DOLAR

32,3045$% 0.25

EURO

34,8708% -0.87

STERLİN

41,3180£% -0.16

GRAM ALTIN

2.386,07%-3,04

ÇEYREK ALTIN

3.910,00%-1,61

BİTCOİN

2250384฿%0.1791

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

“Her türlü jet motorunu üretebiliriz”

TEI Genel Müdürü ve İdare Şurası Lideri Prof. Dr. Mahmut Faruk Akşit, Türkiye’nin havacılık motorları alanında geldiği noktayı özetlerken, “TEI olarak artık ülkemizin gereksinimi olan en büyüğünden, en küçüğüne her türlü jet motorunu yapacak, geliştirecek ve üretecek güçteyiz” dedi.
Canlı yayınlanan bir televizyon programına katılan Prof. Dr. Akşit, Türkiye’nin havacılık motorları alanında geldiği noktayı özetlerken, stüdyoda, üretimden çıkmış gerçek motorlar üzerinden tek tek sunum yaptı.

2013’ün son günlerinde TEI’de misyona başladığını paylaşan Akşit, kelam konusu periyotta Ar-Ge gruplarının 100 kişinin altında olduğunu söyleyerek, “O periyot pistonlu motorlar alanına yoğunlaşmıştık zira ülkemizin gündeminde İHA’lar vardı.
Birinci geliştirdiğimiz motorlarımız da ülkemizin özgün İHA’ları için oldu. TEI-PG115, TEI-PD155 ve TEI-PD170 motorlarımız bu çalışmalarımızın birer eseridir. Bu üç motorumuzda da seri üretim fazına devam ediyoruz” dedi. TEKNOFEST 2021’de birinci prototipini sergiledikleri TEI-PD222ST motorunun da pistonlu motorlar alanındaki çalışmalarının bir devamı üzere değerlendirilebileceğini aktaran Akşit, bu motor projesinde rakip motorlara nazaran önemli güç avantajı sağlanacağını paylaştı.
TEI’de, özgün motor geliştirme çalışmalarında binin üzerinde mühendisle çalıştıklarını anlatan Akşit, “10 ulusal motor geliştirdik.
5’i seri üretime girdi. Yalnızca motor projesini ortaya koymakla yetinmiyoruz, motorda kullanılacak materyallerin geliştirilmesi alanında da çalışıyoruz” diyerek TEI tarafından Türkiye’de birinci defa üretilen birtakım motor kesimlerini gösterdi.

“Hem sivil hem askerî emelle kullanılabilecek motorumuzla şampiyonlar ligindeyiz”
En çok gündemde olan projelerinden birinin TEI-TS1400 Turboşaft isimli ve basında ve kamuoyunda ‘Gökbey’in motoru’ olarak da anılan motor olduğunu söyleyen Akşit, “Bu projemiz dal içinde geldiğimiz noktayı göstermesi açısından da ülkemiz için hayli değerli.

Uygun sertifikasyon süreçlerini tamamladığımızda hem sivil hem askerî maksatla kullanılabilecek motorumuzla, gururla, bu alanda şampiyonlar ligindeyiz diyebiliyoruz. Motorumuzun güç sınıfına uygun tüm helikopterle de uyarlanabilecek bir motor geliştirdik.

Gereksinim halinde farklı platformlara entegrasyonu için de çalışmalar yapabiliriz.” diyen Akşit, TEI-TS1400 motorunun Gökbey ile birinci beşerli uçuş müsaadesini 2023 yılı bitmeden almayı hedeflediklerini ileterek, “TEI olarak artık ülkemizin gereksinimi olan en büyüğünden, en küçüğüne her türlü jet motorunu yapacak, geliştirecek ve üretecek güçteyiz” dedi.

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Pursaklar Belediyesi’nden gençlerin faaliyetlerinde akıllı kart sistemi

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI