DOLAR

32,3045$% 0.25

EURO

34,8708% -0.87

STERLİN

41,3180£% -0.16

GRAM ALTIN

2.386,07%-3,04

ÇEYREK ALTIN

3.910,00%-1,61

BİTCOİN

2245433฿%0.16996

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

Kan testi ile akciğer kanseri teşhisi

Tıbbi Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Uğur Coşkun, akciğer kanserinden şüphelenilen bireylerden alınan kan testinde akciğer kanserine yönelik belirteçlerin kanda PCR metodu ile saptanabildiğini söyledi.
Tıbbi Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Coşkun, Hollandalı araştırmacı Remco de Kock’un akciğer kanserinin erken teşhisine yönelik geliştirmiş olduğu kan testinin başarılı sonuçlarını aktardı.

Dünyada her yıl yaklaşık 20 milyon kişinin yakalandığı akciğer kanserinin ülkemizde de en kıymetli sıhhat sorunlarından birisi olduğunu söyleyen Prof. Dr. Coşkun, “Sigara içenlerde bu risk 30 kata kadar artmakta.
Her ne kadar tedavi alanında gerek akıllı ilaçlar gerekse immunoterapi ile büyük ilerlemeler sağlanmış olsa da birçok hastayı bu hastalıktan kaybetmekteyiz. Bu nedenle sigara ile gayretin yanında en değerli gayelerden birisi de erken teşhis” tabirlerini kullandı.
Bu hususta Remco de Kock isimli araştırmacının geliştirmiş olduğu kan testinin başarılı sonuçlarını 4 gün evvel açıkladığını bildiren Prof. Dr. Coşkun, “Bu teste nazaran akciğer kanserinden şüphelenilen bireylerde alınan kan testinde akciğer kanserine yönelik belirteçler kanda PCR metodu ile saptanıyor.
Yaptıkları çalışmada akciğer kanseri riski olan binden fazla hasta test edilmiş. Bir çeşit Likit biyopsi olan bu yolla hastaların kanında saptanan tümör DNA’ları aracılığı ile akciğer kanserinin erken periyotta teşhisinin mümkün olduğunu bildirdiler” açıklamasında bulundu.
Prof. Dr. Coşkun, dünya genelinde sigara içen kişi sayısının 1,3 milyar civarında olduğunu vurgulayarak şunları kaydetti:
“Maalesef ülkemizde de bu oranlar çok yüksek, ülkemizde tüm toplumda ortalama yüzde 30 civarında kişi sigara tüketmekte.

Ülke olarak birinci amacımız sigara tüketimini önlemek. Fakat bunun yanında akciğer kanserinde erken teşhis de birçok hastanın büsbütün güzelleşmesini sağlayacak bir durum. Üstteki araştırmacıların geliştirdiği usul umut vadediyor. Bu yahut buna misal testlerin daha kapsamlı araştırılması ve geliştirilmesi sonucunda bilhassa sigara kullanımı önleyemediğimiz risk altındaki birçok bireyde buna benzeri pratik sistemlerle akciğer kanserinin erken teşhisi yakın gelecekte mümkün olabilir.”

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

“Uyku yapısını bozan 87 ayrı hastalık bulunuyor”

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI