DOLAR

32,7521$% -0.15

EURO

35,1537% -0.27

STERLİN

41,5702£% -0.25

GRAM ALTIN

2.438,68%-0,25

ÇEYREK ALTIN

3.909,00%-0,30

BİTCOİN

2148040฿%-0.6467

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

Hayat kurtaracak küre

Yaşar Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Kısmı 3. sınıf öğrencileri Elifnur Akdolan ve Zeynep Gönülalan, kurtarma küresi dizaynlarıyla İstanbul Maden ve Metaller İhracatçı Birlikleri (İMMİB) tarafından “Afet ve acil durumlar” temasıyla düzenlenen Endüstriyel Tasarım Yarışması’nda ödül kazandı. Öğrenciler; kurtarma küresini, Kastamonu Bozkurt’taki sel felaketinde çatıda tek tek kurtarılmayı bekleyen aileyi izledikten sonra helikopterlerin daha kısa müddette daha çok afetzedeyi kurtarabilmesi ve sarsmadan taşıyabilmesi için tasarladıklarını söyledi.
Yaşar Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Endüstriyel Tasarım Kısmı 3. sınıf öğrencileri Elifnur Akdolan ve Zeynep Gönülalan, bu yıl 17.’si gerçekleştirilen İMMİB 2021 Endüstriyel Tasarım Yarışması’nın Metalden Mamul Eserler Öğrenci Kategorisi için tasarladıkları “Kurtarma Küresi” projesiyle birincilik mükafatı kazandı.
İMMİB Endüstriyel Tasarım Yarışları; katma bedeli yüksek eserlerin geliştirilmesi, endüstriyel tasarım etkinliklerinin yaygınlaştırılması ve özendirilmesi, ihracata yönelik rekabet gücünün arttırılması emeliyle düzenleniyor. Her yıl farklı temada düzenlenen müsabakanın bu yılki teması “Afet ve acil durumlar” olurken bu tema kapsamında tasarımcılardan afet öncesi ve sonrasında süratle kullanılabilecek hayat kurtarıcı eser konseptleri tasarlamaları istendi.

Sel felaketinde çatıda tek tek kurtarılmayı bekleyen aile ilham verdi
Elifnur Akdolan ve Zeynep Gönülalan, Endüstriyel Tasarım Kısmı Dr. Öğretim Vazifelisi Ezgi Ozan Avcı’nın yürüttüğü Tasarım Müsabakası Projeleri dersi kapsamında tasarladıkları ve kendilerine birincilik getiren projeyi anlattı.


Öğrenciler, Kastamonu Bozkurt’taki sel felaketinde çatıda tek tek kurtarılmayı bekleyen aileyi televizyonda izledikten sonra bu türlü bir tasarım yapmaya karar verdiklerini belirterek, “Sel olduğu vakitlerde insanların konutunu su basınca genelde herkes konutun çatısına kaçıyor. Bunun örneklerini son vakitlerde yaşanan sel baskınlarında da gördük. Beşerler kümeler halinde çatılarda mahsur kalıyor ve kurtarma için helikopterler geliyor. Bu helikopterlerden profesyonel bir kişi aşağıya halatla iniyor ve yalnızca bir kişiyi kendine bağlayıp helikoptere çıkartabiliyor.

Uzun bir müddette, yalnızca tek bir kişiyi kurtarılabiliyor. Bu süreyi kısaltacak ve bir seferde daha fazla insanın kurtarılmasını sağlayacak bir tasarım yapmak istedik. Tasarladığımız kurtarma küresi sayesinde, insanları kümeler halinde birebir anda kurtarmak ve sarsmadan taşıyabilmek mümkün olabilecek” dedi.

Daha çok kişiyi sarsmadan taşıması için
Sistem hakkında da bilgi veren genç dizayncılar, “Helikopter, binanın çatısına yahut kurtarılacak şahısların yanına kurtarma küresini ulaştırdığında beşerler merdiveninden çıkıp içine oturacak.


Bebeklerin devrilmeyen yemek kaplarından esinlenerek tasarladığımız kurtarma küresinin düzeneği sayesinde de afetzedelerin sarsılmamasını hedefledik. Tasarımımızda, düşük bir maliyetle hafif ve sağlam olması için üretiminde delikli metal sac kullanılmasını öngördük” diye konuştu.

“Gurur duyuyoruz”
Endüstriyel Tasarım Kısım Lideri Dr. Öğretim Üyesi Tolga Benli de, “Endüstriyel tasarım topluluğu için kıymetli ve birleştirici bir platform olan, binlerce ihracatçının bünyesinde yer aldığı İMMİB’in müsabakasında yüzlerce müracaat ortasından birinciliğe layık görülen öğrencimizin başarılarıyla gurur duyuyoruz.


Bu tip yarışlar gelecek vaat eden başarılı genç dizayncılar hakkında ip uçları verirken, ilgili kısımlardaki öğrencilerin aldıkları eğitimin kalitesi, yerleşmiş bir kurum kültürünün varlığı, öğretim üyesi tecrübe ve yeterliliğinin öğrencilerimizin fikirlerinde ihracat potansiyeli olan başarılı dizaynlarda ortaya çıkmasına da aracılık etmekte” kelamlarına yer verdi.

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Nüfus müdürlüklerinde ’mobil’ dönem

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI