DOLAR

32,6990$% -0.32

EURO

35,0813% -0.53

STERLİN

41,4905£% -0.49

GRAM ALTIN

2.432,29%-0,51

ÇEYREK ALTIN

3.899,00%-0,60

BİTCOİN

2150991฿%-0.97092

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

Epilepsi hastaları toplumdan soyutlanmamalı

Dünya Epilepsi Günü vesilesiyle açıklamalarda bulunan Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Nöroloji Uzmanı Doç. Dr. Dilek Ekici, epilepsinin tedavi edilebilir bir hastalık olduğunu belirterek, epilepsi hastası bireylerin toplumdan asla soyutlanmaması gerektiğini söyledi.

Halk ortasında sara hastalığı olarak da bilinen epilepsinin en az 24 saat orta ile iki yahut daha fazla tekrarlayan nöbetlerle karakterize bir durum olduğunu söz eden Doç. Dr. Dilek Ekici, “Nöbetler bazen şuur kaybı, çenede kilitlenme, bedende kasılma, titreme, kol ve bacaklarda atımlar halinde olabileceği üzere dalma, boş bakma, tat, koku üzere hisler hissetme halinde de olabilir. Nöbetler genel olarak kısmî ve yaygın nöbetler olarak ikiye ayrılır. Epilepsi nöbetlerinin büyük bir kısmı çocukluk devrinde başlamakla birlikte, rastgele bir yaşta ortaya çıkabilir” halinde konuştu.

Epilepsinin tedavi edilebilir bir hastalık olduğunu vurgulayan Doç. Dr. Ekici, “Epilepsi teşhisi, klinik bulgular ve kıssayla konur. Epilepsi doğrulandıktan sonra hastalara antiepileptik ilaç tedavisi başlanır. Antiepileptik ilaçlarla denetim altına alınamayan, dirençli epilepsili hastalarında epilepsi cerrahisi, ketojenik diyet, vagal hudut uyarımı üzere öteki tedaviler uygulanmaktadır. Uzun vadeli uykusuzluk, uzun vadeli açlık, ateş ve enfeksiyonlar, gerilim, televizyon ve bilgisayar üzere parlak ışık saçan aygıtlar, çok kafein kullanımı ve birtakım ilaçlar nöbeti tetikleyebilir” formunda konuştu.

Nöbet esnasında hastanın ağzının zorla açılmaması gerektiğinin altını çizen Doç. Dr. Ekici, “Kısa süren nöbetlerin beyne ziyan vermediği kabul edilmektedir. Nöbet esnasında hasta yatar durumda değilse nazikçe yere yatırılmalıdır. Ağızdaki yiyecekler yahut kusmuk nefes borusuna kaçabileceği için teneffüs yolu açık kalacak halde hasta yan konuma çevrilmelidir. Zedelenmeye yol açabilecek şeyleri etraftan uzaklaştırılıp, yumuşak gereçler (yastık, battaniye) koyarak hastanın güvenliği sağlanmalıdır. Hastanın yüzüne su dökülmemeli, dişleri açmaya ya da çırpınmasını durdurmaya çalışılmamalıdır. Nöbet sırasında ilaç dahil ağızdan hiçbir şey verilmemelidir. Tabibinin tavsiyesi ile nöbet sırasında rektal diazepam kullanabilirsiniz. Nöbet çok uzun sürerse yahut tekrarlarsa, nöbet sonrası teneffüs zahmeti devam ederse 112 aranmalıdır” diye konuştu.

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

(Özel) Bilim Kurulu Üyesi İlhan’dan hafta sonu uyarısı: “Bir araya geldiğiniz insanlar mutant virüse sahip olabilirler”

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI