ALTIN

3.890,00%-0,87

BİTCOİN

2137404฿%-1.3171

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

Kan testi ile kanser teşhisi

Kanser alanında gerek immunoterapi, gerek gayeye yönelik ilaçlar alanında büyük gelişmeler olsa da, kanserden büsbütün kurtulmanın en kıymetli yollarından birisi erken teşhis. Tıbbi Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Uğur Coşkun, “Yapılan bir klinik çalışma ile bireylerden alınan kan örneklerinin incelenmesi sonucu 50’den fazla kanser cinsinin yüzde 1’den daha az kusur ile erken teşhisinin mümkün olacağı tespit edildi” dedi.
Kanser ne kadar erken teşhis edilirse, tedavi ile hastalıktan kurtulma bahtının da o kadar yüksek olduğunu kaydeden Tıbbi Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Coşkun, “Son günlerde Mayo Clinic’ten yapılan çalışmanın sonuçları erken teşhis alanında büyük heyecan oluşturdu.
Yapılan açıklamada sağlıklı bireylerin kollarından alınan kan örneklerinin incelenmesi ile 50’den fazla kanser cinsinin yüzde 1’den daha az yanılgı ile erken teşhisinin mümkün olacağı söylendi. 6 bin 600 kişiyi içeren bu çalışmada DNA tahlilleri yapılmak suretiyle kanserin daha belirti vermeden çok erken safhada teşhisi edilebileceği bildirildi. Yaklaşık 2 ay öncede İngiltere Ulusal Sıhhat Hizmeti Kurumu da emsal bir çalışma başlattıklarını duyurmuştu. Bu çalışmada da 50-77 yaş ortasında yaklaşık 140 bin sağlıklı gönüllüde DNA tahlilleri yapılarak çalışmalara devam ediliyor” sözlerini kullandı.

“Çok uzak olmayan bir gelecekte kanserin erken teşhisinde çığır açılacağını öngörebilmekteyiz”
Uzun yıllardır erken teşhise yönelik çalışmaların büyük bir yoğunlukta sürdüğünü ve son vakitlerde değerli gelişmeler kaydedildiğine dikkat çeken Prof. Dr. Coşkun şu tabirleri kullandı:
“Bağırsak, göğüs ve rahim ağzı kanseri üzere az sayıdaki kanser çeşidinde uygulanan tarama teknikleri var.Ama bunların bir kısmı invaziv olarak nitelendirdiğimiz formda ve uygulamada zorluklar var. Örneğin bağırsak kanseri taramasından kullandığımız kolonoskopiden bir çok sağlıklı birey kaçınmakta. Ayrıyeten pankreas kanseri, yemek borusu kanseri üzere tehlikeli kanser çeşitlerinde günümüzde geliştirilmiş bir tarama usulü yok. Bu nedenle alınan kolay bir kan örneğinden yapılacak DNA tahlili sonucunda kanserin erken teşhis edilebilme durumu sahiden onkoloji alanında fark oluşturacak. Ama bu sistemin pratikte kullanımı göründüğü kadar kolay olmayacak. Yanılgılı sonuçların bireyler üzerinde son derece olumsuz tesirleri olabilir. Yanlış müspetlik durumunda bireyde oluşacak kanser tasası geri dönüşü mümkün olmayan ruhsal sıhhat sıkıntıları ortaya çıkarabilir. Tekrar yanlış negatiflik durumunda ise bireylerde oluşacak öz itimat, denetimsiz bir tedbirsizliğe yol açabilir. Münasebetiyle bu testlerin rutin hayatımıza girmesi için biraz daha vakte gereksinimimiz olacak diyebiliriz. Lakin çok uzak olmayan bir gelecekte kanserin erken teşhisinde çığır açılacağını öngörebilmekteyiz.”

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Boğulan çocuğun kalp kapakçığı, 5 yaşındaki Ömer’i hayata bağladı

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI