DOLAR

32,3923$% 0.25

EURO

35,1652% 0.56

STERLİN

41,1827£% 0.02

GRAM ALTIN

2.387,03%0,22

ÇEYREK ALTIN

3.910,00%-1,61

BİTCOİN

2264386฿%0.76535

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

’’Hipertansiyon, kalp krizi ve kalp yetersizliğini tetikler’’

Kardiyoloji Uzmanı Dr. Öğretim Üyesi Erhan Gönen, ’’İlerleyen yaşlarda hipertansiyon kesinlikle denetim altına alınmalıdır. Zira hipertansiyon, kalp krizi, aort damar yırtılması, beyin kanaması ve kalp yetersizliği üzere en hayati sorunların tetikleyicisidir’’ dedi.

Medipol Üniversitesi Pendik Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Dr. Öğretim Üyesi Erhan Gönen, 65 yaş ve üstü bireylerde daha sağlıklı bir kalbe sahip olmak için tekliflerde bulundu.

Yapılan çalışmalarda 2030 yılında dünya nüfusunun 3’te 1’i 65 yaş ve üzeri olması beklendiğini belirten Dr. Öğretim Üyesi Erhan Gönen, ’’İlerleyen yaşlarda hipertansiyon kesinlikle denetim altına alınmalıdır. Zira hipertansiyon, kalp krizi, aort damar yırtılması, beyin kanaması ve kalp yetersizliği üzere en hayati sorunların tetikleyicisidir’’ dedi.

Hipertansiyonun bilhassa 65 yaş üstü şahıslarda çok yüksek bir oranda görüldüğünü aktaran Dr. Öğretim Üyesi Gönen, ’’Pek çok faktöre bağlı değişmekle birlikte ortalama 65 yaş üzerindeki kimselerin yüzde 65’inde, 75 yaş ve üzerindeki kimselerin ise yüzde 75’inde hipertansiyon gelişmektedir’’ halinde konuştu.

’’Yılda bir kere kesinlikle tabip denetimi yaptırın’’
Dr.


Gönen, kelamlarını şöyle sürdürdü: ’’Her yaş kümesinde olduğu üzere 65 yaş üstü hastalarda da genel kalp hastalıkları risk faktörleri mevcut olmakla birlikte 65 yaş üstü bireylere özel kimi durumlarda bulunmaktadır. Bu durumlar ise; erkeklerde 45 bayanlarda ise 55 ya da erken menopoz, aile hikayesi (birinci derece akrabalardan erkekte 55, bayanda 65 yaşından evvel koroner arter hastalığı bulunması, sigara içiyor olmak, hipertansiyon, hiperkolesterolemi, düşük HDL-kolesterol bedeli, diyabet bir risk faktörü olmanın yanı sıra, koroner kalp hastalığı varlığına muadil bir risk taşıdığından risk değerlendirmesinde farklı bir yeri vardır.

Bunlara ek olarak yaşlanmaya bağlı olarak dejeneratif ( yıpranmaya bağlı) kapak hastalıkları da 65 yaş üstü hastalar için risk teşkil etmektedir.

Bu yüzden bu risk faktörleri bulunmasa bile kesinlikle yılda 1 sefer kalp tabibini ziyaret etmeleri ve gereken testlerin yapılması önerilmektedir.

’’Hipertansiyon kalbin en büyük düşmanı’’
Pek çok faktöre bağlı değişmekle birlikte ortalama 65 yaş üzerindeki kimselerin yüzde 65’inde, 75 yaş ve üzerindeki kimselerin ise yüzde 75’inde hipertansiyon gelişmektedir.


Genel olarak hipertansiyonun yüzde 95’i esansiyel yani nedeni bilinmeyen hipertansiyon oluşturmaktadır. Bunlarında genetik nedenlere bağlı olduğu düşünülmektedir. Fakat yaşlanmaya bağlı gelişen tansiyonda ise hareketsiz ömür üslubu, böbrek işlevlerindeki bozulmalar, aort ve atardamar duvarındaki sertleşme neden olmaktadır. Hipertansiyon kesinlikle denetim altına alınmalıdır. Zira hipertansiyon, kalp krizi, aort damar yırtılması, beyin kanaması ve kalp yetersizliği üzere en hayati sorunların tetikleyicisidir.

’’Hipertansiyonunuz varsa düşürmek için limon ve sarımsak tüketmeyin’’
Limon ve sarımsak sıhhatimiz için epey yararlı besinlerdir.


Bunların tansiyon düşürücü tesirleri de bulunmaktadır. Fakat hipertansiyon tedavisinde kullanılmaları mutlaka yanlış bir yaklaşım oluşturur. Zira bu casusların doz ayarlaması ve tesir müddetleri standardize edilemediği için hastalar her türlü tansiyona bağlı komplikasyonlara açık hale gelirler. Bunların yerine günlük standart ilaçları kullanarak kendilerini 24 saat itimat altına alabilirler.

Hipertansiyon hastaları öncelikle beslenmelerine dikkat etmelidirler.

Kilo alımında, tansiyon denetimi bozulur ve ilaç dozunu yahut sayısını artırmak gerekir.

Ayrıyeten fazla tuz ve katı yağ kullanımından sakınılması gerekmektedir. Yağları fazla yüksek olan tansiyon hastalarının damar ve böbrek işlevlerinde bozulmalar görülür. Bu da tansiyon tedavisini güçleştirir. Hipertansiyon hastaları nizamlı başta tempolu yürüyüş olmak üzere antrenman yapmalıdırlar. Bu hem makus kolesterol seviyesini hem de damar direncini düşürür.

’’Yüksek kolesterol kalp krizine davetiye çıkarır’’
Yüksek kolesterole bağlı damar duvarında kalınlaşma ve sertlik artar.


Damar duvarında yer alan plakların yağ yükü artar ve çok kolay yırtılır hale gelirler ki bu da hipertansiyonlu hastalarda kalp krizi ve inmeye davetiye çıkarır.

Ayrıyeten böbrek işlevlerinde bozulmayı gündeme getirir. Yapılan klinik çalışmalarda berbat huylu olarak bilinen yağlardan LDL seviyesindeki düşmelerin kalp krizi yahut gibisi damar sorunlarında değerli azalmalara yol açtığı gösterilmiştir. Bu düşüş ilaçların yanı sıra tertipli antrenman ve beslenme alışkanlığı ila sağlanması büyük değere haizdir. Bunlar LDL’yi düşürürken tıpkı vakitte damar duvarındaki yağları uzaklaştıran güzel huylu kolesterol olan HDL’yi de artırırlar. ’’

Sağlıklı kalp için neler yapılmalı?
Kalp sıhhati için tekliflerde bulunan Dr. Gönen, ’’Sigaradan uzak durun, sağlıklı beslenmeye itina gösterin, yürüyüş başta olmak üzere tertipli idman yapın, ruh sıhhatinizi toplumsal ve ruhsal dayanak ile koruyun, nizamlı olarak kalp damar testlerini yaptırın, tansiyonunuzu kesinlikle yakın takibe alın, tansiyonunuz yüksek seyrediyorsa kesinlikle en kısa müddette hekiminize başvurun’’ diye konuştu.
Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Milyon dolarlık ilacın üretimi için üç kurum bir araya geldi

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI