İmplant tedavisinde dikkat edilmesi gerekenler

Diş kaybı yaşayanların imdadına yetişen implant tedavisi birçok vakit en gerçek usul olmasına karşın bazen yüz güldürücü sonuçlar vermeyebiliyor …

Hediye sipariş alışveriş ankara
13.09.2021
A+
A-

Diş kaybı yaşayanların imdadına yetişen implant tedavisi birçok vakit en gerçek usul olmasına karşın bazen yüz güldürücü sonuçlar vermeyebiliyor. Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Uzmanı Dr. Kerem Turgut Atasoy, tedavinin başarılı olabilmesinde üç kıymetli ögenin rol oynadığını belirterek, “İmplant tedavisinde yanlışsız doktor, gerçek implant, yanlışsız hasta kombinasyonu muvaffakiyet için büyük ehemmiyet taşımaktadır” dedi.
Dr. Turgut Atasoy, çene kemiğine yerleştirilen ve protezlere takviye olan yapay diş köklerine “implant” denildiğini hatırlatarak, eksik dişlerin yerine takılan bu köklerin üzerine yapılan dişlerin uzun ömürlü olması nedeniyle hayat uzunluğu kullanılabileceğini söz etti.
İmplant tedavisinin her vakit başarılı sonuçlanmadığını da vurgulayan Atasoy, tedavinin muvaffakiyete ulaşmasında doktorun büyük hissesi olduğunu kaydederek, “İmplant tedavisinde en kıymetli öge, uygulayıcı doktorun yanlışsız teknik maharete sahip, ilgili eğitimleri almış ve alanında tecrübeli olmasıdır. Hakikat bir tedavi planlaması ve ülkü cerrahi yaklaşımla implant cerrahisi hastalar için çarçabuk atlatılabilen bir cerrahi girişimdir” dedi.

“Standart eser değil, çeşidi hastaya nazaran değişir”
Tedavide dikkat edilmesi gereken bir öteki ögenin “doğru malzeme seçimi” olduğunu lisana getiren Dr. Kerem Turgut Atasoy, şöyle devam etti:
“300’den fazla dental implant markası ve bunların kendi içinde alt kümeleri vardır.Münasebetiyle dental implantı herkese birebir biçimde uygulanan standart bir eser olarak düşünmemek gerekir. Olaya nazaran implant çeşidi seçilir. İmplantın yiv dizaynından yüzey özelliklerine kadar pek çok farklı kriteri karşılaması gerekir. Ayrıyeten uzun müddetli klinik muvaffakiyete sahip olduğu bilimsel olarak ispatlanmış implant firmaları ile tedaviyi uygulamak, başarıda büyük ehemmiyet taşımaktadır. Bunun yanı sıra uygulanacak olan implant üstü protezin çeşidi, implant markasının dijital protez üretimine uyumlu olması üzere faktörler de göz önünde tutulmalıdır. Unutulmamalıdır ki dijital üretimle yapılan protezler, her vakit için daha ülkü bir estetik ve doku ahengine sahiptir. Bu protezlerde mikron seviyesinde hassasiyetle üretim sağlayan yüksek teknoloji gereçler kullanılmaktadır.”

“Hasta tedavinin sorumluluğunu doktorla paylaşmalı”
Tedavi sürecinde hastaya da büyük misyon düştüğünü anlatan Dr. Atasoy, “İmplant uygulanan kişinin tedavinin başarılı olabilmesi için kimi sorumlulukları doktorla paylaşması gerekmektedir.


Bunlar yanlışsız ağız bakımı, minimal sigara tüketimi, nizamlı olarak diş tabibi denetimi üzere kişinin bu tedaviden uzun devirde faydalanabilmesini sağlayacak olmazsa olmaz gerekliliklerdir” diye konuştu.

Hediye sipariş alışveriş ankara
Hediye sipariş alışveriş ankara
NALLIHAN CEP TELEFONU UYGULAMASI NALLIHAN SON DAKİKA
HABER GÖNDER


YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.