DOLAR

32,8248$% 0.04

EURO

35,2439% -0.18

STERLİN

41,7711£% -0.2

GRAM ALTIN

2.451,13%-1,53

ÇEYREK ALTIN

4.018,00%-0,32

BİTCOİN

2098981฿%-1.76173

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

Gut hastalığı iyi bir tedaviyle önlenebilir

Gut hastalığı hakkında bilgiler aktaran Romatoloji Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Oğuz Gürler, hastalığın tedavi ile denetim altına alınmaması durumunda atakların tekrarlayarak eklemelerde hasar oluşturacağı ve akabinde eklemlerde katılık ve hareket kısıtlılığı oluşabileceği ihtarında bulundu.
Birtakım eklemlerde ani ve şiddetli gelişen ağrı, hassasiyet, kızarıklık, şişme ve sıcaklık artışı nöbetlerine neden olan bir hastalık olan gut, çoklukla tek eklemi, sıklıkla da ayak başparmağını etkiliyor.
VM Medical Park Samsun Hastanesi Romatoloji Kliniği’nden Dr. Öğr. Üyesi Oğuz Gürler, gut hastalığında diz, ayak bileği, ayak, el, el bileği ve dirsek eklemlerinin de etkilenebileceğini vurguladı.

Herkesi tıpkı formda etkilemiyor
Gut hastalığının herkesi tıpkı halde etkilemediğini söyleyen Romatoloji Uzmanı Dr. Öğr.


Üyesi Oğuz Gürler, “Bazı beşerler hayatları boyunca bir tek atak geçirirler ve bundan öbür hiçbir sorun oluşmaz. Kimilerinde ise vakitle eklemlerde hasara ve ağrıya yol açan şiddetli kronik ataklar görülür. Gutun kesin kür sağlanan bir tedavisi yoktur lakin düzgün bir tedavi ile büsbütün hastalık önlenebilir. Uygun tedavi alevlenme sıklığınızın azalmasına hatta alevlenmelerin büsbütün kesilmesine ve eklem hasarlarının gelişmesine mahzur olabilir” dedi.

Ataklar apansız, süratli bir formda gelişirler
Eklemde ani başlayan, sıklıkla 5-10 gün süren şişme ve ağrıya akut atak denildiğini belirten Dr. Öğr.


Üyesi Gürler, “Ataklar çoklukla birdenbire, süratli bir halde gelişirler. Birinci atak sıklıkla mükellef bir akşam yemeğinin akabinde gece gelişir. Uykuda, gece yarısı çok bir eklem ağrısı ile uyanabilirsiniz. Atak esnasında ani, şiddetli eklem ağrısı, eklemde şişme, eklem etrafındaki deride parlak kırmızı yahut erguvani renk değişimi ve ciltte soyulmaya dikkat edilmelidir. Eklem etrafında çok hassasiyet-hatta yatak çarşafının değmesi bile bu alanda şiddetli ağrıya neden olabilir. Hastalıkta başlangıç yıllarında ataklar çok nadiren gelir. Ataklar ortasında her şeyin olağan olduğu, şikâyetlerin olmadığı bir periyot vardır. Şayet hastalık tedavi ile denetim altında tutulmazsa ataklar daha sık gelir ve atakların mühleti uzar. Tekrarlayan ataklar eklemlerinizde hasar oluşturur. Ataklardan sonra eklemlerinizde katılık ve hareket kısıtlılığı oluşabilir” halinde konuştu.

Gut ataklarını tetikleyen nedenler
Dr.


Öğr. Üyesi Oğuz Gürler, gut ataklarını tetikleyen nedenleri de anlatarak “Aşırı alkol alımı, yanlışlı ve çok beslenme (aşırı kırmızı et tüketimi), cerrahi operasyon geçirme, ani, şiddetli hastalık hali, yanlış diyet, eklem travması, ilaç tedavileri (aspirin, idrar söktürücü ilaçlar) gut ataklarını tetikleyen sebeplerdir. Gut hastalığındaki ağrı ve şişmenin nedeni ürik asit kristallerinin eklemde birikmesidir. Ürik asit bedende hücre döngüsü sonucu ortaya çıkan olağanda bulunan bir unsurdur. Kanda erimiş halde bulunur ve böbrekler yoluyla idrarla atılır. Gut hastalarında ürik asit seviyesi kanda çok yükselmiş olup, ürik asit kristalleri eklem ve öbür dokularda birikim yaparlar. Bu da eklemlerin zarı olan sinovyumda iltihaba neden olur” sözlerini kullandı.

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Amaç kozmetik, endişe insani

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI