DOLAR

32,3779$% 0.19

EURO

34,8251% 0.1

STERLİN

41,3111£% 0.23

GRAM ALTIN

2.407,08%0,02

ÇEYREK ALTIN

3.911,00%-0,38

BİTCOİN

2181162฿%-0.43925

a
KARAMAN HABER
KARAMAN HABER

Gözde konjonktivit hastalığının temel nedenleri mikroplar, alerji ve hava kirliliği

Uzmanlar, beğenilen kızarıklık ve çapaklanma bulgusunun en sık sebebi olan konjonktivit hastalığının; mikroplar, alerji ve hava kirliliği üzere nedenlerle ortaya çıktığını tabir ediyor. Özel Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Kurucusu Prof. Dr. Mahmut Kaşkaloğlu, göz sulanması, ağrı, kaşıntı ve çapaklanma üzere belirtilerle kendini aşikâr eden konjonktivit hastalığının, bireylerin hayat kalitesini olumsuz etkilediğini söyledi.
Özel Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Kurucusu Prof. Dr. Mahmut Kaşkaloğlu, ömür kalitesini olumsuz etkileyen konjonktivit hastalığı hakkında bilgi verdi.
Prof. Dr. Kaşkaloğlu, “Gözün beyazı olan sklera ince, soğan zarı üzere bir katmanla kaplıdır. Konjonktiva ismi verilen bu katman gözün yüzeyini nemlendiren hususlar salgılar. Bu katman içinde ince damarlar vardır ve dikkatli bakıldığında çıplak gözle dahi görülebilirler. Konjonktiva da iltihap olduğunda damarlar daha barizleşir ve göz kızarır” dedi.

“En sık mikroplar, alerji ve etraftaki irritan unsurlar.

Örneğin; sigara dumanı ve hava kirliliğidir”
Konjonktivit hastalığının farklı sebeplerle görüldüğünü söz eden Kaşkaloğlu, “En sık mikroplar, alerji ve etraftaki irritan hususlar.
Örneğin; sigara dumanı ve hava kirliliğidir. Konjonktiva kolay bir doku olduğundan her üç nedene de tıpkı yansıyı gösterir; yani kızarır. Mikrobik nedenlere bağlı konjonktivitlerde göz kızarır ve çok ölçüde çapaklı akıntı olur, çok çapaklı durumlar akut bir enfeksiyon belirtisidir ve göz hekimine başvurmanız gereklidir” diye konuştu.

Göz ve el paklığına dikkat
Virüslerin de konjonktivit nedeni ortasında yer aldığını kaydeden Prof. Dr. Mahmut Kaşkaloğlu, “Bazı virüsler yalnızca beğenilen belirti verirken kimileri da nezlede olduğu üzere göz, boğaz ve burnu fiyat.


Viral nedenli konjonktivitlerle bir, iki hafta süren sulu akıntı olur. Mikrobik ve virütik konjonktivitler çok bulaşıcıdır ve mendil, havlu, yastık üzere eşyalar aracılığıyla bulaşabilirler. Konjonktivitli şahıslarla temas ederseniz vakit geçmeden ellerinizi yıkayınız. Alerjiler de akıntılı konjonktivite neden olabilirler. Saman nezlesi üzere alerjilerde çok kaşıntılı olurken, başkalarında yalnızca kızarıklık olabilir. Sigara dumanı ve hava kirliliği de konjonktivite neden olabilirler” diye konuştu.
Konjonktivit tedavisinde göz damlaları kullanıldığını ve hangi damlaların ne kadar kullanacağına göz tabibinin karar verdiğini tabir eden Prof. Dr. Mahmut Kaşkaloğlu, hastalığın görme bozukluğuna neden olmadığını lisana getirdi.

Sistemli göz muayenesinin değerine de dikkat çeken Prof. Dr. Kaşkaloğlu, şöyle devam etti:
“Göz kızarıklığına sebep olabilen öteki önemli göz hastalıkları da vardır.

Bu nedenle göz kızarıklığında göz tabibine görünmenizde fayda vardır. Bilhassa ağrı, bulanık görme ve şiddetli ışık hassasiyeti varsa göz tabibine görününüz; zira kolay konjonktivitte bunlar görülmez. Ağrı, bulanık görme ve şiddetli ışık hassasiyeti glokom, göz ülseri yahut göz içinde iltihap olabilir. Bu nedenle sistemli göz muayenesine gitmenizi öneriyoruz.”

Nallıhanhaber.com size daha iyi hizmet sunabilmek için İhlas Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı abonesidir. 
0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Dünyayı esir alan Kovid-19’a ‘Karantina Penceresinden’ bakış

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI
NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook sayfa NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA instagram NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA facebook grup NALLIHANHABER NALLIHAN ANKARA CEP UYGULAMASI