DOLAR

32,5381$% 0.04

EURO

35,0075% 0.29

STERLİN

41,4460£% 0.2

GRAM ALTIN

2.433,72%-0,05

ÇEYREK ALTIN

3.905,00%0,00

BİTCOİN

2112473฿%0.61627

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

Günde 11 bin, yılda 4 milyondan fazla hasta geliyor…

Bursa’da 1,5 yıllık pandemi sürecinde en ağır günlerini yaşayan Bursa Kent Hastanesi 1 günde yaklaşık 11 bin yılda ise 4 milyondan fazla hastaya mesken sahipliği yaptı. Pandemi sürecinde 3 milyondan fazla bireye poliklinik hizmeti verilen hastanede kovid salgınına karşın 60 binin üzerinde ameliyat gerçekleştirildi.
Hasta kabulüne 16 Temmuz 2019’da başlayan, resmi açılışı 4 Ağustos 2019 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katıldığı merasimle yapılan bin 355 yataklı Bursa Kent Hastanesi, hizmetteki ikinci yılını tamamladı.
Nilüfer ilçesi Bursa – İzmir – İstanbul – Ankara otoyolu üzerindeki Doğanköy mevkiinde 475 bin metrekare kapalı alanda 6 hastaneyi içinde barındıracak biçimde inşa edilen hastane, nitelikli sıhhat hizmetleri ile öne çıkıyor.

Günde 11 bin, yılda 4 milyondan fazla hasta
Yalnızca kovid hastalarının değil, bütün vatandaşların sıhhat gereksinimlerini karşılayabilmek zorunda olduklarının altını çizen Bursa Vilayet Sıhhat Müdürü Dr. Fevzi Yavuzyılmaz, Bursa Kent Hastanesinin yalnızca pandemi hastalarına değil, olağan hastaların da en yeterli halde sıhhat hizmetlerinden yararlanmaları konusunda çalıştığını belirtti.


Hastane bünyesinde 450 doktorla vazife yaptıklarını anlatan Yavuzyılmaz, “Yakın bir vakitte yapmış olduğumuz toplantıda, yalnızca devlet hastanelerimizde, günlük acillere müracaat sayımız 15 bine yakın. Yani 15 bin bireyden bahsediyoruz. Bizim Kent Hastanemizde poliklinik ve acil servisimiz günlük müracaat sayısı 11 bin civarında. Yani 11 bin kişi bir günde yalnızca Kent Hastanemizden tedavi hizmeti alıyor.

Ultrason hizmetleri çok sonlu ve değerli hizmetlerdir. Günde bin şahsa ultrason hizmeti veriyoruz.

Bunlar hakikaten çok kıymetli sayılar, bunlar çok önemsenmesi gereken sayılar. Zira yalnızca kovid değil, bütün vatandaşlarımızın sıhhat hizmetlerini sürdürülebilmek zorundayız.

Hasebiyle biz kovid salgınının yanı sıra, bütün ameliyatları, fizik tedavilerini, inmeleri, tansiyon ve şeker hastalarının hizmetini en uygun formda vermek zorundayız. Bunu da vermeye çaba ediyoruz’’ dedi.

“Pandemi sürecinde 3 milyondan fazla bireye poliklinik hizmeti”
Bin 355 yatak kapasitesiyle Bursa’nın en büyük hastanesi olma özelliğini taşıyan Bursa Kent Hastanesi’nin pandemide en ağır günlerini yaşadığını anlatan Bursa Kent Hastanesi Başhekimi Öğretim Üyesi Dr. Dursun Topal, o devirde bin 300 kapasitenin üzerine çıktıklarını belirtti.


Topal, “2 yıllık pandemi sürecinde 3 milyonun üzerinde hastaya poliklinik hizmeti vermiş durumundayız. Yaklaşık bunun 1 milyonu acil servis hizmeti.

Baktığımızda yaklaşık 60 binin üzerinde hastayı ameliyat yapmışız. Bunların birden fazla A kümesi dediğimiz özellikteki ameliyatlar.

Açık kalp cerrahileri ve onkolojik cerrahiler üzere. Tabi bunlar baktığımızda çok önemli rakamlar” dedi.

Pandemi sürecinde Güney Marmara’nın yükünü çekti
2 yıllık süreçte 11 bin hastaya kemoterapi hizmeti verdiklerini hatırlatan Hastane Başhekimi Dursun Topal, “Onkolojik cerrahilerle alakalı yaklaşık 3 binin üzerinde de, değerli gördüğümüz ameliyatlar gerçekleştirdik.


Bunun yanı sıra hem Bursa’ya, hem de etraf vilayetlere hizmet verecek biçimde yanık merkezimiz mevcut.

Bu da değerli bir muhtaçlığı gidermiş durumda. Açıldığımız günden bu yana yaklaşık 5 bin hastaya yanık tedavisi hizmeti vermişiz.

Bununla birlikte bin 100 hastayı da yatarak takip etmişiz. Onun dışında kalp merkezimiz mevcut. Kalp merkezimizde de 10 binin üzerinde hastamıza anjiyo ve kapalı hizmetler, kezâ binin üzerinde açık kalp ameliyatı yapmış bulunmaktayız.

Şunu da söylemek gerekirse, açıkçası hastanemizin Bursa’nın kıymetli bir yükünü çektiğini söyleyebiliriz’’ dedi.

“Aynı vakitte eğitim hastanesiyiz”
450 tabibin misyon yaptığı Bursa Kent Hastanesinin tıpkı vakitte bir eğitim hastanesi olduğuna da dikkat çeken Topal, “Hastanemiz açıldıktan sonra eğitim hastanesi olmaya başladı.


15 civarında eğitim kliniği açıldı. Buralarda asistan arkadaşlarımız yavaş yavaş eğitim almaya başladı.

40’a yakında asistan doktorumuz mevcut onlarda bir yandan eğitimlerini alırlarken bir yandanda vazife yapmaya başladılar” diye konuştu.


Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Perinatoloji Uzmanı Prof. Dr. Namık Demir: “Tereddüt etmeyin, aşı olun”

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI