DOLAR

28,9352$% 0.07

EURO

31,4702% -0.03

STERLİN

36,7143£% -0.2

GRAM ALTIN

1.948,52%1,29

ÇEYREK ALTIN

3.181,00%2,15

BİTCOİN

1159665฿%1.53786

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

Her üç çocuktan ikisi siber tehlike altında!

Anket yapılan çocukların;

  • %45’i siber zorbalığa maruz kalmış,
  • %39’u hakkında olumsuz izlenim oluşmuş,
  • %29’u şiddet ve cinsellik içeren içeriklere maruz kalmış,
  • %28’i siber tehdit almış,
  • %17’si yabancı birisiyle yüz yüze buluşma veya cinsel taciz gibi riskli temaslarda bulunmuş,
  • %13’ü oyun bağımlılığı riski altında ve
  • %7’si sosyal medya bağımlılığı riski altında.

 Veriler rahatsız edici derecede yüksek. Özellikle hedef grubunun 8-12 yaş arasında çocuklar olduğu düşünüldüğünde bu oranlar çok daha rahatsız edici hale geliyor. Aşağıdaki grafiğe bakıldığında çocukların çevrimiçi güvenlik endekslerine göre orta grupta yer aldığı görülmekte. Cep telefonu olmayan ve sosyal medya ve oyun oynama etkinliği az olan çocuklara göre cep telefonuna sahip olan çocuklar ortalama %20, sosyal medyada aktif olan ve daha fazla oynayan çocuklar ortalama %40 daha fazla risk altında.

Türkiye’nin detaylı karnesine baktığımızda siber riskten sınıfta kaldığını söyleyebiliriz. Dijital ortamları disiplinli kullanım, dijital yetkinlik, bağlanırlık ve rehberlik ve eğitim alanlarında küresel ortalamanın üzerinde iyi bir not almış durumdayız. Sosyal altyapıda ise ortalamaya yakın bir notumuz var.  

Çocukların çevrimiçi güvenliklerini sağlamak için onları bu konuda bilinçlendirmeyi hedefleyen DQ (Dijital Zeka) Enstitüsü’nün kurucusu Dr. Yuhyun Park ile birkaç sene önce Türkiye’ye geldiğinde sohbet etme imkanı bulmuştum. Uzun soluklu bu çalışmalarını Türkiye’ye getirme konusunda bir telekom şirketimiz ile ortaklık yapmışlardı ve teknoloji zirvesinde tanıtımı yapılmıştı. Dr. Park, bu çalışmaların ürünü olarak ortaya çıkan Çocuk Çevrimiçi Güvenlik Endeksini şu şekilde tanıtıyor:

“Çocuk Çevrimiçi Güvenlik Endeksi, dünyadaki çocukların çevrimiçi güvenliği hakkında herkese bir uyandırma çağrısı olarak hizmet vermelidir.”

Türkiye, bu çağrıya cevap verdiğinden beri çocuklarımızın DQ’larında ortalama olarak %11 artış gözlemlendi. Bu hafta yeni veriler ışığında tabloyu biraz daha netleştirmek istedim. Gelecek hafta ise dijital zekanın tanımı, çocuklarımızı bu konuda nasıl geliştirebileceğimize dair bilgileri paylaşmayı planlıyorum.

Raporun detaylarına bakmak isterseniz, raporun orijinaline https://www.dqinstitute.org/child-online-safety-index/ adresinden erişilebilir.

 

Sağlıcakla kalın,

Doç. Dr. Serkan Özel
Boğaziçi Üniversitesi

@serkanozeltx

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Tam 46 bin satır kod yazdı… Yerli ve milli işletim sistemi geliştirdi

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI