DOLAR

32,9674$% 0.2

EURO

35,3528% -0.06

STERLİN

41,8432£% 0.13

GRAM ALTIN

2.467,47%-0,07

ÇEYREK ALTIN

4.039,00%-0,29

BİTCOİN

2012948฿%-0.36203

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

Kablosuz yaşam kalp pilini etkiliyor

Gelişen teknolojiyle birlikte kullanılan tüm aygıtların akıllı ve kablosuz şarj edilebilir olması, kalp pili kullanan hastaları da olumsuz etkiliyor. Kalp pili kullanan hastaların cep telefonu ve akıllı saat üzere teknoloji eserlerini kullanırken dikkat etmeleri ve kablosuz şarj etme özelliklerinden uzak durmaları konusunda ihtarlarda bulunan Manisa Kent Hastanesi Kardiyoloji Kliniği Tabibi Mehmet Burak İhtimam, “Özellikle gömlek cebinde telefon taşınırsa hastanın kalp pilinin belirli özelliklerini çalışmayacaktır ve hayatını kurtarması gereken devirde vazifesini yapmayacaktır” dedi.

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte başta cep telefonu ve akıllı saatler olmak üzere neredeyse tüm taşınabilir aygıtlar artık kablosuz olarak şarj edilebiliyor. Güçlü mıknatıslar sayesinde kablosuz olarak şarj edilebilen teknolojik aygıtlar bilhassa kalp pili kullanan hastaların da hayatlarını olumsuz etkiliyor. Bu çeşit aygıtların yanlış kullanımları sonucunda da kalp pilleri bir ekip fonksiyonlarını yerine getiremeyebiliyor. Kalp pili kullanan hastaların kablosuz teknolojiyi kullanırken dikkatli olmaları gerektiği konusunda ihtarlarda bulunan Manisa Kent Hastanesi Kardiyoloji Kliniği Tabibi Mehmet Burak İhtimam, “Ne yazık ki toplumumuzda en sık mevt nedeni kalp hastalıkları. Ortalama ömür ömrünün gitgide artmasıyla kalp rahatsızlıklarını da daha çok görmekteyiz. Kalp hastalıkları nedeniyle de hastalarımıza ne yazık ki daha sık kalp pili takıyoruz. Kalp pillerimizin de çeşitleri var. Olağan kalp pillerinin yanı sıra bizim şok veren dediğimiz kalp pilleri de kullanmaktayız. Son gelişen teknolojiyle birlikte artık kablosuz şarj aygıtları kullanılmakta. Bu hem son model cep telefonları için hem de son model akıllı saatler için de geçerli. Bunlar kablosuz olmasına karşın şarjda durabilmeleri için yüksek güçte mıknatıslar kullanılmakta. Bu mıknatısların istemediğimiz özelliği ise bilhassa kalp pilleri mıknatıslardan etkilenmekte. Mıknatıs ve manyetik alanlarda kalp pillerinin bir kısmı çalışmamakta bir kısmı ise muhakkak faal özellikleri kullanılamamakta. Son çıkan telefonlarda ne yazık ki bu mıknatısları daha fazla görmekteyiz” dedi.

Gömlek cebinde taşınan telefon kalp pilleri için tehlike saçıyor

Kalp pili kullanan hastalara ikazlarda bulunan Dr. İtina, “Bizim hastalarımıza ikazımız kalp pili kullanıyorsa akıllı aygıt kullanıyorsa kalp pilinden 15 santimetre uzakta tutması gerekiyor. Şayet bu aygıt şarj oluyorsa da 30 santimetre uzakta tutmasını öneriyoruz. Şayet daha yakında bu aygıtları tutarsak, bilhassa gömlek cebinde telefonunu taşırsa hastanın kalp pilinin belirli özelliklerini çalışmayacaktır ve hayatını kurtarması gereken periyotta vazifesini yapmayacaktır. Hastalara teklifimiz telefonları kalp pilinizden 15 santimetre uzakta tutun ve kesinlikle gömlek cebinizde taşımayın” diye konuştu.

“Hastayı kalp piliyle nasıl yaşaması konusunda bilgilendiriyoruz”

Hastalara kalp pili takılmasının akabinde hayat üsluplarında yapacakları değişiklikler konusunda bilgilendirmelerde bulunduklarını belirten Manisa Şehir Hastanesi Kardiyoloji Doktoru Ramazan Gündüz, “Hastalarımıza elektronik cihazları nasıl kullanmaları gerektiğini, x-ray cihazlarında nereden geçmesi gerektiğini, telefonu hangi mesafede kullanması gerektiği konularında bilgi veriyoruz. İşimiz kalp pilini takmakla bitmiyor. Bundan sonra da o pille nasıl yaşaması gerektiğini hastayı mutlaka bilgilendiriyoruz. Hastalarımızdan da beklentimiz yaşamlarını artık bir kalp pili hastası olarak devam ettirirken buna göre yaşamaları. Kullandıkları cihazları ve yaşam tarzlarını buna göre belirlemeleri gerekiyor” ifadelerini kullandı.

2015 yılında baypas ameliyatı olan Neşet Şen, kalp piline alıştığını ve yaşam tarzını da ona göre değiştirdiğini söyledi. Şen, “Kalbimin kalp krizinden dolayı hasar gördüğünü ve yavaşladığını öğrendim. Kalp pili takılmasının şart olduğunu söylediler. Ben de baypas ameliyatından sonra zorluklar çekiyordum. 2018 yılında kalp pili takıldı. Kalp pili takıldıktan 2 hafta sonrasına kadar araba kullanamadım. Ondan sonra da yavaş yavaş kullandım. Doktorumuz da bazı önerilerde bulundu. Bu önerilere uyuyorum. Artık alıştım. Kalp krizini unuttum diyebilirim” diye konuştu.

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

(Özel) Uzmanından uyarı: “Covid-19 atlatanlar için güneş ışınları çok önemli”

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0