DOLAR

32,9270$% 0.36

EURO

35,8296% 0.63

STERLİN

42,4363£% 0.5

GRAM ALTIN

2.518,52%0,70

ÇEYREK ALTIN

4.086,00%0,51

BİTCOİN

1907712฿%-2.08105

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

İnanmamanız gereken 5 kalp hastalığı efsanesi

Medline Adana Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Tuna Katırcıbaşı, insanların sağlıklı bir kalbe sahip olmak isterken çoklukla çok fazla araştırmadan, kaynağı bilinmeyen ve sağlam olmayan yerlerden edindikleri bilgileri uygulayarak kalp sıhhatlerini önemli manada tehlikeye attıklarını belirterek, toplumda yanlışsız bilinen fakat inanılmaması gereken 5 kalp hastalığı efsanesini anlattı.

Sırf ailemde varsa kalp hastalığına yakalanırım

Genetik yatkınlığın (ebeveyn ve kardeşlerde hastalık öyküsü) koroner arter hastalığının gelişmesinde rol oynayabildiğini vurgulayan Prof. Dr. Tuna Katırcıbaşı, “Ancak, kalp hastalıklarının yüzde 90’ı makus beslenme, sigara kullanımı ve hareketsiz hayat üzere ziyanlı hayat stili seçimlerinden kaynaklanır. Bu olumsuz seçimler, kandaki kolesterol ve başka ziyanlı yağların düzeyini yükseltebilir, kan basıncınızı artırabilir ve metabolik sendrom yahut tip 2 diyabet gelişimine neden olabilir. Sonuçta bunların tümü kalp hastalığı riskinizi artırır. Genetik olarak yüksek kolesterole, yüksek tansiyona yahut diyabete yatkınsanız, kalp sıhhatine uygun bir ömür stili benimsemeniz ve bu tehlikeli risk faktörlerini denetim etmek için birtakım ilaçlar kullanmanız, muhtemel bir kalp krizinden kaçınmanız yahut bunu mümkün olduğunca geciktirmeniz için çok önemlidir” dedi.

Uygun kolesterole sahip olarak berbat kolesterolü dengeleyebilirim

Prof. Dr. Tuna Katırcıbaşı, son yıllarda yapılan çalışmaların “iyi kolesterole sahip olarak makus kolesterolü dengeleyebilirim” fikrinin yanlış bir inanış olduğunu kanıtladığına dikkat çekerek şöyle devam etti:

“Artık yeni tıbbı takip eden tüm kardiyoloji uzmanları, hem ’iyi’ yüksek yoğunluklu lipoprotein (HDL) kolesterolü hem de ’kötü’ düşük yoğunluklu lipoprotein (LDL) kolesterolü içeren toplam kolesterole bakmak yerine, LDL kolesterol üzerine odaklanıyorlar. Yüksek bir HDL düzeyi muhakkak olumlu bir gösterge olsa da buna eşlik eden LDL yüksekliğinin atardamarlarınızda hala kolesterol biriktiriyor olabileceğini ve bunun da kalp krizi, felç ve başka birtakım önemli meselelere yol açabileceğini unutmamak gerekiyor.”

Diyet ve sporla yüksek LDL kolesterol düzeyini düşürebilirim

LDL düzeyi çok yüksekse, onu düşürmek için statin (lipit düşürücü ilaç) yahut öbür bir kolesterol düşürücü ilaca muhtaçlık olacağını belirten Prof. Dr. Tuna Katırcıbaşı, “Bunun nedeni, karaciğerin bedendeki kolesterolün yaklaşık yüzde 75’ini oluşturması ve diyetin sadece yüzde 25’inden sorumlu olmasıdır. Kalp hami beslenme modeli LDL düzeyinizi bir halde düşürebilir lakin çok yüksek bir LDL bedeliniz mevcutsa ve/veya koroner arter hastalığı geçmişiniz varsa, kolesterol düşürücü ilaçların listenize eklenmesi neredeyse şarttır” diye konuştu.

Yüksek tansiyonum olsaydı kesinlikle bir belirtisi de olurdu

Prof. Dr. Tuna Katırcıbaşı, “Yüksek tansiyonun (hipertansiyon) öteki bir ismi ’sessiz katil’dir. Maalesef hipertansiyon çoklukla kalp krizi yahut felce neden olana kadar hiçbir belirti vermez. Bu nedenle kan basıncınızı sadece bir tansiyon aleti kullanarak keşfedebileceğinizi asla unutmayın” dedi.

Yağlar kalp için zararlıdır

Yiyeceklerde dört farklı cinste yağ bulunduğunu fakat hepsinin de makûs olmadığını vurgulayan Prof. Dr. Tuna Katırcıbaşı, şunları kaydetti:

“Yapay olarak üretilen trans yağlar, kısmen hidrojenize yağlar olarak da isimlendirilir ki en berbatıdır. Birçok unlu mamulde ve işlenmiş besinde bulunan trans yağlar, berbat LDL kolesterol düzeylerini yükseltir; tıpkı kırmızı et ve tereyağı üzere hayvansal eserlerden gelen doymuş yağlar da olduğu üzere. Sıhhatsiz doymuş yağları sağlıklı tekli doymamış yağlar ve çoklu doymamış yağlarla değiştirmek (hayvansal yağlar yerine bilhassa zeytinyağı kullanmak) LDL düzeyinizi düşürebilir. Münasebetiyle her yağ makûs değildir. Fakat trans yağlar ve hayvansal kaynaklı doymuş yağlar en kötüleridir.”

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Epilepsi hastaları toplumdan soyutlanmamalı

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0