DOLAR

32,8248$% 0.04

EURO

35,2439% -0.18

STERLİN

41,7711£% -0.2

GRAM ALTIN

2.451,13%-1,53

ÇEYREK ALTIN

4.018,00%-0,32

BİTCOİN

2100691฿%-1.20872

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

Geçmeyen kulak tıkanıklığına dikkat

Medline Adana Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Dr. Murat Arslanhan, kolay bir rahatsızlık üzere görünen kulak tıkanıklığının, nadiren de olsa altta yatan önemli bir sıkıntıya işaret edebileceğini söyledi.
Dr. Murat Arslanhan, kulak tıkanıklığının bireyin hayat kalitesini düşürdüğünü, tıkalı kulağını bilinçsizce bir biçimde açmaya çalışmanın ise birçok vakit olumsuz sonuçlara yol açtığını belirterek, “Kulak paklığı konusunda bilinçsizce hareket etmek, tıkalı kulağı açmak yerine daha çok tıkanmasına hatta bu yanlış davranış nedeniyle tıkanan kulağın önemli sıkıntılara maruz kalmasına neden olabilir.
Bu nedenle birinci olarak kulak kepçesini hareket ettirmek denenebilir. Şayet kelam konusu olan dış kulak yoluna su kaçmasına bağlı bir tıkanıklık ise başı her iki yana hakikat eğerek kulak kepçesini hareket ettirmek kulak tıkanıklığının düzelmesini sağlayacaktır. Bir başka usul ise yutkunmak ve esnemektir. Zira östaki tüpü tıkanıklığı kulak tıkanıklığının en sık sebeplerinden birisidir. Esnemek, sakız çiğnemek ve yutkunmak üzere hareketler östakinin açılıp kapanmasını sağlayarak kulak tıkanıklığını giderebilir. Ayrıyeten sıcak duş ve buhar solumak, burun ile genizdeki mukusu inceltip akışkanlığını artırarak geniz ve burnun açılmasını sağlayabilir” dedi.

Açılmazsa tedavi planlanması gerekiyor
Kulak tıkanıklığı tedavisine altta yatan nedene bağlı olarak istikamet verildiğini anlatan Dr. Murat Arslanhan, “Kulak tıkanıklığı şayet kulak kiri ve dış kulaktaki yabancı cisim üzere nedenlerden meydana gelmişse, tabip tarafından bu oluşumun dışarı çıkartılması tahlil sağlayacaktır.


Dış yahut orta kulak enfeksiyonunda ise öncelikle ilaç tedavisine başvurulur. Üst teneffüs yolları enfeksiyonu ile sinüzit üzere enfeksiyonlara bağlı tıkanmalarda yakınmaları gideren ve bilhassa burnu açmaya yönelik ilaç tedavileri, gerekliyse antibiyotik tedavisi verilir.

Seröz otit sorunu (Orta kulakta sıvı toplanması) burun açıcı spreyler yahut ilaçlara karşın düzelmezse kulak zarındaki sıvı boşaltılır. Kimi kronik durumlarda uzun vadeli tahlil için kulak zarına tüp de takılabilir. Kulak tıkanıklığının nedeni ani işitme kaybı ise anti viral ilaçlar ve kortizon tedavisine başvurulur. Cerrahi tedavi ise kitle ya da geniz eti nedeniyle gelişen kulak tıkanıklıklarında seçenek olarak gündeme gelebilir” diye konuştu.

Kulak tıkanıklığının ekseriyetle zaten geçtiğini söz eden Dr. Murat Arslanhan, lakin bazen bu durumun kıymetli bir hastalığın habercisi de olabileceğini söyleyerek, “Eğer şikâyet 1 haftadan fazla sürmüşse ve tıkanıklığa kulak ağrısı-akıntısı, baş dönmesi, burun kanaması üzere eşlik eden öbür bir belirti de varsa altta yatan neden sanılandan önemli bir sorun olabilir.
Bu türlü bir durumla karşılaşılması halinde ise en yakın sıhhat kuruluşuna baş vurularak bir uzmana görünmek gerekir” diyor.

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Van’da AMATEM ve ÇEMATEM hizmet binalarında sona doğru

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI