Bahar aylarında kurdeşene dikkat

Dermatoloji Uzmanı Dr. Ümit Bostancı, bahar aylarının artan polenlerle birlikte kurdeşen, nezle, astım ve göz sıhhati ile ilgili problemleri da …

Hediye sipariş alışveriş ankara
08.04.2021
A+
A-

Dermatoloji Uzmanı Dr. Ümit Bostancı, bahar aylarının artan polenlerle birlikte kurdeşen, nezle, astım ve göz sıhhati ile ilgili problemleri da beraberinde getirdiğini söyledi.
Bahar aylarının gelmesi ve çeşitli polenlerin havada artışıyla birlikte deri alerjik hastalıklarının en sık görülenlerinden biri olan kurdeşen (ürtiker) rastgele bir yaşta ortaya çıkabildiğini söz eden Medicana Bursa Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Dr. Ümit Bostancı, “İnsanların yüzde 15 ile 20’si kadarı hayatlarının rastgele bir periyodunda kurdeşen rahatsızlığı geçirebilmektedir.
Kurdeşen hastalığının belirtisi kaşıntı, deride 15-20 dakikada kaybolan kızarıklık ve kabarıklıklardır. Beraberinde dudaklarda ve göz kapaklarında şişme görülebilir. Hastalık en çok akut üst teneffüs yolu enfeksiyonlarından sonra görülür. Bunu dışında antibiyotik, ağrı kesici, kas gevşetici üzere ilaçların kullanımından sonra, kimi yiyeceklerin tüketilmesinden sonra, bahar ve yaz aylarında bitki polenleri ile temas sonrası, çok efor sarfetme, böcek ısırması bazen su teması ile bile kurdeşen oluşabilmektedir” dedi.
Kronik ürtikerli birçok hastada altta yatan sebebi tespit etmenin sıkıntı olduğunu belirten Bostancı, “Yapılacak bir çok tetkik sonucu olağan bulunur.
Kurdeşen teşhisini bulmak için deri prick (delme) testi yapılabilir. Bu testte değişik bitki polenleri, küf mantarları, mesken tozu akarları, kanatlı hayvan, kedi, köpek tüyleri, lateks üzere kimyasallar, yumurta, inek sütü, balık eti, kırmızı et, kakao, çilek, portakal üzere meyveler, ceviz, fıstık, fındık üzere çerezler bakılır. Test kol iç yüzünden uygulanır ve 15-20 dakikada sonuç verir. Kurallara uygun yapıldığında epeyce emniyetli bir testtir. Etkenin belirlenip ona nazaran tedbir alınması açısından pahalıdır. Kurdeşen tedavisinde antihistaminik olarak isimlendirilen ilaçlar kullanılır. Akut ürtikerde kısa müddette tesirli olurken kronik ürtikerde uzun vadeli ilaç kullanımı gerekebilir. Antihistaminikler kurdeşen hastalığını baskılamak için kullanılır. Kullanıldığı sürece belirtiler baskılanır. Kurdeşen hastalığı tedavisi ile dermatoloji uzmanlarına danışmak ve nedenini araştırıp ona nazaran tedavi uygulamak esastır” formunda konuştu.

Hediye sipariş alışveriş ankara
NALLIHAN CEP TELEFONU UYGULAMASI NALLIHAN SON DAKİKA
HABER GÖNDER


YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.