DOLAR

32,9820$% -0.19

EURO

35,9551% 0.02

STERLİN

42,7246£% 0.04

GRAM ALTIN

2.552,71%0,08

ÇEYREK ALTIN

4.179,00%-1,83

BİTCOİN

2223415฿%0.71935

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

(Özel) Uzmanından uyarı: “Covid-19 atlatanlar için güneş ışınları çok önemli”

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Murat Altay, “Korona virüs geçiren hastalarımızda güneş ışınları D vitamini sentezi için çok önemli” dedi.

Ankara Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji kliniği Eğitim ve İdari Sorumlusu Prof. Dr. Murat Altay, Covid-19’u atlatan hastaların beden dirençlerini toparlamalarının çok kıymetli olduğunu, bunun için de D vitamini kaynağı olan güneş ışınlarının ön planda yer aldığını söyledi. Prof. Dr. Altay, ’’Hepimizin malumu olduğu üzere, 2020 yılının Mart ayından itibaren bizler de Covid-19 hastasına bakmaktaydık. Çok şükür son birkaç aydır Ortopedi ve Travmatoloji tabipleri olarak Covid-19 hastasına bakmak durumunda kalmadık. Gerek ülkemizde, gerek Ankara’da Covid-19 hastalarının sayısının azalmasıyla birlikte ki bunda temas, maske ve paklığın çok değeri var. Bilhassa tekrar vurgulamak istiyorum. Bizim Ortopedi tabipleri olarak Covid-19 hastalarıyla ilgilenmemiz artık kalmadı. Ama yaklaşık 10-11 ay kadar bütün Covid-19 hastalarımıza baktık ve bu mühlet zarfında Covid-19 hastaları ile ilgili çok önemli ortopedik istikametten deneyimimiz oldu. Öncelikle bu hastalar herkesin malumu olduğu üzere bilhassa üst teneffüs yolu enfeksiyonu şikayetleriyle başvuruyorlar. Erken devirde teşhis almadıklarında süratli bir formda akciğerlere inerek nefes darlığı ve gibisi semptomlarla hasta çok süratli bir formda bazen ağır bakıma gidecek biçimde semptomlarla karşımıza çıkabiliyor. Bazen de hastaların semptomları az olabiliyor. Bilhassa kas iskelet sistemini yani ortopediyi ilgilendiren sorunlar biraz daha ön plana çıkabiliyor. Kolay bir halsizlik, yorgunluk ya da kolay gribal semptomlar olarak yansıyan kas ağrıları bizim karşımıza şikayet olarak gelebiliyor” biçiminde konuştu.

“Özellikle D vitaminin beraberinde C vitaminin değerini bir defa daha hatırlatmak istiyorum”

Covid-19’u atlatan birçok beşerde; halsizlik, kas ve eklem ağrıları üzere durumların uzun müddet devam edebildiğini hatırlatan Prof. Dr. Altay, “Covid-19 PCR testi negatif olduktan sonra birtakım hastalar da uzun müddete sirayet eden, 6 ay, 9 ay hatta bir yıla kadar süren yorgunlukla birlikte halsizlik, eklem ağrısı, kas ağrısı bu çeşit hastalarda karşımıza çıkabiliyor. Gerek birinci teşhis esnasında ya da hasta Covid-19 geçirdikten sonra bu kas iskelet sistemini ilgilendiren, eklem ağrıları, kas ağrıları tekrar değer arz eden ve hastaları rahatsız eden, günlük aktivitelerini azaltan bir mutsuzluk nedeni olarak karşımıza çıkabiliyor. Bu halde kas iskelet sistemiyle ilgili gelen hastalarda tahminen de yan dayanak tedavilerine ehemmiyet vermek gerekiyor. Zati Covid-19 hastalarına verdiğimiz bir tedavi protokolümüz var. Ancak bu tedavi protokolünün dışına çıkarak bu tıp kas iskelet sistemi ilgilendiren, rahatsızlıkları olan yani eklem ağrısı kas ağrısı yorgunluk, halsizlik ve gibisi şikayetlerle ya da kısa bir müddet yürüdükten sonra ‘yürümek istemiyorum’ halinde başvuran hastalarda bilhassa D vitaminin beraberinde C vitaminin değerini bir defa daha hatırlatmak istiyorum. Lütfen güneşe çıkalım” diye konuştu.

“D vitaminin bu tıp hastalarda çok yararlı olduğu kanaatini taşımaktayım”

Bu cins hastalarda güneşe çıkarak D vitamini almanın tek başına kâfi olmadığını bildiren Prof. Dr. Murat Altay, “Mutlaka ancak kesinlikle ekstradan D vitaminini ağız yoluyla, damla yoluyla da verelim. Nizamlı olarak bu hastaların bu biçimde D vitamini almasını sağlayalım. D vitaminin bu cins hastalarda çok yararlı olduğu kanaatini taşımaktayım” tabirlerini kullandı.

“Yoğun bakımlarımızın çok büyük bir kısmı Covid-19 hastalarından artık uzaklaştı”

Prof. Dr. Altay, Keçiören Eğitim Araştırma Hastanesi’nde korona virüs hastalarına artık çok az yatak ayrıldığı bilgisini vererek, “Yoğun bakımlarımızın çok büyük bir kısmı Covid-19 hastalarından artık uzaklaştı. Çok az bir kısmı şu anda Covid-19 hastalarına bakıyor. Fakat bu rahatlamamıza sebep olmamalı. Şu anda nispeten önemli manada azaldığını düşündüğümüz, muhakkak sayılara indiğini düşündüğümüz Covid-19 hastası, temas, maske ve arayı azalttığımız takdirde tekrar patlayabilir. Mutasyonların şimdi ne olduğunu bilmiyoruz. Mutasyonlar tahminen çok ağır seyredebilir ya da çok hafif gribal semptomlar halinde de seyir gösterebilir. Bunu vakit gösterecek. O yüzden biz bilim insanları olarak bunun nasıl bir seyir göstereceğini bilmiyoruz. Vatandaşlarımızı bu bahiste uyararak tekrar eskisi üzere maske, paklık ve aralığa azami ihtimam göstermemiz gerektiğini tekrar vurgulamak istiyorum” açıklamasında bulundu.

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Diyabetin sinsi komplikasyonu polinöropati

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0