Iraklı hastanın kalp kapağı ameliyatsız değiştirildi

Göğüs ağrısı ve nefes darlığı şikayeti bulunan Kuzey Irak vatandaşı Abdulhamit Muhammed Abdullatif, tedavi için geldiği Van’da ameliyatsız kalp …

Hediye sipariş alışveriş ankara
08.04.2021
A+
A-

Göğüs ağrısı ve nefes darlığı şikayeti bulunan Kuzey Irak vatandaşı Abdulhamit Muhammed Abdullatif, tedavi için geldiği Van’da ameliyatsız kalp kapağı değişimiyle sıhhatine kavuştu.
Kuzey Irak’ın Duhok kentinde yaşayan 58 yaşındaki Abdulhamit Muhammed Abdullatif, 7 yıldır kalp rahatsızlığı yaşıyordu.
Ülkesinde hastane hastane gezen Abdullatif, sıhhat durumunun ciddileşmesiyle birlikte yakınlarının tavsiyesi üzerine Türkiye’ye geldi. Şiddetli göğüs ağrısı, nefes darlığı ve yaygın ödem şikayetiyle Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Dursun Odabaş Tıp Merkezine gelen hasta, yapılan tetkikleri sonucunda kalp kapağında önemli darlık ve ağır derecede kalp yetmezliği olduğu tespit edildi.
Birinci etapta sıhhat durumunun ciddiyeti nedeniyle hastaya acil kalp ameliyatı önerildi.
Lakin ameliyat ve genel anestezinin hasta için riskli olduğunun düşünülmesi nedeniyle ameliyattan vazgeçildi. Hastaya bedeninde rastgele bir kesi yapılmadan ve genel anestezi verilmeden TAVI (Transcatheter Aortic Valve Implantation) metodu uygun görüldü.

Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Aytaç Akyol ve takımı tarafından bölgede çok az yapılan formülle yabancı asıllı vatandaşın kalp kapağı muvaffakiyetle değiştirildi.
Uygulama sonrası takibe alınan hasta, 3 günün akabinde şifayla taburcu edildi.

“Irak ve İran’dan önemli talepler geliyor”
İHA muhabirine konuşan YYÜ Dursun Odabaş Tıp Merkezi Başhekimi Dr. Öğretim Üyesi Ümit Haluk İliklerden, 2020 yılında sayılı hastaneye verilen sıhhat turizmi yetki dokümanını almaya hak kazandıklarını belirtti.


Başhekim İliklerden, “Bu kapsamda yurt dışından gelen hastalarımızın buradaki sıhhat hizmetlerini vermek hem ülkemize hem vilayet esnafına hem de hastanemize önemli bir katkı sunması manasında hedeflediğimiz sıhhat turizmi çalışmalarımızı başlatmış olduk.

Hediye sipariş alışveriş ankara

Bilhassa Irak ve İran’dan önemli talepler geliyor. Hastanemizin birçok kısmında bu tıp operasyonlar yapılmaktadır. Sıhhat turizmi ünitemizi oluşturduk ve bu kapsamda hasta kabulüne başladık.

Ameliyatsız usulle ve anjiyo yoluyla tedavisinin yapıldığı TAVİ formülü, Kardiyoloji Anabilim Kolu Başkanlığımızca öğretim üyelerimiz tarafından Kuzey Irak’tan gelen bir hastamıza uygulandı. Uygulamanın akabinde hastamız da şifayla taburcu oldu” dedi.

“Uygulama bölgede az yapılıyor”
Ameliyatın hasta için riskli olması nedeniyle TAVİ prosedürünün uygulandığını lisana getiren Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Aytaç Akyol ise “Hastaya bedeninde rastgele bir kesi yapılmadan ve genel anestezi verilmeden kasık damarlarında girilerek kapak yerleştirme usulü uygun görüldü.


Bölgede az yapılan bu usul, yaklaşık bir saat üzere kısa müddette muvaffakiyetle uygulandı. Hastanın sonraki takiplerinde bir sorunun yaşanmaması üzerine 3 günün akabinde şifayla taburcu edildi. TAVİ metodu üniversitemizde yaygın halde uygulanmaya devam edilecektir” formunda konuştu.

Babasının 7 yıldır çok rahatsız olduğunu tabir eden Dılovan Abdulhameed de, nefes alma şikayeti olan babasının sıhhatine kavuştuğunu söyledi.
Abdulhameed, “Babam ameliyattan meselesiz çıktı. Hastane tabiplerine çok teşekkür ederim. Hastanede herkes bizimle ilgilendi.

Babamın sıhhat durumu şu an çok düzgün. Babam bugün taburcu olacak Irak’a gideceğiz” diye konuştu.
Operasyonun akabinde sıhhatine kavuştuğunu ve rahatlıkla nefes aldığını söyleyen Abdulhamit Muhammed Abdullatif isimli Iraklı hasta ise hastane tabibi ve grubuna teşekkür etti.


Hediye sipariş alışveriş ankara
NALLIHAN CEP TELEFONU UYGULAMASI NALLIHAN SON DAKİKA
HABER GÖNDER


YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.