DOLAR

32,3045$% 0.25

EURO

34,8708% -0.87

STERLİN

41,3180£% -0.16

GRAM ALTIN

2.386,07%-3,04

ÇEYREK ALTIN

3.910,00%-1,61

BİTCOİN

2246318฿%0.0438

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

Boğulan çocuğun kalp kapakçığı, 5 yaşındaki Ömer’i hayata bağladı

14 yaşında boğularak hayatını kaybeden çocuğun kalp kapakçığı 5 yaşındaki Ömer’i hayata bağladı. Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Kent Hastanesi’nde gerçekleştirilen operasyon sonrası konuşan Çocuk Kalp Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Ali İstek Karacı, “Vefat eden çocuğun kalp kapağını ben çıkarmıştım. Bu olayımız hastanemizdeki birinci vakamızdı çok de hoş geçti. Aile vefat eden çocuk için çok üzüldü fakat kendi çocukları için de sevindiler. Vefat eden şahıslardan öbür insanlara yararı olacak organları alabilmemiz lazım” dedi.
Gaziantep’te yaşayan genç bayan gebeliğinin 6‘ncı ayında rutin ultrason denetiminde bebeğinin kalp gelişiminde anormallikler olduğunu öğrendi.
Yapılan detaylı değerlendirmelerde bebeğin kalbinde deliklerin olduğu ve kalp kapakçığının oluşmadığı ortaya çıktı. Bebeğin hayati tehlikesinin olduğu ve doğum sonrası acil ameliyat gerekeceği belirtilirken anne doğuma kadar takibe alındı. Doğumun akabinde ambulans uçakla İstanbul’a nakledilen Ömer bebeğe birinci operasyon yapıldı. Akabinde 4. ayda kalp odacıkları ortasındaki delik kapatılırken, kalp kapakçığı yerine yapay damar ve hayvansal kaynaklı oluşturulan bir kapakçığın yerleştirilmesiyle minik bebek ameliyat edildi.

Vakit ilerledikçe 5 yaşına gelen Ömer Yalçın’ın kalp kapakçığının yetersiz hale gelmesi nedeniyle koşular sonrası erken yorulmaya, kalp çarpıntıları yaşamaya başladı ve tekrar ameliyat gereksinimi doğdu.

14 yaşında boğularak hayatını kaybetti, 5 yaşındaki Ömer’e hayata bağladı
Ömer’ için 14 yaşında boğulma nedeniyle hayatını kaybeden bir çocuğun dokusunun uygun olduğu belirlendi.


Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Kent Hastanesi’nde Çocuk Kalp Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Ali İstek Karacı ve takımının gerçekleştirdiği başarılı operasyonla vefat eden çocuktan alınan doku Ömer’e yerleştirildi. Operasyon kent hastanesinde birinci olma özelliğini taşırken vefat eden çocuktan alınan doku, Ömer’de tekrar hayat buldu. Hastane takımı de 3-9 Kasım Organ Bağışı Haftası hasebiyle organ bağışının ehemmiyetine dikkat çekti.

Ameliyat sonrası sıhhatle taburcu edilen Galatasaraylı Ömer’e, hastane grubu forma ikram etti. Ailesiyle Gaziantep’e dönen küçük Ömer formasıyla hastane takımına fotoğrafını göndererek teşekkür etmeyi de ihmal etmedi.

“Hastanemizdeki birinci vakamızdı, çok hoş geçti”
Muvaffakiyetle gerçekleşen ameliyat hakkında bilgi veren Çocuk Kalp Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Ali İstek Karacı, “Bu hastamız 6 ayılıkken anne karnında tanısı konmuştu.


Birinci teşhisinde kalp damarlarındaki kapakların bir adedinin olmadığı kuşkusu vardı. Doğduktan sonra bu teşhis teyit edildi. Doğumun 3. günü hasta Gaziantep’ten bize getirildi.

Burada yaşamasını sağlayacak süreksiz bir ameliyat yaptık. 4. ayda ise bu olmayan kapağın yerine yapay bir kalp kapağı taktık. 4 yaşına geldi şu anda çocuk, fakat bu ikinci ameliyatta takmış olduğumuz kalp kapağı yetmediği için bunu insan kaynaklı bir damarla değiştirdik. Şu anda ameliyatı pek düzgün geçti. 14 yaşında boğulma sonucu kaybedilen bir çocuğun kalp kapağıydı, kapağı da kendim çıkarmıştım. Kâfi düzenlemeleri yaptıktan sonra, kalp kapağını kendi doku bankamızda işledik.

Bu hadisemiz hastanemizdeki birinci vakamızdı pek de hoş geçti. İnşallah bundan sonra bu cins olayları daha sıkça yapacağız” dedi.

“Ailelerin müsaade vermesini istiyoruz”
Organ bağışının değerine dikkat çeken ve vatandaşları organ bağışı konusunda hassas olmaya çağıran Prof. Dr. Karacı, “Öncelikle aile vefat eden çocuk için çok üzüldü, dua ettiler fakat kendi çocukları için de sevindiler.


Ömer taburcu olduğunda çok düzgün halde çıktı.

Vefat eden bireylerden öbür insanlara yararı olacak organları alabilmemiz lazım. Fakat hastanın kaybedildiği anda bunu aileye söylemek çok sıkıntı. Vefat eden hastaların organları öbür hastalar için hayat vaat eden yapılar olduğu için bunları lütfen öteki hastaların almaları, öteki hastaların kullanmaları için ailelerin müsaade vermesini istiyoruz. Bu değerli bir şey zira vefat eden kişinin organı bir öbür kişi de yaşamış oluyor.

Gerçekleştirdiğimiz operasyonlarla hastane olarak ülkemizde öncü merkezlerden biri olmayı hedeflerken bunu gerçekleştirecek teknolojik alt yapıya da sahip olduğumuzu söz etmek istiyorum” diye konuştu.

“Kendisine bir jest yaptık, Galatasaray forması armağan ettik”
Ameliyat sonrası minik Ömer’e forma armağan ettiklerini tabir eden Dr. Sedat Yıldız, “Asistan olarak ameliyatına katıldım, süreç bizim için biraz şiddetli oldu.


Ameliyatı hoş geçti, ilerleyen günlerde Ömer’in daha uygun olduğunu görünce daha çok memnun olduk. Ömer ile irtibatımız biraz ortak hissede üzerinde kurgulandı.

Galatasaraylı olduğunu öğrendim, bağlantımız daha da kuvvetlendi. Kendisine bir jest yaptık, Galatasaray forması armağan ettik. Sıhhati da yerinde olduğu sürece Ömer üzere olaylar alıp sıhhatine kavuşturmak ismine hoş işler başaracağımızı, umut edeceğimizi düşünüyorum” biçiminde konuştu.

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

“Mide balonu kilo kaybını azaltırken yaşam kalitesini yükseltiyor”

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI