DOLAR

32,3383$% 0.02

EURO

34,8815% -0.01

STERLİN

41,4527£% 0.18

GRAM ALTIN

2.404,93%0,16

ÇEYREK ALTIN

3.907,00%0,10

BİTCOİN

2251545฿%-0.12457

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

Uzmanlardan ailelere aşı tavsiyesi: “Alerjisi olan çocuklara da aşıyı gönül rahatlığıyla yaptırabilirsiniz”

Çocuk İmmünolojisi ve Alerji Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Becerikli İğde, çocuklarda aşılama ve alerjiye ait, “Lütfen rastgele ilaç vermeyin, verdiğiniz ilaç o an rahatlatıyor üzere görünebilir lakin çocuğa yarardan çok ziyan veriyor. Aşı 12 yaş üstüne başladı, kesinlikle aileler çocuklarını ve kendilerini korumak için yaptırsınlar. Alerjik çocuklarda aşının bir sorun oluşturma ihtimali sağlıklı çocuklardan farklı değil. Hekiminize durumunuzu anlatın, gönül rahatlığıyla yaptırın” dedi.
Covid-19 salgınıyla uğraş kapsamında aşılamada yaş hududu isteğe bağlı olmak üzere 12 yaşa düştü.
Bu kapsamda kimi aileler çocukları için aşı tereddüdü yaşarken, alerjisi olan çocukların durumu da merak konusu oldu. Çocuk İmmünolojisi ve Alerji Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Uzman İğde, Kağıthane Belediyesi, Liv Hospital ve Boston Childrens Hospital iş birliğinde gerçekleşen aktiflikte çocuklarda aşı ve alerji konusuna ait açıklamalarda bulundu. Pandemi sürecinde aşının ehemmiyetine dikkat çeken Prof. Dr. İğde, “Türk Ağır Bakım Derneği yakın vakitte paylaştı şu anda ağır bakımda yatan hastaların yüzde 50’si hiç aşı vurulmamış, yüzde 35-40’ında eksik aşılama yapılmış. Aşılamasını tam yaptıranların oranı yüzde 0.5. Yani bu söylediğim en âlâ yanıt oluyor. Bilhassa Biontech şu anda en tesirli aşı konumunda. Deniliyor ki çocuklarda hastalık az görülüyor lakin bunun iki türlü sorunu var. Az görülse bile bir kısmı çok ağır geçiyor. İkincisi bir kısmı hafif geçiyor lakin hafif geçirenler de etraflarına yayıyorlar. Anne, baba, kardeşleri var. Toplumsal bağışıklığı sağlayabilmek için, etraflarını koruyabilmek için çocukların ailelerini koruyabilmeleri için kesinlikle çocuklara aşı yapmak lazım. Çok konuşuluyor bu aslında, aşıların komplikasyonlarının uzun vadede dataları elimizde olmadığı için tartışılıyor. Yaptırdığımız bütün aşılarda komplikasyon riski var. Bu yaptırdığımız aşılardan daha fazla değil. Faydası göz önüne aldığımız vakit bu aşıları kesinlikle yaptırmak gerekiyor” dedi.

“Alerjikseniz aşınızı gönül rahatlığıyla yaptırın”
Aşılamada yaşın 12’ye inmesi ve alerjisi olan çocukların aşı olup olmayacağı mevzusuyla ilgili açıklamalarda bulunan İğde, kelamlarını şöyle sürdürdü:
“Şu anda 12 yaş üstüne başladı, bu devletimizin çok büyük bir hizmeti bunu pahalandırmak lazım.Ailelerin müsaadesiyle bu 12 yaş üstüne yapılabiliyor. Kesinlikle aileler çocuklarını ve kendilerini korumak için yaptırsınlar ve bilimsel datalar bize gelmeye devam ettikçe aşılama oranı dokuz aya kadar düşecek, müsterih olsunlar. Bizim çocuklarımızı koruyacağımız şey muhakkak; maskelerini önereceğiz, toplumsal uzaklığa uyun diyeceğiz. Lakin en değerlisi birçok ülkede bu imkan yok, aşıları kesinlikle yaptırmamız gerekiyor. Alerjik çocuklar aşı yaptırabilir mi diyorlar. Alerjik çocuklarda aşının bir ıstırap oluşturma ihtimali sağlıklı çocuklardan farklı değil. Birinde yüzde 0.5 ise, başkasında de 0.5 lakin ne oluyor alerji gelişirse olağana nazaran biraz daha ağır seyredebiliyor. Alerjikseniz aşınızı gönül rahatlığıyla yaptırın lakin yaptırmadan evvel bir hekiminize durumunuzu anlatın. Yaptırdıktan sonra da en azından yarım saat hastane şartlarında kalın. Alerjik bir tepki gelişecekse en mümkün gelişme mühleti birinci yarım saat.”

“Önlemleri alarak bu riskleri aşmamızı sağlayabilecek bir ortam olduğunu biliyoruz”
Okulların açılmasıyla etkileşimin artmasının çocuklar için getirebileceği riskler üzerine konuşan İğde, “Birtakım riskler var lakin bizim artık tedbirleri alarak bu riskleri aşmamızı sağlayabilecek bir ortam olduğunu biliyoruz.


Amerika’da da, Avrupa’da, Kanada’da benzeri bir uygulamaya gidildi, oradan bilgiler geliyor. Yani aileler aşıları yaptırırsa, toplumsal araya dikkat ederlerse sahiden bu olağandan daha farklı bir pandemi olmuyor. Çocukların eğitimi için artık yüz yüze eğitim koşul, artık bundan kaçışımız yok” dedi.

“Çocuklara lütfen rastgele ilaç vermeyin”
Sonbahar aylarında oluşan alerji durumlarına ait de İğde, “Sonbahara has birtakım alerjenler açığa çıkıyor.


Küfümüz, tozumuz artmaya başlıyor, bunlar yapıyor. Sonbahar ve kışın ne oluyor, hava soğumaya başlıyor. Havanın soğuması alerjik hastalıkları azdırır, gribal enfeksiyonlar artıyor. Gribal enfeksiyonlar alerjik hastalıkları azdırır. Aileler şöyle bir gaflete düşüyor, mesela çocuk öksürdü, öksürük şurubunu veriyor kısa mühlet için rahatlatır ancak yerdeki sorunu tedavi etmezseniz bir mühlet sonra tekrar eder ve daha ağır karşımıza gelir. Lütfen rastgele ilaç vermeyin, verdiğiniz ilaç o an rahatlatıyor üzere görünebilir lakin çocuğa yarardan çok ziyan veriyor. Hem daha uzun vadede teşhis konulmasına sebep oluyor hem de kronikleştiği vakit hastalığa bağlı uzun periyot tesirler daha kalıcı oluyor” sözlerini kullandı.

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Minik kalpteki delik, Cerrahi’de tedavi edildi

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI