DOLAR

32,7878$% 1.53

EURO

35,1602% 0.53

STERLİN

41,6058£% 0.85

GRAM ALTIN

2.456,52%2,76

ÇEYREK ALTIN

3.943,00%1,82

BİTCOİN

2164152฿%-0.30609

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

Gripten korunmanın en etkili yolu aşılama

Kış ayları ile birlikte gribal enfeksiyonların yaygınlığı da artmaya başladı. Bilhassa 2 yaşından küçük çocukların, griple bağlantılı önemli komplikasyonlara yakalanma açısından yüksek risk altında olduğunu söyleyen Prof. Dr. Ceyhun Dalkan, grip kaynaklı komplikasyonlar nedeniyle vefatlar bile yaşanabileceğini söyleyerek uyardı. Dalkan, gripten korunmak için en tesirli yolun yıllık nizamlı aşılanma olduğunu söyledi.
Çocuklarda grip kaynaklı komplikasyonlarla ilgili olarak Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi Çocuk Sıhhati ve Hastalıkları Anabilim Kısmı Uzmanı ve Yenidoğan Ağır Bakım Sorumlusu Prof. Dr. Ceyhun Dalkan, pnömoni, sıvı kaybı, kalp hastalığı yahut astım üzere kronik hastalıkların ağırlaşması, sinüzit ve kulak enfeksiyonları ve beyin işlevlerinde bozulma ile nadiren de olsa bu komplikasyonlar nedeniyle vefatlar olabileceğini söyledi.

En yüksek risk kümesini 6 aydan küçük çocuklar oluşturuyor
6 aylıktan küçük çocukların, başka yaşlardaki çocuklara kıyasla grip nedeniyle hastaneye yatma riskleri daha yüksek.

Grip aşılarının 6 aylıktan küçük çocuklarda kullanımının sıhhat otoritelerince onaylanmadığını tabir eden Prof. Dr. Ceyhun Dalkan, bilhassa bu yaş kümesindeki çocukları gripten müdafaanın değerine dikkat çekti.
Gripten kollayıcı öneriler
“Sadece çocukların aşılanması kâfi değil.

Bakıcılarının ve tüm aile bireylerinin hem kendilerini hem de çocukları gripten korumak için aşılanması gerekiyor” diyen Dalkan, gribe karşı korunmanın birinci ve en âlâ yolunun yıllık grip aşısı olduğunu söyleyerek, grip aşısı çocuklarda grip hastalığını, hastaneye yatış ve vefat riskini azalttığını hatırlattı.
Gripten korunmak için günlük önleyici aksiyonlara de dikkat çeken Dalkan, yetişkin bireylerin hem kendilerini hem de çocuklarını hasta şahıslardan olabildiğince uzak tutması gerektiğini söyledi ve kelamlarına şu halde devam etti;
“Grip semptomları taşıyan bireylerin, mümkün olduğunca, bakımındaki çocuk dahil öbür beşerlerle temastan kaçınması gerekiyor.

Öksürük yahut hapşırma durumunda burun ve ağzın bir mendille kapatılması, mendilin kullanıldıktan sonra atılıp, ellerin sık sık sabun ve suyla yıkanması ya da alkol bazlı bir el temizleyici ile temizlenmesi öneriliyor. Mikropların yayılmasını önlemek için göz, burun ve ağıza dokunulmaması, sık dokunulan yüzeylerin dezenfekte edilmesi gerekiyor.”
Çocuklarda ve yetişkinlerde grip tedavisinde kullanılan antiviral ilaçların hastalığı hafifletip, hastalık müddetini kısalttığını söyleyen Dalkan, önemli grip komplikasyonlarının da önüne geçtiğini ve antiviral ilaç tedavisinin, hastalandıktan sonraki 2 gün içinde başlandığında en güzel sonucu verdiğini lisana getirdi.

Dalkan ayrıyeten, “5 yaşından küçük tüm çocukların grip komplikasyonları açısından yüksek risk altında olduğu düşünülse de, en yüksek riski 2 yaşından küçük çocuklar taşıyor.
En yüksek hastaneye yatış ve mevt oranları ise 6 aylıktan küçük bebeklerde görülüyor” dedi.
Gribal semptomlarının ne olabileceğine dair de bilgilendirmelerde bulunan Dalkan, “Grip, ateş, öksürük, boğaz ağrısı, burun akıntısı/tıkanıklığı, beden ağrıları, baş ağrısı, titreme ve yorgunluğa neden olabiliyor.
Küçük çocuklarda ayrıyeten grip semptomları ile birlikte kusma yahut ishal görülebiliyor” halinde konuştu.
Grip semptomları ile karşı karşıyaysanız hekiminize başvurun
“Solunum yolu hastalığının belirti ve semptomları için bakımınızdaki çocukları yakından izleyin.

Ateş, öksürük, boğaz ağrısı, burun akıntısı yahut tıkanıklığı, kas yahut beden ağrıları, baş ağrısı, yorgunluk yahut kusma/ishal gelişirse hekiminize başvurun” diyen Dalkan, grip tedavisinde tesirli olan antiviral ilaçların kullanımına geciktirmeden başlatılmasının tedavinin aktifliğini artıracağını hatırlattı.
Acil durum belirtileri
Dalkan son olarak da, acil servise başvurmayı gerektiren gribe bağlı komplikasyonları ise şöyle sıraladı:
“Hızlı nefes alma yahut nefes almada zorluk, mor dudaklar yahut yüz, her nefeste içeri giren kaburga, göğüs ağrısı, yürümeyi reddedecek kadar şiddetli kas ağrısı, 8 saat boyunca idrar yokluğu, ağız kuruluğu, ve ağlarken gözyaşı yokluğu içeren bedenin çok sıvı kaybetmesi hali, uyanıkken etkileşimde bulunmamak, havale geçirmek, 40 derecenin üzerinde ateş, 12 haftadan küçük çocuklarda ateş, uygunlaşan fakat sonra geri dönen yahut berbatlaşan ateş yahut öksürük, kronik tıbbi durumlarda kötüleşme.”
Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

İnsanlar zehirli sanıp korkuyor, faydaları saymakla bitmiyor

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI