DOLAR

32,5324$% 0.05

EURO

35,0145% 0.34

STERLİN

41,4421£% 0.25

GRAM ALTIN

2.435,70%0,03

ÇEYREK ALTIN

3.906,00%-0,02

BİTCOİN

2118763฿%-0.38405

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

Grip-nezle ile Kovid-19’u ayırt etmenin yolu

Kış aylarının yaklaşmasıyla birlikte en sık sorulan sorulardan birinin grip, nezle ve Kovid-19 ayrımının nasıl yapılacağı olduğunu belirten Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Hakan Leblebicioğlu, “Ayırıcı teşhis için muayene ile birlikte Kovid-19 PCR testi ve süratli grip antijen testi yaptırılmasını öneriyoruz” dedi.
Kovid-19 ile grip ortasındaki belirti ve semptomların benzemesi önümüzdeki aylarda hastaları en çok zorlayacak bahislerden biri olarak öne çıkıyor.
Mevzuyla ilgili açıklamalarda bulunan VM Medical Park Samsun Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji Kliniği’nden Prof. Dr. Hakan Leblebicioğlu, “Ateş, baş ağrısı, kas ağrısı, öksürük ve yorgunluk her iki hastalıkta ortak ana şikâyetlerdir. Tat ve koku kaybı ise Kovid-19 hastalarında sık gördüğümüz belirtilerdir. İshal de Kovid-19 hastalarının yüzde 20’sinde görülen bir belirtidir. Bu çeşit şikâyetleri olan hastalar bir sıhhat kuruluşuna başvurmalıdır” biçiminde konuştu.

Grip ve nezle birbiriyle karıştırılmamalı
Grip ve nezle (soğuk algınlığı) tıpkı hastalık olmamasına karşın birbiriyle sık karıştırıldığına dikkat çeken Prof. Dr. Hakan Leblebicioğlu, şunları söyledi:
“Grip genelde yılda bir kere geçirilebilirken, nezleye 8-12 virüsün farklı serotiplerinin etken olması nedeniyle beşerler kış boyunca birkaç sefer nezle olabilir.Nezlede sıklıkla burun, akıntısı ve burun tıkanıklığı görülür. Ateş görülmez, hafif kırgınlık görülebilir fakat günlük ömrü etkilemez. Gripte ise yaygın kas ağrıları ve ateş görülür. Çok yorgunluk nedeniyle hastalar istirahat etme muhtaçlığı hisseder. Grip yaptığı bu klinik tablo nedeniyle ülkemizde ‘paçavra hastalığı’ olarak da isimlendirilmektedir. Birçok ortak nokta bulunsa da her hastanın öyküsü birbirinden farklılık gösterir. Bu nedenle tıpta sık kullanılan bir deyiş vardır; hastalık yoktur, hasta vardır. Hastalığın nasıl başladığı, hastanın şikâyetlerinin nasıl devam ettiği, kullandığı ilaçlara nasıl karşılık alındığı aile bireylerinde ve çalışma arkadaşlarında hastalık olup olmaması üzere bir dizi soru ile birlikte tabip muayenesi hastalıkların birbirinden ayrılmasında yardımcı olur.

Ayırıcı teşhiste muayenenin yanı sıra Covid-19 PCR testi ve süratli grip antijen testi yaptırılması önerilir.”

Kovid-19 ve gripten aşı ile korunmak mümkün
Hastalıkların tedavilerinin farklılıklar göstermesinin ayırıcı teşhisin ehemmiyetini bir defa daha ortaya koyduğunu belirten Prof. Dr. Hakan Leblebicioğlu, “Bu üç hastalıkta da antibiyotikler tesirli değildir.


Kovid-19 ve gripten aşı ile korunmak mümkündür, nezlenin ise aşısı yoktur. Kovid-19 aşısı olmayanlarda yahut eksik dozda aşı yapılanlarda hastalık ağır seyredebilmektedir.

Aşılı bireyler ise hastalıktan korunmakta yahut enfeksiyon gelişirse de daha hafif geçirilmektedir. Maske, ara ve hijyen kurallarına ahenk, kalabalık ortamlardan uzak durmak, kapalı yerlerin taze hava girecek halde havalandırılması, Kovid-19 ve grip hastalarının izole edilmesi bu hastalıkların yayılımını azaltacaktır” tabirlerini kullandı.

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Vali Çiftçi: “Çorum’da şu anda 57 öğretmenimiz, 549 öğrencimiz, 107 sınıfımız karantinada”

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI