DOLAR

32,7878$% 1.53

EURO

35,1602% 0.53

STERLİN

41,6058£% 0.85

GRAM ALTIN

2.456,52%2,76

ÇEYREK ALTIN

3.943,00%1,82

BİTCOİN

2167377฿%0.27077

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

Milyon dolarlık ilacın üretimi için üç kurum bir araya geldi

‘Nobel’ ilaç firması, Türkiye’nin her sene 10 milyonlarca dolar ödeyerek yurt dışından ithal ettiği ve az bir hastalığın tedavisinde kullanılan ilacın Türkiye’de üretilmesi için İzmir Biyotıp ve Genom Merkezi (İBG) ve Ozbio LLC ile mutabakat imzaladı.
Az hastalıkların tedavisinde kullanılacak olan bir ilacın üretimi için İzmir Biyotıp ve Genom Merkezi (İBG) ve OzBio LLC firması, ilaç üretiminde kullanılan hücre geliştirdi.
Bu geliştirilen hücrenin Türkiye’de üretiminin yapılabilmesi ve gereken sanayi takviyesinin sağlanabilmesi için Nobel İlaç firması hücre klonunu satın aldı. Satın alınan hücrelerden elde edilecek proteinin, Nobel İlaç firması tarafından ilaç haline getirilerek 2026’da yılında hastaların kullanımına sunulması planlanıyor. Türkiye’ye bu sene yaklaşık 150 milyon dolar maliyetinin olacağı öngörülen ilaç, Türkiye’de hammaddesi de dahil üretilmeye başlandığında ithalat açığı kalkmış olacak ve ilacın ihracatı ile bir arada Türkiye’ye gelir de sağlanacak. Muahedeyi Nobel İdare Konseyi Lideri Hasan Ulusoy, İBG İdare Şurası Lideri Prof. Dr. Ahmet Yozgatlıgil, OzBio LLC Inc. USA CEO’su Dr. Sadettin Öztürk imzaladı.
TÜBİTAK Lideri Prof. Dr. Hasan Mandal imza merasimi sırasında yaptığı konuşmada, Türkiye’de ilaç sanayiinin güçlendirilmesinin değerine vurgu yaparak “Türkiye’de ilaç sanayiinde dışa bağımlılığın azaltılması için araştırma altyapısını oluşturan ve bilgi üreten üniversite ve araştırma merkezleri ile üretimi gerçekleştiren sanayi kuruluşlarının bir ortaya gelmesi gerekiyor.
Bilgiyi üreten ile bilgiyi kullanan ortasında tek taraflı değil çift taraflı alakanın olması değerli. Bizim tüm gayretimiz da bu alakanın çift istikametli olması ve işbirliğinin ötesine geçerek, birlikte iş yapma kültürüne dönüşmesi.

Böylece çok başarılı projelere imza atılıyor. Bugün de ülkemiz için çok pahalı bir iş birliğine şahit oluyoruz. Ülkemizde üretilecek bu ilaç çok büyük bir katma kıymet oluşturacak.” dedi.

“Ülkemizde Ar-Ge dayanağı devlet siyaseti olmalı”
Nobel İlaç İdare Heyeti Lideri Hasan Ulusoy, dünyada ilaç Ar-Ge’sini devletlerin desteklediğini Türkiye’de de Ar-Ge takviyesinin devlet siyaseti olması gerektiğini belirtti.


Ulusoy, “Ülkemiz için güzel olsun diliyorum. Biz 50 yılı geride bırakmış esaslı bir firmayız. Bundan sonraki 50 yılımızda da var olabilmenin kurallarından birisi de biyoteknoloji alanına girmemizdi. Çünkü dünyada biyoteknolojik ilaçların kullanımı gitgide artıyor.

Şu anda bedel olarak yüzde 20’lere gelmiş durumda ve çok değerli tedavilerde kullanılıyor. Onun için biz de bu alana yatırım yaptık. Bütün dünyada ilaç Ar-Ge’sini devletler destekliyor. Münasebetiyle ülkemizde de Ar-Ge takviyesi devlet siyaseti olmalı.

Bizim için büyük meşakkatli yatırımlarla üreteceğimiz bu ilaçların, devlet tarafından nasıl hangi koşullarda alınacağını öngörebilmemiz lazım. Bunun yanında bu kadar sıkıntı kaidelerde geliştirilen yerli ilaçların ruhsatlandırma süreçlerinin de dünya standartlarına uygun bir formda kısalması lazım. Şu anda bu müddetler çok uzun. Bu mutabakatla biz geliştirme sürecini yükseltmiş olacağız.

İBG ve OzBio LLC’nin bugüne kadar geliştirdiği, yaptığı gelişmelerden faydalanarak biz oradan alıp bunu endüstriyel boyuta taşıyacağız.” dedi.

“Hedefimiz ülkemizin dışa bağımlılığı ve dış açığını azaltmak”
İBG İdare Konseyi Lideri Prof. Dr. Ahmet Yozgatlıgil, “İzmir Biyotıp ve Genom Merkezi, Dokuz Eylül Üniversitesi yerleşkesinde sıhhat ekosisteminde bulunan bir merkezimizdir.


Yaklaşık 300 çalışanı ve lisansüstü öğrencisi ile kanser, biyoteknoloji ve genom alanında çok farklı çalışmalar yapıyoruz.

Burada olağan ki maksadımız ülkemizin biyoteknoloji alanında yetkinliğini arttırmak ve bu yetkinliği özel kesimimize aktararak ve onlarla iş birliği yaparak ülkemizin bu alanda rekabetçi gücünü artırmak ve dışa bağımlılığı azaltmaktır. Bugün imzaladığımız bu muahede kamu, sanayi işbirliği alanında çok değerli bir model oluşturmaktadır” diye konuştu.

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Bu hastalık sinsice geliyor

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI