DOLAR

32,8248$% 0.04

EURO

35,2439% -0.18

STERLİN

41,7711£% -0.2

GRAM ALTIN

2.451,13%-1,53

ÇEYREK ALTIN

4.018,00%-0,32

BİTCOİN

2097902฿%-0.59027

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

Kalp krizinde erken müdahale hayat kurtarıyor

Özel 100. Yıl Samandağ Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Dr. Adil Baydaş, “Kalp krizinin verdiği hasar geri dönüşü olmayan bir hasardır. Bu nedenle kalp krizinde erken müdahale hem hayat kurtarıcıdır hem de sonradan gelişebilecek kalp yetersizliğini önleyebilmektedir” dedi.
Dr. Adil Baydaş, yaptığı açıklamada, kalp krizinde hastaneye ulaşabilen olgulardan vefat oranının yüzde 5-15 e kadar düştüğünü söyledi.

Son periyotlarda gençlerde görülen kalp krizlerinin telaş verdiğini söz eden Baydaş, şunları kaydetti:
“Yani bugüne kadar yaşlı hastalığı olarak düşündüğümüz kalp rahatsızlıkları artık gençleri de orta yaş kümesini da tehdit etmeye başlamıştır.

Endüstrileşmenin getirdiği beslenme bozukluğu, rekabetçi iş ortamının getirdiği çok gerilim yükü, gençlerdeki sigara ve bağımlılık yapan unsur alışkanlığındaki artışı gençlerde kalp krizi sıklığını arttıran faktörler olarak düşünülüyor. Bununla birlikte genç ölümlerin birden fazla aslında gözden kaçmış doğumsal kalp adelesi hastalıklarına, kalp kapak hastalıklarına yahut ani gelişen ritim bozukluklarına da bağlı olabilmektedir. Bu nedenle ailede genç ani mevt kıssası varsa kesinlikle öbür aile fertleri de kardiyolojik muayene ve tetkiklerle denetim edilmeli.”

“Sigaradan uzak durulmalı, beslenmeye dikkat edilmeli”
“Kalp hastalıklarından vefat, tüm vefatlar içinde birinci sırada yer alır.


Kalp krizinde erken müdahale hayat kurtarır” diyen Baydaş, şöyle devam etti:
“Sigarayı bırakarak, tansiyon ve kilonuzu denetimde tutarak, zerzevat ve meyve yüklü beslenerek, sistemli antrenman yaparak ve gerilimden uzak durarak kalbinizi koruyabilirsiniz.
Kalbin yeteri kadar oksijen alamayarak ölmesine kalp krizi (miyokard enfarktüsü) denir. Oksijeni, kalbin kendi damarları yani koroner damarlar getirir. Şayet koroner damarlarda bir tıkanıklık yahut daralma kelam konusu ise kalp yeteri kadar oksijen alamaz, beslenemez. Beslenmeyen kalp dokusunda gelişen metabolik değişiklikler, ölümcül ritim bozukluklarına yol açarak erken ani ölümlere neden olabilir.”

“Bu belirtilere dikkat! Kalp krizi geçiriyor olabilirsiniz”
Kimi durumlarda hissedilmeyen bir anda bile kalp krizi geçirildiğini lisana getiren Baydaş, kalp krizi belirtilerini şöyle sıraladı:
“Göğüste tam yeri belirli olmayan sıkışma hissi veren ağrı (sanki yüz kiloluk bir kişi göğsünüze oturmuş gibi)olur.Bu ağrı sol kola ve çeneye gerçek yayılır. Ağrı: hareket etmekle artar, dinlenirken azalır ancak geçmez. Ağrı yarım saatten uzun sürer. Ağrıyla birlikte soğuk terleme ve mide bulantısı vardır. Nefes darlığı olur iç ezası eşlik eder. Kimi insanlarda belirtiler zımnî olabilir. Örneğin; diyabet hastaları hiç ağrı duymayabilirler yalnızca nefes darlığı ve soğuk terleme şikayetleri olabilir. Birtakım hastalarda mide ülseri ve kas ağrısıyla kalp krizi ağrısı karıştırılabilir ve yanlış yorumlanabilir.”
Kriz riskini artıran faktörlerin başında sigaranın geldiğini söyleyen Baydaş, “Sigara içmek, kan lipidlerinin (kolestrol, trigliserid) yüksek olması, diyabet hastalığı, hipertansiyon, 65 yaşını geçmiş olmak, gerilim ve ailesinde kalp krizi öyküsü olması kalp krizi riskini arttırır” diye konuştu.


Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Geçmeyen kulak tıkanıklığına dikkat

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI